İhracatçılar Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının hedeflerini belirlemek için genel kurula gidiyor

Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’ye 2023 yılında 255,8 milyar dolar döviz kazandıran, 61 ihracatçı birliği çatısı altında faaliyet gösteren 120 bin ihracatçı, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının hedeflerini belirlemek için genel kurula gidiyor.

İhracatçılar, 2023 yılı olağan mali genel kurul toplantılarını Nisan ayı içerisinde yapacaklar. Genel kurullarda her birlik Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında atacağı adımları masaya yatırırken, 2024 yılı bütçelerini ve iş programlarını da karar altına alacaklar.

2022 yılı Nisan ayında yapılan seçimlerde göreve gelen 61 ihracatçı birliğinin yönetim kurulları; göreve geldikten sonra geçen 2 yıllık süreçte ortaya koydukları hedeflerin ne kadarını gerçekleştirdiklerini ne kadarını gerçekleştiremediklerini genel kurul üyelerine açıklayacaklar ve 2023 yılı icraatlarından ibra edilmek için genel kurul üyelerinin huzuruna çıkacaklar.

Bünyesindeki 12 ihracatçı birliğiyle Türkiye’de ihracatçıların en büyük temsilini bünyesinde sağlayan Ege İhracatçı Birlikleri’nde 4 bin 659 ihracatçı firma genel kurula katılım hakkına sahip.

EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinin 6’sı genel kurullarında 2023 yılında ihracata en çok katkı sağlayan toplam 140 firmaya ödül vermek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Ege İhracatçı Birlikleri’ndeki genel kurullarda Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ihracat hedeflerine ulaşmak için atılması gereken adımlar ihracatçı birliklerinin en üst karar organı olan genel kurullarda istişare edilecek.

Genel kurul maratonu moda endüstrisiyle başlayacak

Ege İhracatçı Birlikleri’nde genel kurul maratonu, 2 Nisan 2024 Salı günü saat 16:00’da Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ETHİB)’yle başlayacak. Aynı gün saat 17:00’de Ege Moda Endüstrisinin güçlü temsilcisi Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) üyeleri genel kurul toplantısında buluşacak.

EHKİB ve ETHİB ilk çeyrekte mevcutlarını korudular

Türk moda endüstrisinin güçlü oyuncusu Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, en güçlü ihraç pazarı Avrupa Birliği’ndeki resesyon, döviz kurlarının düşük seyri ve artan üretim maliyetleri nedeniyle 2024 yılı için “Mevcudu korumak” amacıyla 1 milyar 350 milyon dolarlık hedef koymuştu. 2024 yılının ilk çeyreğinde mevcudu korumanın ötesinde ihracatını ihracatını yüzde 3 artıran EHKİB, genel kurulda ortaya çıkacak sinerjiyle daha güzel günler için umutlanacak.

2023 yılında 509 milyon dolarlık ihracat seviyesiyle tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaşan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği 2024 yılında “Mevcudu korumak” hedefine ulaşmak için 2023 yılı mali genel kurul toplantısında istişarelerde bulunacak.

Mevcudu korumak hedefiyle 2024 yılına giren ETHİB ve EHKİB üyelerine; Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, dünya ve Türkiye ekonomisindeki güncel gelişmeleri bir sunumla aktaracak, ihracatçıların doğru konum almalarına katkı sağlayacak.

Tütün sektörü 1 milyar dolar ihracat hedefiyle genel kurulda buluşacak

Türkiye’deki yaprak tütün ve tütün mamulleri ihracatçılarını tek çatı altında temsil eden Ege Tütün İhracatçıları Birliği 2023 yılı mali genel kurul toplantısını 3 Nisan 2024 Çarşamba günü saat 10:30’da Ege İhracatçı Birlikleri 7. Kat Konferans Salonu’nda gerçekleştirecek.

Son 1 yıllık süreçte ihracatını yüzde 7’lik artışla 816 milyon dolardan 871 milyon dolara çıkaran Ege Tütün İhracatçıları Birliği, 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için genel kurulda ortak aklı harekete geçirecek.

Demir ve Demirdışı Metaller ihracat liderliğini 7 yıla taşımak hedefinde

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında 6 yıldır zirvede açık ara yer alan yıllık 2,5 milyar dolar ihracat hacmine sahip olan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği üyeleri 4 Nisan 2024 Perşembe günü saat 15:00’te 2023 yılı mali genel kurul toplantısında bir araya gelecekler.

1 Ocak – 28 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 602 milyon dolarlık ihracatla, ikinci sıradaki Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 187 milyon dolarlık farkla önünde olan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, EİB çatısı altında zirvedeki konumunu 7. yıla taşımak için 2023 yılı olağan mali genel kurul toplantısında moral tazeleyecek.

Maden ihracatçıları MARBLE Fuarı öncesi genel kurulda buluşacak

2024 yılına fırtına gibi giren, Güney Kore ve Çin’de iki fuarın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu yapan, Suudi Arabistan ve İngiltere’de pazarlama faaliyetlerinde bulunan Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2023 yılı mali genel kurul toplantısını, 17-20 Nisan 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan İzmir MARBLE Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın bir gün önüne 16 Nisan 2024 Salı günü saat 16:00’da yapma kararı aldı. Doğal taş sektörü, MARBLE Fuarı’ndan önce EMİB Genel Kurulu’nda bir araya gelecek.

İhracat rakamları 2023 yılında yüzde 7 eriyerek 1 milyar 65 milyon dolara düşen Ege Maden İhracatçıları Birliği 2024 yılına parlak bir giriş yaptı. 1 Ocak – 28 Mart 2024 döneminde ihracatını yüzde 20’lik artışla 244 milyon dolardan 293 milyon dolara çıkaran Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin son 1 yıllık dönemde ihracatı 1 milyar 114 milyon dolara ulaştı. 2024 yılı için 1 milyar 250 milyon dolar ihracat hedefi olan Ege Maden İhracatçıları Birliği, genel kurulda oluşacak sinerjiyle 1 milyar 250 milyon dolarlık ihracat hedefini yakalamayı amaçlıyor.

Kuru meyve sektörü ortak akılla 1 milyar 200 milyon dolar hedefine ulaşacak

Üretim ve ihracatında dünya lideri olduğumuz çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru inciri dünyanın dört bir tarafına ihraç ederek yıllık ihracatta ilk kez 1 milyar dolar barajını aşmaya başaran, EİB çatısı altındaki 12 ihracatçı birliği arasında ihracat artış rekortmeni olan Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 18 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14:00’te 2023 yılı mali genel kurul toplantısında buluşacak.

Yıllık ihracat performansı yüzde 19’luk artışla 866 milyon dolardan 1 milyar 30 milyon dolara çıkan EKMİB, 2024 yılı sonu için belirlediği 1 milyar 200 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmak için sektördeki ortak aklı harekete geçirecek, genel kurulu bir fırsata dönüştürecek.

Deri sektöründe ihracatın yıldızları ödüllendirilecek

Emek yoğun sektörlerin başında gelen, döviz kurlarındaki artışın; enerji, hammadde ve işçilik ücretlerindeki yükselişin altında kalması nedeniyle 2024 yılında zorlu bir yıla giren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği bu cendereden çıkmak için 24 Nisan 2024 Çarşamba günü saat 17:30’daki 2023 yılı mali genel kurul toplantısında istişareler yapacak.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği üyelerinin zor yılda morallerini yükseltmek, yaptıkları ihracat nedeniyle onore etmek amacıyla, 2023 yılı mali genel kurul toplantısında 2023 yılında 1 milyon dolar üzeri ihracat yapan 39 üyesini ödüllendirmek için, “Deri İhracatının Yıldızları Ödül Töreni”ni gerçekleştirecek. Ödül töreninde ayakkabı, deri, deri ceket, çanta kategorilerinde ödül alacak 39 firma EDMİB’in 2023 yılında kayda aldığı 192 milyon dolarlık ihracatın yüzde 67’sine katkı sağladılar.

Mobilya sektöründe 15 firma ödül alacak

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri alt sektörlerini bünyesinde barındıran Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (EMKOÜİB) 2023 yılı mali genel kurul toplantısını 25 Nisan 2024 Perşembe günü saat 16:00’da gerçekleştirecek.

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin genel kurulu aynı zamanda “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”ne de sahne olacak.  EMKOİB, 2023 yılında Mobilya, Ahşap, Kağıt ve Odundışı sektörlerinde 2023 yılı için ilk 3 ihracatçı firmalara, Birlik genelinde en çok ihracat yapan, en katma değerli ihracat yapan, en çok ihracat artışı sağlayan firmalar kategorisinde toplam 15 ödül verecek.

EMKOÜİB, 2024 yılında yapacağı atakla EİB bünyesinde 1 milyar dolar barajını geçen birlikler arasına adını yazdırmayı hedefliyor.

EZZİB ambalajlı ihracatı ödüllendirecek

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarının Türkiye’deki tek çatı kuruluşu olan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), 26 Nisan 2024 Cuma günü saat 14:00’te mali genel kurul için toplanacak. 2023/24 sezonuna dökme zeytinyağı ihracat yasağıyla giren EZZİB’in genel kurulunda sektörün gündemindeki başlıklar masaya yatırılacak.

EZZİB’in genel kurul toplantısı sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatında ambalajlı kategoride ilk 10’ar firmanın ödüllerini alacağı “EZZİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”ne de evsahipliği yapacak.

EHBYİB genel kurulunda 7 kategoride 19 ödül dağıtılacak

Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu, 26 Nisan 2024 Cuma günü saat 16:30’da Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçıları genel kurul toplantısı ve ödül töreninde ağırlayacak.

EHBYİB’nin ödül töreninde; Bitkisel Yağlar, Yağlı Tohumlar ve Baharatlar, Değirmencilik Ürünleri, Şekercilik Mamulleri, Küspeler ve Hayvansal Yemler ve Hububat & Hububattan Mamuller sektörlerinde 6 kategoride 18 firma ödül gururu yaşarken, bir tane de özel ödül geceye damga vuracak. Verilecek bir özel ödülle ödül sayısı 19’a ulaşacak.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ödüller yeşil bir dünyaya katkı sunacak

Ege Bölgesi’nin gıda ürünleri ihracat lideri Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, 29 Nisan 2024 Pazartesi günü saat 16:00’da 2023 yılı mali genel kurul toplantısı için bir araya gelecek.

2024 yılının ilk çeyreğinde ihracat performansını yüzde 21’lik artışla 343 milyon dolardan 416 milyon dolara çıkaran Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin genel kurulunun en önemli gündem maddesi ihracattaki başarı grafiğini sürdürmek için atılması gereken adımlar olacak

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin ihracat desenini oluşturan su ürünleri, kanatlı, yumurta, süt ve süt ürünleri ile bal olmak üzere 5 sektörde birliğin 2023 yılındaki 1 milyar 560 milyon dolarlık ihracatının yüzde 61’ine imza atan 27 firma için yapılacak “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni” aynı zamanda yeşil bir dünyaya zemin oluşturacak. Firmalara plaket yerine kendi adlarına dikilecek ağaçların sertifikaları verilecek.

Maraton Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’yle sona erecek

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2023 yılı mali genel kurul toplantıları maratonu 30 Nisan 2024 Salı günü saat 14:00’te Ege Bölgesi’nde bitkisel ürün ihracatının lideri Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’yle sona erecek. EYMSİB Genel Kurulu, sektörün gündemindeki konularının ortak akılla değerlendirilmesine zemin sunacak.

2024 yılında ortaya koyduğu ihracat performansıyla EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliği arasında üçüncü sıraya yükselen, 7 yıldır ihracatını her yıl artırmayı başaran Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, ihracatına en çok katkı sağlayan 10 firma için ödül töreni düzenleyecek.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Genel Kurul Toplantısı ve taze meyve sebze ihracatında ilk 5 ve meyve sebze mamulleri ihracatında ilk 5 firmanın ödül alacağı etkinlik İzmir Kaya Thermal Oteli Kongre Salonu’nda yapılacak. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx