Piyasalarda son durum: Dolar ne kadar oldu? (1 Haziran 2022)

Piyasalar, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan iktisat tepesinden çıkan sonuçları takip edecek.

Data gündeminde bugün imalat PMI ve İTO’nun derlediği İstanbul enflasyon dataları takip edilecek.

İstanbul enflasyonu verisi %70 düzeyinde. Enflasyonun daha uzun müddet daha yüksek düzeylerde kalacağına yönelik beklentiler kuvvetleniyor.

ENFLASYON İDDİASI

Reuters anketine nazaran, enflasyonun Mayıs ayında 24 yılın doruğu olan %76.55’e ulaşması bekleniyor. Ankette yıl sonu varsayımı ise bir evvelki ay gerçekleştirilen anketten 11.5 puan daha yükselerek %63.5 düzeyine ulaştı.

ELEKTİRİĞE VE DOĞALGAZA ARTIRIM

Öte yandan bugünden geçerli elektrik ve doğalgaza da artırım yapıldı. BOTAŞ tarafından gece saatlerinde yayımlanan tarifeye nazaran meskenlerde kullanılan doğalgazın metreküp (m3) fiyatı Mayıs’a nazaran %30 artışla 3.265 lira oldu.

EPDK tarafından belirlenen ve resmi gazetede yayımlanan tarifeye nazaran vazifeli tedarik şirketlerinden elektrik temin eden mesken abonelerine uygulanan elektrik tarifesi %15 artırılarak kWh başına 112.4377 kuruştan 129.0639 kuruşa çıkarıldı.

Konutta kullanılan doğalgazın TÜFE üzerindeki tartısı %1.55 elektriğin yükü ise %2.32 düzeyinde.

Üç ekonomistin hesaplamalarına nazaran doğalgaz artırımının TÜFE’ye birinci tesiri yaklaşık 50 baz puan, elektriğin tesiri ise 35 baz puan olacak. Fakat artırımların konut dışında da gerçekleşecek olması ve ikincil tesirlerle TÜFE’ye yansıma birinci tesirin üzerinde olacak.

FAİZ SABİT BIRAKILDI

TCMB enflasyondaki keskin yükseliş ve TL’de son devirde artan kıymet kaybına karşın geçen hafta para siyasetinde değişiklik yapmadı. TCMB’nin geçen hafta devreye alacağını belirttiği teminat ve likidite siyaset adımları ile kredilerde ek makro önlemler de takip edilen başka gündemler ortasında.

Piyasalarda yaratacağı risklere karşın 140 milyar dolara yakın ferdi döviz birikiminin kamuya kazandırılmasını amaçladığı kestirim edilen enflasyona endeksli Hazine tahvilinin devreye alınıp alınmayacağı, alınması halinde de zamanlaması izleniyor.

DOLARDA SON DURUM

Geçen hafta en yüksek 16.46 düzeyinin görüldüğü dolar/TL bu sabah saat 0845’te 16.3650/16.3890 düzeyinden süreç gördü.

Milletlerarası piyasalara ise ABD Merkez Bankası (Fed) salgın hastalık periyodunda satın almış olduğu bilançosundaki varlıkları bugün azaltmaya başlayacak. Yatırımcılar da Fed’in faizleri bu ay ve Temmuz’daki toplantılarda 50’şer baz puan artırmasını bekliyor.

Related Posts

Anzer Balı 8 bin TL’den alıcı buluyor

Kara kovanlara dışarıdan hiç müdehale edilmeden kovanda bulunan arılar içeride herşeyi kendisi yapıyor. Bu yıl kilosu 2 bin TL olarak açıklanan …

Avrupa Türkiye’den soba siparişi vermeye başladı

Rusya ile yaşadığı karşılıklı yaptırımlar sonucu doğalgaz musluklarının kapanması riskiyle karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, hem güç …

Alman turistler İzmir’den vazgeçmiyor

İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2022 yılının birinci 7 ayında İzmir’e gelen turistlerin sayılarını ve ülkelerine nazaran dağılımını …

BAE’li şirket Kalyon’un yüzde 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, yenilenebilir enerji üretim faaliyetleri yürüten Kalyon Enerji’nin yüzde 50’sini 1.8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon …

20.2 milyar TL konsolide gelir elde etti

Türk Telekom, 2022 yılı ilk yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. FAVÖK’ünü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 2022’nin ilk …

Normetic, hedefine globalleşmeyi aldı

Elektrik, mekanik, metalürjik ürünler ile basınçlı ekipmanlar, endüstriyel tesislerin kontrolleri, patlayıcı ortamlar ve proses güvenliği, çevre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.