Fransa’da Bakanların WhatsApp ve Telegram Kullanması Yasaklandı: Sebebi Güvenlik

Dünyada milyonlarca kişinin kullandığı anlık mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Telegram, Fransa Başbakanı tarafından yasaklandı. Bakanların bu uygulamaları kullanmaları ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasaklandı. 

Fransa, geçtiğimiz aylarda ise iPhone 12’yi yasaklama kararı almıştı.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, bakanların WhatsApp ve Telegram gibi uygulamaları kullanmalarını yasakladı.

NTV’nin haberine göre, Fransa Başbakanı Borne, bakanlık kabinesinin WhatsApp, Signal ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının kullanmalarını yasakladı.

Uygulamaların yasaklandığı iddiaları Fransa’da gündem olurken, iddiaların Başbakan tarafından doğrulandığı açıklandı.

Bakanlık genelgesiyle WhatsApp ve diğer uygulamaların telefonlardan kaldırılması talep edildi. İlgili bakanların bu uygulamalar yerine, bir Fransız üretimi olan Olvid’i tercih etmeleri tavsiye edildi.

“Bu dijital araçların güvenlik kusurları yok değildir. Bu nedenle uygulamalar aracılığıyla paylaşılan konuşmaların ve bilgilerin güvenliğini garanti edemezler.”

Açıklamalarda bulunan Başbakan Borne’nin  ‘Başlıca tüketici anlık mesajlaşma uygulamaları günlük iletişimimizde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bu dijital araçların güvenlik kusurları yok değildir ve bu nedenle bunlar aracılığıyla paylaşılan konuşmaların ve bilgilerin güvenliğini garanti edemezler.’ ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Bakanlara bu uygulamaları telefonlarından kaldırmaları için kısa bir süre tanındı.

Daha önce çıkan haberlerde, Fransız Bakanların 8 Aralık’a kadar ilgili uygulamaları telefonlarından kaldırması gerektiği bilgisi yer almıştı.

Bakanların, Fransız teknoloji uzmanları tarafından da desteklenen ‘Olvid’ uygulamasını kullanması tavsiye ediliyor.

‘Gizli bilgiler içerebilecek alışverişlerin güvenliğini güçlendirmek amacıyla’ diğer uygulamaların kaldırılması tavsiye edilirken öne çıkan uygulama ise Olvid oldu. Fransız yetkililer tarafından da desteklenen bu uygulamanın, zaman içerisinde daha popüler bir hale geleceği düşünülüyor.

Öte yandan Fransa, iPhone 15’in tanıtıldığı günlerde iPhone 12’nin yasaklandığını duyurmuştu.

Fransa, iPhone 12’nin satışını ticari olarak askıya almıştı. Fransa Teknoloji Bakanı, bu modelin ‘aşırı elektromanyetik radyasyon tespit edilmesi sonucunda’ yasaklandığını duyurmuştu. 

Bu gelişmenin ardından Belçika da iPhone 12’nin radyasyon risklerini yakından incelemeye almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir