Son seçim anketi açıklandı: İşte Cumhur ve Millet İttifakı ile partilerin oy oranları

Mehmet Acet’in “Mayıs ayı anketinde çarpıcı bilgiler var” başlıklı yazısı şu formda:

Anket işini önemli bir grup ve kuralına uygun yollarla yapan Areda Survey’in araştırmalarını bir müddettir yakından izliyorum.

Buradaki çalışmalar, Genel Müdür Yusuf Akın ve Prof. Dr. Ömer Çaha koordinatörlüğünde akademik uzmanların da dâhil olduğu bir takımla yürütülüyor.

Areda’nın 25-30 Mayıs 2022 tarihleri ortasında “istatiksel bölgeleme” sistemine nazaran seçilmiş 26 vilayette toplam 2000 şahısla yaptığı ankette, siyasi gelişmeler ve tercihlerle ilgili şimdiki eğilimleri yansıtan dikkat alımlı bilgiler karşımıza çıkıyor.

MUHALEFETİN ORTAK ADAY ÇIKARACAĞINI DÜŞÜNENLERİN SAYISI DÜŞÜYOR

Araştırmaların Mart, Nisan ve Mayıs karşılaştırmalarına bakıldığında, muhalefet cephesindeki adaylık çalkantısının seçmen kanaatlerinde sert gidiş gelişlere neden olduğu görülüyor.

Ankete nazaran, Millet İttifakı’nın ortak adayla seçimlere gidebileceğine dönük inançta önemli bir azalma var.

Şöyle ki;

Mart ayında ankete katılanların yüzde 72,2’si Millet İttifakı’nın ortak bir adayla seçimlere gideceğini düşünürken, iki ay üzere kısa bir mühlet sonra yapılan araştırmada bu oran yüzde 53,3’e gerilemiş durumda.

EKREM İMAMOĞLU HEM GÖZDEN, HEM GÖNÜLLERDEN DÜŞMÜŞ GİBİ

Areda’nın Mayıs araştırmasının “siyasi nabız” bölümünde İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile ilgili sorulara gelen yanıtlar, oransal manada çarpıcı bilgiler ortaya çıkarmış.

Diyebilirim ki İmamoğlu için önemli manada hem gözden, hem de gönülden düşme durumu kelam konusu.

Araştırmaya katılanların yüzde 64’ü, İmamoğlu’nun işini bırakıp Cumhurbaşkanı adaylığı için hazırlık yaptığı kanaatinde olduğunu söz etmiş.

Kendisinin İstanbul’a hizmet vermeye odaklandığını düşünenlerin oranı ise yüzde 36 düzeyinde kalmış.

İmamoğlu’nun sahsıyla ilgili sorulara verilen karşılıklarda da, negatif bir algının oluştuğu görülüyor.

Buna nazaran, yeniden yüzde 64,4’lük bir kesim, İmamoğlu’nun çok özgüvenli ve kibirli olduğunu değerlendirirken, mütevazı ve dürüst bir kişiliğe sahip olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35,6 düzeylerinde çıkmış.

Hatırlayalım.

Ramazan Bayramı’nda Karadeniz Bölgesi’ne yaptığı seyahat sırasında kendisine eşlik etmek üzere davet ettiği gazetecilerin kimliği üzere bana nazaran “eften püften” münasebetlerle kendi mahallesinde atağa uğrayan İmamoğlu, tenkitlere “Vız gelir tırıs gider” diye karşılık verince, bu tenkitler yerini sözün tam manasıyla bir “mahalle dayağına” bırakmıştı.

Kendisi için biriktirilen umudun 3 yılın sonunda hayal kırıklığına dönüşmesinin bir patlamasıydı halinde yorumlanabilir o olanlar natürel.

40 gündür daha sakin sularda kalarak kendisine dönük “mahalle içi” öfkenin yatışmasını bekleyen İmamoğlu, tahminen tekrar toparlanıp adaylık potasına ismini yazdırabilir.

Ama şu an için, son üç yıl içindeki mesleğinin taban noktasında olduğu aşikar.

YÜZDE 52,5 CUMHUR İTTİFAKI, YÜZDE 47,5 MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI DİYOR

Gelelim çok merak edilen öbür soruların yanıtlarına.

2023 seçimleri için kısa bir mühlet sonra yıllar yerine ayları saymaya başlayacağız.

Aynı gün hem Cumhurbaşkanlığı, hem de TBMM seçimlerinin yapılacağı seçim günü, sonuçları prestijiyle yalnızca Türkiye’yi değil, memleketler arası dinamikleri bile çok yakından etkileyebilecek bir değere sahip.

Areda’nın Mayıs ayı araştırmasında bu bağlamda elde ettiği bilgiler, iktisatta önemli bir enflasyon sorunu olmasına karşın bu durumun siyasi tercihlerde, muhalefetin ümit ettiği güçlü değişimleri beraberinde getirmediği sonucu karşımıza çıkıyor.

Ankete katılanlara, “Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi ittifaka oy verirsiniz” sorusu yöneltildiğinde, yüzde 52,5 Cumhur İttifakı’na, yüzde 47,5’i Millet İttifakı’nın adayına oy veririm diyor.

Bu sonucun 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarıyla tamı tamına örtüştüğünü söz etmeme bilmem gerek var mı?

Seçim gününe kadar köprünün altından daha çok sular akıp gidecek kesinlikle lakin geride kalan 4 yıl içinde tıpkı köprünün altından o kadar çok su akıp gitmiş olmasına karşın bu türlü bir tablo ile karşı karşıya olmamız bir epey dikkat cazip olsa gerek.

MECLİS SEÇİMLERİNDE AVANTAJ MUHALEFETTE

Son olarak, partilerin son durumunu yansıtan bilgileri paylaşayım.

Meclis seçimleriyle ilgili tercihler kelam konusu olduğunda, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili anket sonuçlarının tersine, 4 yıl içinde “zamanın sahiden de ilerlediğine!” delalet eden bir tablo olduğunu görüyoruz.

“Bu Pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” biçimindeki standart soruya, karşılık verenlerin oranına bakıldığına, toplam oylar bakımından muhalefetin bir adım önde olduğu görülüyor.

AK PARTİ: 36,6

CHP: 24,0

İYİ PARTİ: 12,8

HDP: 10,2

MHP: 10,1

ZAFER PARTİSİ: 2,3

DEVA PARTİSİ: 1,0

MEMLEKET PARTİSİ: 0,8

YENİDEN REFAH PARTİSİ: 0,8

SAADET PARTİSİ: 0,6

DİĞER: 0,9

Related Posts

Ümraniyespor ile Galatasaray, ilk kez resmi maçta rakip

Spor Toto Süper Lig’in 3. haftasında Galatasaray yarın saat 21.00’de Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Ümraniyespor ile karşılaşacak. Ligde geride …

Şanlıurfa’da, sulama kanalında bayan cesedi bulundu

Olay, akşam saatlerinde Harran’a bağlı Kütüklü Mahallesinde meydana geldi. Argümana nazaran tarladan dönen vatandaşlar, sulama kanalında …

Bu da oldu: Metruk binada güpegündüz uyuşturucu ticareti

Şahinbey ilçesi Suyabatmaz Mahallesi Güllü Sokak’ta bulunan metruk binaları mesken tutan uyuşturucu husus bağımlıları, yurttaşları bezdirdi …

Garo Paylan’dan suikast teziyle ilgili kabahat duyurusu

HDP Milletvekili Garo Paylan, avukat Mehmet Sinan İnce’nin 2016 yılında kendisine yönelik suikast planı yapıldığı teziyle ilgili Ankara …

Kılıçdaroğlu Hacıbektaş’ta Cemevi ve mesire alanı açılışını yaptı

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin 751’inci vefat yıldönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli …

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.