Nevzat Tarhan’dan ihtar: Sonu aşan gençler yalnız hissediyor

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Üst İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Nevzat Tarhan, toplumsal medyada 7 saatin üzerinde vakit geçiren, bağımlı olarak bedellendirilen ve yalnız hisseden gençlerin oranının epey yüksek olduğunu belirterek, yalnızlık arttıkça bağımlılığın da arttığını söz etti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya nazaran, Üsküdar Üniversitesi, Üsküdar Kaymakamlığı ve Üsküdar İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iştirakinde yürütülen “Değişim Benden Başlar Toplumsal Medya Farkındalığı” projesi tamamlandı.

Üsküdar’daki çeşitli cinsteki liselerden seçilen 8 uygulama okulundaki 1453 öğrenciye 6 ay boyunca toplumsal medya okuryazarlığı eğitimi verildi. Proje kapsamında yapılan araştırma ise çarpıcı sonuçlarıyla dikkat çekti.

Yalnızlık arttıkça toplumsal medya bağımlılığı da artıyor

Araştırmada lise öğrencilerinin zihinsel meşguliyet yaratan bir toplumsal medya bağımlılığına sahip oldukları ortaya çıkarken; liseli kız öğrencilerin toplumsal medya bağımlılık puanları erkeklere oranlara daha yüksek çıktı. Araştırma sonuçları, yalnızlık arttıkça toplumsal medya bağımlılığının da arttığını gösterdi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Nevzat Tarhan, kimlik oluşumunda ailenin yerini toplumsal medyanın aldığını belirtti.
Tarhan, “Araştırma sonuçları da gösteriyor ki toplumsal medyada 7 saatin üzerinde vakit geçiren, bağımlı olarak bedellendirilen ve yalnız hisseden gençlerin oranı epeyce yüksek. O denli ki yalnızlık yükselince bağımlılık da yükseliyor.” tabirlerini kullandı.
Gençlerin toplumsal medyayı toplumsallaşma aracı olarak gördüklerinin altını çizen Tarhan, şunları kaydetti:
“Aslında toplumsal medya, sanal medya olarak isimlendirilmeli. Toplumsal medya olarak söz ediliyor lakin vakit geçirenler hiç toplumsal değil. Toplumsal medya ismi altında biz kendimizi kandırıyoruz. Kişi en güvenilmeyecek bireyleri meskenin inançlı ortamına davet ediyor. Bunun için toplumsal medyayı ve interneti konutun açık kapısı olarak tanımlıyoruz. Konut inançlı sanıyoruz ancak meskenin açık kapısı var, o kapıdan farkında olmadan çocuğumuzun odasına birçok bilgi giriyor. Bunu da bilmek gerekiyor.”

“Ebeveynlerin konutu nasıl sıcak ve cazip bir ortam haline getireceklerine odaklanmaları gerekiyor”

Tarhan, meslek profesyoneli olarak çocukların daha 0-6 yaş ortasında dijital okuryazarlığı öğrenmelerini uygun gördüklerini söyledi.

Prensip olarak 0-3 yaş ortasında çocuklara tek başınayken tablet ya da akıllı telefon verilmemesi gerektiği söylendiğini belirten Tarhan, “Ebeveyn nezaretinde çocuğun dijital okuryazar olması gerekiyor lakin erken ergenlik devrine kadar tek başınayken eline tablet ya da akıllı telefon vermek onu sokakta tek başına bırakmaktan farklı değil.” açıklamasını yaptı.

Tarhan, şayet ebeveynler çocukları ile konuşabiliyorsa, birlikte vakit geçirme oranı fazla ise çocukta riskin azaldığını belirterek, “Anne ve babası ile vakit geçirme oranı yüksek ve mesken ortamı sıcak olan toplumsal medya bağımlılık oranı düşük çıkıyor. Çocuk konutu seviyorsa toplumsal medya ve internet ile biraz ilgilenip kenara bırakıyor ve günlük hayatına devam ediyor. Şayet sevmiyorsa gerilim azaltma tekniği olarak kullanıyor ve bu türlü olunca da düzmece bir rahatlama oluyor, kendilerini kaptırıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Proje de ismiyle müsemma, içerisi dolu bir proje oldu”

Üsküdar İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sinan Aydın da Üsküdar Üniversitesi ile gerçekleştirilen bu çalışmanın çok verimli olduğunu ve kıymetli sonuçlar elde edildiğini belirtti.
Aydın, projenin sonuçlarının kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayarak, “İnşallah sonuçlarıyla ilgili de ne yapabiliriz diye baş yoracağız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” tabirlerini kullandı.
Üsküdar Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Öğretim Üyesi ve Toplumsal Medya Uzmanı Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal ise yapılan çalışmada toplumsal medya bağımlılığının mahalleden mahalleye bile değişiklik gösterdiğinin ortaya çıktığını tabir etti.
Ünal, kız öğrencilerin toplumsal medyayı daha fazla kullanmasının, duygusal takviye hedefli kullanım ile ortaya çıktığına ve kızların yüklü olduğu liselerde toplumsal medya bağımlılığı puanlarının yüksek bulunduğuna işaret ederek, çalışmaların da bu tarafta yapılabileceğini aktardı.
Öğrencilerin duygusal dayanak alma ve toplumsallaşma muhtaçlıklarının, toplumsal medya kullanım motivasyonları olduğunu tabir eden Ünal, ” Toplumsallaşmak maksadıyla kendilerini daha rahat söz ettikleri toplumsal medya mecralarını tercih ediyorlar.” açıklamasını yaptı.
Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Yektaş da ergenliğin kimlik gelişiminde kıymetli bir yeri olduğunu belirterek, “Araştırmamızın sonuçlarında görüyoruz ki artık gençler kimliklerinin kıymetli bir kesimini toplumsal medyadan ödünç almaktalar.” tabirlerini kullandı.
Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Şahbaz da göz bozukluğuyla toplumsal medya bağımlılığı ortasındaki bağa değindi.

Related Posts

Diş beyazlatma nedir? Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma nedir? Diş estetiği hakkında daha önce bilgi sahibi olmayanlar veya ilk kez duyanlar için diş estetiği seçenekleri merak edilmekte …

Bu türlü Oturuyorsanız Büyük Risk Altındasınız! Damarlarınızı Tıkıyor, Yüksek Tansiyona Neden Oluyor

Günlük hayatımızda birtakım alışkanlıkları istemeden yaparız. Mesela göz kırpma ya da muhakkak el hareketleri. Bunlardan en sık görülen ise …

Covid-19’a yakalanan Biden’ın sağlık durumu iyiye gidiyor

ABD Başkanı Joe Biden, 21 Temmuz’da Covid-19’a yakalanmış ve kendisini izole etmişti. Biden’ın doktoru Kevin O’Connor yayınladığı mektup ile …

DSÖ duyurdu: Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi

Dünya Sıhhat Örgütü, maymun çiçeği salgınını “küresel acil durum” ilan etti. Türkiye’de de görülen maymun çiçeği virüsü için Dünya Sıhhat …

Zayıf Kan Sirkülasyonunu Fark Edebilmek İçin Bu İhtar İşaretlerine Dikkat Edin

Oksijen ve besinler bedeninizde kan yoluyla taşınır. Kan sirkülasyonunuz düzgün çalışmadığında bedeninizin kimi kısımları kâfi oksijen ve besin …

DSÖ: Maymun çiçeği global bir halk sıhhati acil durumu oluşturmuyor

Açıklama, DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus’un artan olay yükünü ele almak için Memleketler arası Sıhhat Tüzüğü (IHR) kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.