Zimbabve’den hiper enflasyona önlem: Altına dayalı dijital para

Zimbabve Merkez Bankası başkanı John Mangudya, dolar karşısında hızla değer kaybeden yerel para birimini istikrara kavuşturmak ve değerini artırmak için altına dayalı dijital bir para biriminin piyasaya sürüleceğini açıkladı. Açıklamaya göre söz konusu para birimleri paranın yeniden değer kazanması ve kur dalgalanmalarına karşı bir dengeleme getirilmesi için kullanılacak.

Sunday Mail’in haberine göre Mangudya, mevcut döviz kuru hareketliliğinin, Mart ayında tütün müzayedesi sezonu başladığında piyasadaki döviz arzının artmasından dolayı meydana geldiğini söyledi.

Zimbabve, müzayede sezonunun başlangıcından bu yana bugüne kadar 307 milyon dolar değerinde 54,9 kilogram tütün ihraç etti. Geçen yılın aynı döneminde, 295,5 milyon dolar değerinde 57 milyon kilogram sevk etmişti.

Zimbabve, kendi para birimi olan Zimbabve dolarını hiper enflasyon nedeniyle 2009 yılında kullanmayı bırakmıştı. Bunun yerine ülkede Güney Afrika randı, Botsvana pulası, İngiliz sterlini ve Amerikan doları gibi para birimleri kullanılmaya başlandı. Öte yandan Zimbabve doları ülkede durgunlaşan ekonomiyi canlandırmak amacıyla 2019’da yeniden piyasaya sürüldü fakat hükümet yaygın fiyat artışlarını kontrol altına almak için, ayında doları yeniden yasal olarak para birimi olarak kullanmaya karar verdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir