Mülakat sınavında yeni skandal: Doktoralı adayı, lisans mezunu kurul üyesi elemiş

Eray Görgülü

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yazılı sınavında yüksek puan alan onlarca memurun mülakatla elendiği sınavla ilgili yeni bir skandal daha ortaya çıktı.
Doktoralı ve lisans üstü diplomaya sahip adayların girdiği sınav için oluşturulan mülakat kurulunda yönetmeliğe aykırı şekilde, lisans üstü diploması bulunmayan yetkililer yer aldı. Sınavda elenenler şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına dava açmaya hazırlanıyor. 

Sonuçların açıklanması ertelenmişti

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz yıl aralarında müdür, müdür yardımcısı ve şef kadrolarının da bulunduğu toplam bin 200 kadro için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açmıştı.

Binlerce personelin başvuru yaptığı görevde yükselme ve unvan değişikliği için yazılı sınav 24 Eylül 2022’de yapılmış, sözlü mülakat sonuçları da Mayıs ayı başında açıklanması gerekirken seçim sonrasına bırakılarak 29 Mayıs’a ertelenmişti. Sonuçların açıklanmasıyla da yazılı sınavda 80 ve üstü puan alan onlarca adayın düşük mülakat puanlarıyla elendiği ortaya çıkmıştı. 

Sınav kurulu yönetmeliğe aykırı şekilde kuruldu

Sınavla ilgili kamuoyunda tepkiler sürerken, mülakatı yapan sınav kurulunun da, “sınav kurulunu teşkil eden üyeler, sınava alınacak personelden, yüksek lisans ve doktora öğrenim durumu ve ihraz ettikleri unvanlar itibariyle daha düşük seviyede olamazlar” maddesinin yer aldığı yönetmeliğe aykırı oluşturulduğu ortaya çıktı.

Sınav Kurulu Başkanlığı’nı Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran yaparken, diğer üyelerin Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Cem Uraldı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Vekili Elmas Esra Ceceli, Personel Genel Müdür Yardımcısı Bülent Erdem, Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Suat Baylan, Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halit Çağdaş, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hulusi Gölpınar, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Seyfi Bozçelik, Destek Hizmetleri Dairesi Başkan Yardımcısı Ayhan Cankurt; Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hüseyin Akbulut’tan oluştuğu öğrenildi. 

Genel Müdür vekilinin diploma denkliği yok

Kurulda yer alan isimlerden ise Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hüseyin Akbulut’un yüksek lisans diplomasının bulunmadığı öğrenildi. Elmas Esra Ceceli’nin de özgeçmişinde Avustralya Melbourne’de RMIT Royal Melbourne Institute of Technology’den İletişim dalından lisans üstü diploması aldığı belirtilmesine karşın, diplomasının Türkiye’de denkliği bulunmuyor.

Ceceli’nin özlük dosyasında da lisans diplomasının bulunmadığı Genel Müdür Vekilliğine atanmadan da beş yıllık kamu görevi şartını yerine getirmeden daire başkanı olarak atandığı öğrenildi. Mülakatla mağdur edildiklerini öne süren adaylar, bakanlığa itirazlarını yaparken, itirazlarına ret gelmesi halinde iddialarını yargıya taşımaya hazırlanıyor.

TIKLAYIN | Görevde yükselme sınavında yüksek puanlı onlarca adayın mülakatla elendiği ortaya çıkmıştı; Bakanlık, yeni personel alımını mülakatsız yaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir