Bu Altcoin, Unlock Kurbanı Oldu: Fiyat Çakıldı!

Layer-2 merkezi olmayan borsa dYdX, çok önemli bir hamleyle bugün yaklaşık 478 milyon dolar değerindeki 150 milyon DYDX tokenının kilidini açtı. Bu kilit açma olayı, altcoin arzındaki potansiyel artış ve bunun DYDX fiyatları üzerindeki etkisi konusunda endişelere yol açtı. İşte detaylar…

DYDX, altcoin arzını yükseltti

DYDX, bugün, 150 milyon DYDX’in kilidini açtı. Bu, yaklaşık 478 milyon dolar değerinde. Yatırımcılar durumu yakından izliyor ve piyasaya token akınının arzda önemli bir artışa yol açabileceğine dair endişelerini dile getiriyor. Talebin bu artışla eşleşmemesi halinde, DYDX fiyatlarında bir geri çekilme tetiklenebilir ve son birkaç işlem haftasında gözlemlenen kazançlar tersine dönebilir.  Bubblemaps verileri, 478 milyon dolara denk gelen kilidi açılmış DYDX tokenlerinin %50’sinden fazlasının Paradigm ve Polychain de dahil olmak üzere risk sermayedarlarına (VC’ler) tahsis edildiğini ortaya koymakta.

VC’ler başlangıçta layer-2 merkezi olmayan borsaya 100 milyon dolar fon aktardı ve bu tokenleri Coinbase Custody, Investor Distribution ve Foundation Wallet dahil olmak üzere çeşitli cüzdanlar aracılığıyla özel yatırımcılara dağıttı. Endişeleri gidermek için dYdX ekibi beklenen satış baskısını hafifletecek bir strateji geliştirdi. İlk kilit açma işlemi toplam miktarın %30’unu serbest bırakacak ve bunu önümüzdeki üç yıl boyunca aylık eşit serbest bırakmalar izleyecek. Bu yaklaşım, kilidi açılan tokenları kademeli olarak dağıtmayı ve DYDX fiyatları üzerindeki etkiyi potansiyel olarak sınırlamayı amaçlamaktadır.

DYDX’te son durum nedir?

Şu an itibariyle DYDX, en son Şubat 2023’te görülen seviyelere ulaşarak ve teknik olarak yükseliş eğilimi göstererek 3 doların üzerinde işlem görüyor. Bununla birlikte, token kilidinin yakında açılması, pozitif ivmeye gölge düşürerek yatırımcılar arasında endişelere yol açıyor. dYdX’in daha önce token kilidini on ay erteleyerek Şubat ayından Aralık 2023’e taşıdığını belirtmek gerekir. Bu gecikme başlangıçta DYDX fiyatlarında bir artışa katkıda bulundu, ancak daha sonra 2023’ün 2., 3. ve 4. çeyreğinin başlarında konsolidasyonlar meydana geldi. Ekim 2023’ün sonlarında önemli bir ralli yaşandı ve DYDX Ekim ayının en yüksek seviyelerinden %82’lik bir artış yaşadı.

Kilit açma etkinliği sırasında veya sonrasında fiyatların düşebileceğine dair spekülasyonlar olsa da bazı iyimserler, kilidi açılan tokenların önemli bir kısmının ekibe ve yatırımcılara gidebileceğine ve potansiyel olarak destek sağlayabileceğine inanmaktadır. Ayrıca, perakende yatırımcılara kıyasla daha seyrek alım satım yapan ekip üyeleri ve risk sermayedarlarının alım satım davranışları, beklenen likidasyon baskısını azaltmaya yardımcı olabilir. Token kilidi açılırken, blok zinciri analiz platformu Lookonchain’den alınan veriler, DYDX’in Binance gibi kripto para borsalarına önemli hareketlerini ortaya koyuyor. dYdX Vakfı ile ilişkili önemli balinalar, milyonlarca DYDX tokeninin çeşitli adreslere gönderilmesiyle transferleri başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir