Yerli otomobil Togg’da geri sayım başladı!

Seri üretim için çarklar dönüyor. Türkiye’nin Otomobili Togg’un yollara çıkacağı tarihe sayılı günler kaldı. 

Togg’un yollara çıkış tarihi için bu ayın sonu işaret edildi. Dijital sanat eseri alanlar sipariş hakkını elde ediyor

Yani ilk ‘Akıllı Cihaz’lar sahipleri ile buluşacak. Trumore uygulamasından dijital sanat eseri alanlar sipariş hakkını elinde bulunduracak.

Togg için takvim işlerken en çok merak edilen konu fiyatı. Fiyat politikasının parolası ‘ulaşılabilirlik’ olacak.

MATRAH DÜZENLEMESİ

Bu çerçevede kısa süre önce matrah düzenlemesi geldi. Motor gücü 160 kilovattı aşan elektrikli araçların ÖTV matrahı yüzde 40’a çıkarıldı. Togg’un yer aldığı ÖTV matrahı ise yüzde 10’da kaldı.

Bu düzenleme Togg’a özel matrah ayarlaması olarak değerlendirildi. Liste fiyatı ise kısa süre içinde kamuoyuyla paylaşılacak.

TOGG’A ÖZEL DÜŞÜK MALİYETLİ FİNANSMAN

Fiyat belirleme sürecinin ardından kamu bankaları devreye girecek. Togg’a özel düşük maliyetli finansman sağlanacak.

Togg’un Bursa Gemlik’teki üretim üssünde 29 Ekim’de seri üretim başlamıştı.
Yıl sonuna kadar yaklaşık 20 bin otomobil üretilecek. Hedef, 2030’a kadar 1 milyon aracı teslim etmek. 

AYLIK 2.222 ADET TOGG ÜRETİLECEK

Yıllık 20 bin adet üretime imza atacak Togg Gemlik Fabrikası’nın kalan 9 aylık süreçte verilen sözü tutması için her ay 2 bin 222 adet akıllı cihaz üretmesi gerekiyor. Bu da günlük ortalama 75 araca denk geliyor. Günlük bazda bakıldığında ise bu rakam 8 saatlik tek vardiyada saat başına 9-10 Togg’a denk geliyor.

İKİ FARKLI MOTOR GÜCÜ

Arkadan itişli 200 HP ve dört teker çekişli 400 HP olmak üzere iki farklı motor gücü ile tasarlanan Togg’a, benzerlerinden bir adım önde başlamak için birtakım ince dokunuşlar yapıldı. Son hızı 180 km/sa alan Togg’un 400 HP versiyonunda 0-100 km/sa hızlanması 4,8 saniyede gerçekleşirken; yapılan testlere göre, 200 HP versiyonunda hızlanma sadece 7,6 saniyede gerçekleşti.

Daha hızlı şarj olması için teknik donanımı kuvvetli olan Togg’un 30 dakikanın altında bir sürede yüzde 80 doluluğa ulaşması ve 500 kilometre menzile sahip olması bekleniyor. Togg ilk olarak SUV ve Sedan versiyonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir