Nagehan Alçı: Muharrem İnce, seküler bir Tayyip Erdoğan taklidi

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, “Dünkü yazım sosyal medyada çok alıntılandı. Bana da sayısız mesaj ve telefon geldi.Muharrem İnce’nin maskülen öfkeli nasyonalist popülizminin hem bikinili hem başörtülü seçmeni birleştirebildiği tespitim en çok paylaşılan bölümlerden biriydi . Bu tespitimi Halk TV internet sitesi övgü gibi alıntılamış. Bilakis bu tespit her iki kesime ve Muharrem İnce’ye yönelik bir tenkit içeriyor. Kesinlikle övgü değil. Bana göre hem laik hem dindar kesimi kuşatabilen otoriter-popülist bir dalga gibi duruyor Muharrem İnce hareketi.” değerlendirmesini yaptı. 

“Seküler bir Tayyip Erdoğan taklidi: Muharrem İnce” başlıklı yazısında Alçı, “Dünkü yazımda yer alan “Tayyip Erdoğan’dan şahsen nefret eden ama hemen her konuda devlet gibi, Cumhur İttifakı gibi düşünen bir seküler kesim ortaya çıktı son 8 senede. Bunlar aslında laik bir Tayyip Erdoğan istiyorlar.” cümlem de çok alıntılandı. Esasen yazıdaki en kritik cümle buydu. 2015’ten itibaren yüzde 20’lik bir kesim hariç tüm sosyal kesimler adım adım daha keskin şekilde Türk milliyetçisi oldular. Yüzde 80 gibi çok büyük bir çoğunluktan bahsediyoruz. Bana göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun önündeki en büyük bariyer işte bu sosyolojik doku. Yüzde 80 içinde Erdoğan’dan bıkmış ve bezmiş geniş bir kesim de olsa bunların Kılıçdaroğlu’na oy atmak noktasında kafası karışık gibi gözüküyor.” ifadesini kullandı. 

Alçı şunları kaydetti:

“Kimisi seküler-milliyetçi, kimisi muhafazakar-milliyetçi, kimisi Atatürkçü-milliyetçi kimisi dindar-milliyetçi kimisi şehirli-milliyetçi kimisi taşralı kasabalı-milliyetçi kimisi de Ersan Şen gibi tüm bunların karışımı ama aslında temel noktalarda benzer bir zihniyet profili bu. Bu profilin iyi analiz edilmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir