Qualcomm’dan bilgisayar işlemcisi geliyor! Tarih verildi

Bilgisayar pazarına girmek için dev planlar yapan Qualcomm, Apple mühendisleri tarafından kurulan Nuvia’yı 2021’in başlarında satın almıştı. Ancak şirketin bilgisayar işlemcisi gelecek yıla kadar duyurulmayacak gibi görünüyor.

Qualcomm’un bilgisayar işlemcisi hakkında Qualcomm CEO’su Cristiano Amon’dan açıklamalar geldi. 2022’nin ilk çeyrek kazanç raporunu sunan Qualcomm yöneticileri, üretimi tamamlanmış Nuvia işlemcisinin 2023’ün sonlarında mağaza raflarına ulaşacağını dile getirdi.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Plus ile gelecek Xiaomi modelleri belli oldu!

Qualcomm bilgisayar işlemcisi özellikleri neler?

2022 yılının ilk çeyrek kazançlarının açıklanmasının ardından, Qualcomm CEO’su Cristiano Amon’a dizüstü bilgisayar pazarı ve Qualcomm’un bu alandaki çalışma planları soruldu. Microsoft ile uzun yıllardır çalıştıklarını söyleyen Qualcomm yöneticisi, Windows 11’in piyasaya sürülmesiyle birlikte ilk Arm tabanlı 64-bit çözümün, ticari ve özellikle kurumsal müşteriler için hazır olduğunu ifade etti.

Lenovo’nun ThinkPad modeline güç sağlayan Snapdragon 8cx Gen 3 ile dizüstü bilgisayar dünyasına giriş yapan Qualcomm, işlemci konusunda daha önce satın aldığı Nuvia’ya güveniyor. 2023’ün sonlarında piyasaya sürülecek Arm tabanlı yeni işlemcinin, hangi müşterilere (ticari, kurumsal veya bireysel) sunulacağı ise belirsiz.

“Gelecek nesli düşünürken, Nuvia ekibi tarafından tasarlanan kendi işlemcimizi geliştiriyoruz ve bu performansın peşinden gidiyoruz. İşletmede yüksek ölçek ve gelişme yolda, bunun 2023’ün sonlarında olmasını bekliyoruz”

Daha önce Qualcomm tarafından gerçekleştirilen bir toplantıda Nuvia’nın yol haritası çıkarılmıştı. Qualcomm’un Baş Teknoloji Sorumlusu James Thompson tarafından yapılan açıklamaya göre, Nuvia işlemcisi Ağustos 2022’de duyurulacak ve 2023’te satışa sunulacaktı.

Qualcomm’un bilgisayar tarafındaki planları beklenenden yavaş işliyor olsa da, ilk çeyreğe ilişkin kazanç raporu tatmin edici görünüyor. Qualcomm gelirleri bir yıl öncesine göre yüzde 41 artarak 11.16 milyar dolara ulaştı. Şirketin net geliri ise yüzde 67 büyüyerek 2.9 milyar dolar oldu.

Samsung Galaxy S22 cihazlarının yüzde 75’i için yonga seti ürettiğini ifade eden Qualcomm, akıllı telefonlara yönelik satışının yüzde 56 oranında arttığını belirtti. Bilmeyenler için Samsung Galaxy serisindeki işlemcileri ikiye ayrılıyor. Samsung bazı bölgelere kendi Exynos işlemcisini, bazılarına ise Snapdragon gönderiyor.

Peki siz Qualcomm bilgisayar işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Balinalar Yapılan Paylaşımlardan Tespit Edildi

Günümüzde dünyamız artık dijital çağ ya da internet çağı olarak adlandırılıyor. İnsanların çoğu artık sosyal hayatlarını bu sanal dünyada yaşıyor …

Yeni yapay zeka aracı çığır açtı: Düşünerek fotoğraf yapmak mümkün

Güney Florida Üniversitesi’nde araştırmacılar, insan beyni tarafından denetim edilen ve kullanıcının yalnızca beyin dalgalarını kullanarak …

Stellantis, yılın birinci yarısını 8 milyar euro kârla kapattı

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile PSA kümesi, 2020 Aralık ayında yüzde 50-50 iştirakte birleşmek için mutabakat sağlamış ve 2021’in başlarında …

Asus’un katlanabilir ekranlı dizüstü bilgisayarının tanıtım tarihi belli oldu!

Katlanabilir ekranlar gün geçtikçe gelişirken markalar da ürünlerine bu teknolojiyi birer birer entegre etmeye devam ediyor. Bu markalardan …

Tavan arasında bulunan mumya kafasının sırrı çözülüyor

Tavan arasında bahar temizliği yaparken, eski bir Mısır mumyası kafası bulmanın pek normal bir durum olduğunu söyleyemeyiz. Ancak İngiltere’nin …

Tesla arabalara Steam takviyesi geliyor

ABD merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla, bilhassa oyun içi cümbüş sistemine bir epey değer veriyor. Şirket, daha evvel arabalardaki büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.