Veteriner, hırsız sandığı motosikletliye arabasıyla çarptı

Balçova ilçesindeki Olimpiyat Köyü Sitesi’nde, 14 Nisan günü saat 00.30 sıralarında, veteriner doktor E.Y.’nin konutunun önündeki park halindeki motosikleti A.Ü. tarafından çalındı.

Durumu fark eden E.Y., site güvenliğine bildirip motosikletini çalan kişinin kaçmaması için kapıları kapatmasını istedi. Arabasıyla sitenin çıkışına giden E.Y., motosikletini çalan kişiyi beklemeye başladı. Karşıdan gelen motosikletli Kemal Merkit’i (29) motosikletini çalan kişi sanan E.Y., arabasıyla aksi istikamete girip çarptı.

Yaralanan Merkit, site vazifelilerinin çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Tedavisinin akabinde taburcu edilen Merkit’in şikayetiyle gözaltına alınan E.Y., polisteki sözünün akabinde özgür bırakıldı.

OLAY ARAÇ KAMERASINDA

Yaşananların E.Y.’nin arabasındaki, araç kamerası tarafından saniye saniye görüntülendiği ortaya çıktı. İmgelerde, E.Y.’nin kendisine çakarlı bir arabayla yaklaşan sitenin güvenlik görevlilerine “O çocuk buradan çıkamayacak. S…onun belasını. Geliyor, a… k… onun” dedikten sonra aksi şeride girip, Merkit’in kullandığı motosiklete çarptığı belirlendi.

Merkit’in yerde kıvranıp çığlık attığı anlar ve E.Y.’nin çarptığı kişinin hırsız olmadığını anlayıp “Çalan kişi zannettim, Allah kahretsin ya’ diyerek, inip arabasındaki hasarı görmeye çalıştığı da manzaralarda yer aldı.

‘YERDEN KALKAMADIM’

Yaşadıklarını anlatan Kemal Merkit, “Olay günü izinliydim. Bir arkadaşımın motosikletini ödünç aldım ve Olimpiyat Köyü’ndeki öbür bir arkadaşımı ziyarete gittim. Bir müddet birlikte vakit geçirdikten sonra konuta dönmek için tekrar motosikletle harekete geçtim. Bu sırada aksi şeritten gelen E.Y., alkollü bir formda, bilerek bana 80 kilometre süratle çarptı. Sonradan öğrendiğime nazaran beni motosikletini çalan kişi zannetmiş. Akabinde beni olay yerinde bırakıp, küfürler ederek arabasıyla geri geri giderek kaçmaya başladı. Yaşadığım insanın binde bir başına gelebilecek, çok anlık bir olaydı. Düşünün, meskeninize gidiyorsunuz ve adamın biri geliyor, bilerek arabasıyla size çarpıyor. Çarpmanın tesiriyle düştüm ve yerden kalkamadım. Yalnızca çığlık attım. Kulağımda yüzde 40 işitme kaybı var. Bacaklarım da hayli makûs durumdaydı, felç olduğumu zannettim. Daha sonra kendisiyle hiç görüşmedim, bir özür dilemesini bekledim ancak onu bile yapmadı” diye konuştu.

‘ÖLEBİLİRDİM’

E.Y.’nin hırsız bile olsa cezayı kendisinin kesmemesi gerektiğine dikkat çeken Merkit, “Başımda kaskım vardı. Lakin, olay anında başımdan çıktı. 2 çocuğum var, olayda ölebilirdim. Bunun hesabını kim verebilirdi? Görüntüleri sonradan izleyince tüylerim diken diken oldu. Bir beşere o denli bilerek çarpılmaz. Hayvana dahi çarpsanız, inip bir bakarsınız ne oldu diye. Bu kişi başında direkt olarak ‘Gelsin, öldüreceğim’ diye kurmuş. Olaydan sonra avukatımla E.Y. hakkında hata duyurusunda bulunduk” dedi.

‘HATAYA DÜŞMÜŞ OLMASI, KASTI ORTADAN KALDIRMAZ’

Merkit’in avukatı Ahmet Deha İmal, olayla ilgili kamera imgeleri ve E.Y.’nin polisteki tabiri incelendiğinde, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden tutuklu yargılanması gerektiğini söyledi.

İmal, “E.Y., suça bahis aksiyonunu arabasıyla gerçekleştirmiştir. Burada araç, silah olarak değerlendirilmelidir. Arabası motorun üzerine sürmek öldürmeye elverişli bir aksiyondur ve bunu göz önüne aldığımızda şüphelinin kastının öldürmeye yönelik olduğu ortadadır. E.Y.’nin yanılgıya düşmüş olması, kastı ortadan kaldırmaz. Müvekkilimin hayati tehlike geçirip geçirmemesi de atılı kabahatin öldürmeye teşebbüs olup olmadığı konusunda kıymet arz etmez. Yargıtay’ın kalıplaşmış içtihatları ışığında suça mevzu hareket, öldürme saikiyle ve öldürmeye elverişli vasıtalarla gerçekleştirilmiştir. Aksi kanaat hasıl olsa dahi şüphelinin aksiyonu silahla nitelikli yaralama olarak değerlendirilmeli, bu hatanın da katalog cürümlerden olduğu gözetilmelidir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, kuşkulu E.Y. hakkında tutuklanması ve yakalama kararı çıkartılması için de gerekli müracaatlarımızı yaptık” diye konuştu.

Öte yandan E.Y.’nin motosikletini çalan A.Ü. ise tıpkı gün yakalandı. Motosiklet E.Y.’ye teslim edildi A.Ü., polisteki sözünün akabinde hür bırakıldı.

Related Posts

Ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına takımların müdahalesi sürüyor. Yangın, saat 14.00 sıralarında Tavşanlı Mahallesi’nde …

Balıkçıların umudu palamut! Şimdiden yarım kilograma ulaştı

Ordu’da son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, geçen dönem avlanılmayan palamut balığının bu sene bol olduğunu belirtiyor. Denizlerde 15 …

Avrupa’daki 21 ligin 19’unda 4’lü oynayanlar şampiyonluğa ulaştı

Geçen sezon Avrupa’da 21 ülkenin birinci liglerinde şampiyon olan takımların 19’u, 4’lü savunmayla sahaya yayılırken, 3’lü oynayarak zirveye …

Afrodit Banu Alkan kaç yaşında, nereli? Gürbüz Hanif ve Banu Alkan birlikteliği…

Türk sinemasının ‘Afrodit’ lakaplı oyuncusu Banu Alkan, nişanlandığını duyurdu. Haberin akabinde gündeme oturan Banu Alkan’ın ömür kıssası ve …

Motosikletteki 2 kişinin öldüğü kazada şoförün hür kalmasına reaksiyon

Mersin’deki tali yoldan denetimsiz olarak yola çıkınca hafif ticari aracına çarpan motosikletteki Kamil Yılmaz (29) ile Halil Ata’nın (34 …

CHP gösterilen ilgiden memnun ama temkinli: Vatandaşın ilgisi sandığa yansır mı?

Mehtap Gökdemir – Cumhur İttifakı kanadından yapılan açıklamalara rağmen erken seçim olasılığını gündeminde tutan CHP, TBMM’nin tatile girmesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.