BM bir kez daha ‘savaş suçu’ dedi! İsrail’in hastane basan teröristleri yargılanacak mı?

Terör devleti İsrail’in askerleri, doktor, hemşire önlüğü ve Filistinlilerin giydiği sivil kıyafetleri giyerek, Batı Şeria‘nın Cenin kentindeki İbni Sina Hastanesi’ni bastı. Özel harekat mensubu askerler girdikleri hastanenin 3’üncü katına çıkarak susturuculu silahlarla 3 Filistinliyi katletti.

Birleşmiş Milletler raportörleri, İsrail güçlerinin Batı Şeria‘daki İbni Sina Hastanesi’ne düzenlediği baskında üç Filistinliyi öldürmesini “yargısız infaz ve savaş suçu” olarak nitelendirdi. 30 Ocak’ta gerçekleşen bu olayla ilgili BM raportörleri yazılı bir açıklama yaparak, İsrail’in uluslararası insan hakları ve insancıl hukuka aykırı davrandığını ifade etti.

Açıklamada, İsrail’in Cenin kentindeki İbni Sina Hastanesi‘nde gerçekleşen olayda üç Filistinli erkeği açıkça ve hukuka aykırı olarak öldürmesinin ciddi insan hakları ihlallerine işaret ettiği belirtildi. İsrail’in öldürülen kişilerin terörizmle ilişkilendirildiğini iddia ettiği hatırlatıldı ve bu tür iddiaların her zaman kanıtlanması gerektiği vurgulandı.

TEDAVİ GÖREN SİVİLİ KATLETMEK SAVAŞ SUÇU

Açıklamada, şehit edilenler arasında bulunan Basil Eymen el-Gazavi‘nin bir sivil olduğu ve uluslararası insancıl hukuka göre, hastanede tedavi gören bir sivilin öldürülmesinin savaş suçu teşkil ettiği ifade edildi.

BM raportörleri, İsrail’i, bu suçları işleyenleri ve onlara yardım edenleri uluslararası hukuka uygun bir şekilde soruşturması ve cezalandırması için çağırdı. Ayrıca, gelecekte benzer keyfi cinayetlerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

“DEHŞET”

Gazze’deki gelişmeler ve İsrail saldırılarına karşı sessizliği nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Alice Wairimu Nderitu, “Ortadoğu’daki durumu ve uluslararası hukuk ihlallerini dehşetle karşıladığını” bildirdi.

İSRAİL TERÖRÜ HER YERDE

Sivil kıyafet, doktor ve hemşire önlüğü giyerek 30 Ocak sabaha karşı Cenin‘deki İbni Sina Hastanesi’ne giren İsrail özel harekat mensupları, 3 Filistinliyi susturucu silahlarla şehit etmişti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA, öldürülen 3 Filistinliden ikisinin kardeş olduğunu ve Basil Eymen el-Gazavi’nin 25 Ekim 2023’ten bu yana hastanede tedavi gördüğünü aktarmıştı.

Hastanenin güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, makinalı tüfek taşıyan maskeli 13 kişinin hastaneyi bastığı görülmüştü.

Saldırganların doktor önlüğü, ambulans görevlisi üniforması, Arap geleneksel kıyafeti giydiği ve başörtüsü taktığı görüntülere yansımıştı.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, “İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ile Mustaribin Timi’nin İbni Sina Hastanesi’nde düzenlediği ortak operasyonda 3 Filistinlinin öldürüldüğünü” duyurarak suçunu da adeta itiraf etmişti.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx