Online alışverişi terk etmedik

Hesaplı alışveriş ve promosyon ile indirimler cazip kılıyor

Online alışveriş, soru işareti taşıyan bir konu olmaktan çıkalı çok zaman oldu. Dünyanın en değerli şirketinin Amazon olduğunu unutmayalım. 

Öte yandan, alışveriş dünyasında dijitalleşme kendi patikası içinde doğal hızında ilerlerken, karşımıza çıkan Kovid-19 salgını ve getirdiği karantina uygulamaları birden vites büyümesine neden oldu. “Evde Kal” döneminde ülkemiz tüketicisinin kafasındaki son bariyerler de yıkılmaya başladı ve online alışveriş yapanların oranı katlanarak arttı. 

Aylar ilerledikçe online alışveriş hacminin ulaştığı bu seviyenin geçici olmadığını da gördük, evlerden çıkıp alışveriş yapabilmeye başladığımızda da online alışverişi terk etmedik.

Mart 2020’de internet kullanan bireylerin %54’ü internetten alışveriş yapıyordu, 2022 yılına geldiğimizde bu oran 1.5 kat artmış halde, artık her on internet kullanıcısIndan sekizi online alışveriş yapıyor. 

Pandemi öncesi dönemde hızlı tüketim malları kategorisinde online alışveriş yapanlar daha sınırlı bir kesim iken pandemi ile birlikte burada da önemli artışlar gördük. Bu kategoride de istikrarlı bir tablo olduğunu söylemek gerek.

Pandemi koşulları sona ermiş olmasına rağmen online alışverişin popüler olmaya devam etmesinin nedeni ne? Tüketicilerin tercih nedenlerini incelediğimizde promosyonların/kampanyaların öne çıktığını görüyoruz. Önde gelen nedenlerden biri de online alışveriş esnasında daha rahat fiyat karşılaştırması imkanı sayesinde daha hesaplı alışveriş yapabilmek. Promosyonlu, daha uygun fiyatlı, hesaplı alışveriş… Buradan hareketle online alışverişin tüketiciler açısından ekonomik zorluklar ile mücadelede bir yöntem olduğunu belirtebiliriz.

Online perakendeciler önce salgın koşullarında, ardından da yüksek enflasyon döneminde tüketicilere can simidi oldular, olmaya devam ediyorlar gibi görünüyor.

Günümüz ekonomik şartlarında online market alışveriş yolculuğu

Kovid-19 pandemisi ile birlikte alışverişçilerin kanal tercihleri önemli bir değişim gösterdi. Karantinaların olağan olduğu, sağlık endişesinin tüm endişelerin önüne geçtiği bir dünyada e-ticaret farklı bir önem kazandı. Online perakendecilerin satışlarında büyük sıçramalar görüldü.

Pandemi sürecinde ciddi bir ivme kazanan online FMCG (gıda, içecek, kişisel bakım ve temizlik gibi market ürünleri) alışverişi, pandemi etkilerinin azaldığı, ekonomik endişelerin öne çıktığı günümüz Türkiye’sinde artış trendine devam ediyor.

Online dönüşüm sadece alışverişçi sayısının artışı ile değil, kanal ve kategori çeşitliliği olarak da kendini gösteriyor

Ipsos E-Ticaret Paneli Nisan’21-Mart’22 dönemi verilerine göre online alışverişçiler ayda ortalama 2 kez alışveriş yaparken her sepete 210 TL ödediler. Genel online alışveriş davranışlarını önceki 12 aylık dönemle karşılaştırdığımızda, son dönemde tercih edilen kanal sayısının 6’dan 7’ye, kategori sayısının ise 12’den 17’ye çıktığını görüyoruz.

Online alışverişçiler Nisan’21-Mart’22 döneminde yaklaşık olarak ayda 1 kez FMCG alışverişi yaparken bir alışveriş sepetine ortalama 92 TL ödedi. FMCG alışveriş davranışlarını önceki 12 aylık dönemle karşılaştırdığımızda satın alınan kategori sayısı 7’den 10’a yükseliyor. Özetle, online dönüşüm sadece alışverişçi sayısının artışı ile değil, kanal ve kategori çeşitliliği olarak da kendini gösteriyor.

Online alışveriş pratiklik ve zamandan tasarruf sağlamakla beraber, online sitelere özel kampanyalarla bütçeye de destek sağlıyor

Online alışverişi tercih etmekteki en önemli sebeplerin sıralamasında online sitelere özel kampanyalar hem geçen sene hem de bu sene ilk sırada. 

Geçen sene hemen arkasından «pandemide güveni alışveriş yapma isteği» geliyordu ancak bu sene değişen gündemle birlikte bu ihtiyaç ilk beş içinde yer almıyor.

Ekonomik etkiler son dönemde alışveriş misyonunu da şekillendiriyor

Son online alışveriş misyonunun özel bir indirimden, kampanyadan yararlanmak olduğunu söyleyenler artarak eksik giderme misyonu ile beraber ana motivasyonlardan biri oluyor. Toplu alışveriş misyonu bu dönem daha düşük seyrediyor. Anında tüketmek için online alışveriş yapma ise gençler arasında daha yaygın bir davranış.

Peki ne olursa online alışverişçiler fiziksel market yerine online alışverişi daha çok kullanacaklarını söylüyorlar?

Online alışverişçiler haftalık alışverişlerinin içinde hala fiziksel market alışverişine de büyük yer ayırıyorlar. Online kanal kullanımlarının 1,5 katı sıklıkta fiziksel kanallardan alışveriş yapılıyor. Fiziksel alışveriş sıklığını arttıranlar özellikle de erkekler. Mevcuttan daha sık online alışveriş yapmanın baş şartı daha fazla indirim, daha uygun fiyatlar, daha fazla kampanya. Tüketiciler mevcut ekonomik şartlarda online kanallardan bütçelerine daha fazla destek bekliyor. Fiyat indirimi, kampanya, promosyon, indirim kuponu gibi ceplerini etkileyen nedenleri dile getirenler online alışverişçilerin toplamda %65’ini oluşturuyor.

 

 

 

 

 

Related Posts

Kanal İstanbul’un birinci köprüsünün ayakları yükseliyor

İstanbul’da yeni bir devir açacak Kanal İstanbul projesinin temelleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Casuslukla suçlanan savcı meslekten ihraç edildi

HSK İkinci Dairesi, hakkındaki argümanlar nedeniyle daha evvel tedbiren süreksiz olarak meslekten uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz …

İş adamını öldürmekten yargılanan sanık, sevgilisinin tahliyesini istedi

Olay, 2 Ekim 2021 tarihinde Başiskele ilçesi Servetiye Mahallesi Soğuksu mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, gurbetçi iş adamı Cahit …

Erdoğan-Lapid buluşması: 14 yıl sonra ilk görüşme

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile …

AYM, aksiyoncu öğrencilere ceza öngören kanun hususunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilere uzaklaştırma ve okuldan atma cezalarını öngören 54’üncü unsurunu iptal etti. Yüksek …

Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlardan reaksiyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşeceği tarihi daima revize ediyor! Yaz ayları geride kalırken enflasyon düşmek yerine rekor düzeylere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.