Muharrem İnce Diyarbakır’a geldi: Oy devşirebilecek mi?

DİYARBAKIR – Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce Diyarbakır’a geldi. Mitinge değil, partisinin Diyarbakır vilayet binasının açılışına katıldı, Diyarbakır’daki basın mensuplarıyla ve esnafla buluştu.

Bir erken seçim mümkünlüğü varken siyasi parti başkanlarının Diyarbakır’a ve öteki vilayetlere ziyaretler gerçekleştirmesinde şaşılacak bir durum yok. İnce’den evvel CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, akabinde DEVA Partisi başkanı Ali Babacan da Diyarbakır’a gelmişlerdi. Kılıçdaroğlu ve Babacan, Diyarbakır’dan umduklarını buldular mı, bilemem. Diyarbakır’a gelişleri elbette gündem oldu lakin istenilen etkiyi yarattı mı ya da Diyarbakırlıların beklentisine yanıt olabildi mi? İşte bu mevzuda kuşkuluyum.

Hakikaten Kılıçdaroğlu programını tamamlayıp kentten ayrıldıktan sonra Diyarbakırlı bir CHP’li şu soruyu sormuştu bana: “Bölge için değerli ekonomik projeler açıklandı. Bu neden gündem olmadı, heyecan yaratmadı?”

Bu sorunun CHP’nin Kürt sıkıntısına yaklaşımını gösterdiğini düşünüyorum. Bu soru, bölge ekonomik olarak kalkınırsa Kürt problemi bizatihi çözülür anlayışının CHP’de hâlâ devam ettiğini gösteriyor. Kürtlerin Kürt olmaktan kaynaklanan haklarının CHP için bir mana tabir etmediğine de işaret ediyor. Yani yarın Kürtçe diye bir lisan yok olursa CHP’nin umurunda olmayacak.

Bu anlayışın başka partilerde de karar sürdüğünü belirtmek gerekiyor elbette.

EKONOMİK KRİZ FARKLI BAHİS

Ekonomik kriz bütün Türkiye’yi olduğu üzere Diyarbakır’ı da sarstı. Bu nedenle öncelikli sıkıntıları araştıran anketlerde, Diyarbakır’da da birinci sıraya ekonomik sorun yerleşmiş olabilir. Lakin bunun aldatıcı olma ihtimali yüksek. Zira malum, Diyarbakırlıların emsal sorulara bir resmi bir de gerçek yanıtları vardır. Temel kaygılarını, çoğunlukla başları sıkıntıya girmesin diye kendilerine saklamak üzere mahareti yılların tecrübesi ile elde ettiler. Samimi bir ortamda ekonomik krizin Kürt sıkıntısının çözülmemiş olmasına yerinde tespitlerle tabir etmekten geri durmazlar. Kürt olmaktan kaynaklanan haklarını da talep ederler.

BİR VAKİTLER İLGİ GÖRDÜ

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığı sürecinde de Diyarbakır’a gelmiş ve miting düzenlemişti. HDP mitinginden sonra en kalabalık kitleyi toplamıştı İstasyon Meydanı’na. Gelenlerin büyük kısmı HDP’liydi elbette. İnce’ye ilgileri hâlâ hafızalardadır. Adaylığı sırasında katıldığı mitinglerde Recep Tayyip Erdoğan’a tıpkı sertlikte yanıtlar veriyordu ve Diyarbakırlılar bunu duymak için miting alanında toplanmışlardı.

Artık durum değişti. Erdoğan’a birebir sertlikte CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da yükleniyor. Hasebiyle, Diyarbakırlıların nezdinde, örneğin hükümetin iktisat siyasetlerini eleştiren İnce’ye pek gereksinim kalmadı. İnce’den temel problemleriyle ilgili açıklamalar bekliyorlar.

TEMEL TALEPLERİN KARŞILIĞI YOK

Lakin İnce, Kürtçenin okullarda okutulmasıyla ilgili talebi bile pedagoglara havale ediyor. Selahattin Demirtaş’ın özgür bırakılmasıyla ilgili talebi ise güvenmediğini belirttiği yargıya bırakıyor.

Belediyelere kayyım atanmasına karşıyım diyor fakat Büyükşehir Belediyesi Lideri seçilmiş Gültan Kışanak ve Selçuk Mızraklı’nın neden mahpusta olduğunu sorgulamıyor.

“Ben düz adamım, burada ne dersem öteki yerde de birebir şeyleri söylerim” minvalinde konuştu basınla buluşmasında. Lakin salondakiler ne dediğini pek anlamadı açıkçası.

Dokunulmazlıkların kaldırılmak istendiği süreçte, eski genel lideri Kılıçdaroğlu’na “Kürtler gerçek söylüyor olamaz mı?” diye sorduğunu söyledi. Lakin Kürtler öteki hangi hususta hakikat söylüyorlar? Kürtlerin talep ettiği haklarla ilgili ne düşünüyor? Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyon ile Suriye’de Kürtlerin kontrolündeki kentlere yönelik operasyon tehdidi hakkındaki fikirleri nedir? Bu sorulara yanıt olabilecek bir konuşma dinleyemedik İnce’den. Gerçekten, diyelim Yozgat’ta ne konuştuysa Diyarbakır’da da birebir şeyleri söyledi. Bu mevzuda hakkını yememek gerekiyor.

RÜZGAR ÜZERE GEÇTİ

Sonra? Sonra tarihi Sur ilçesinde süratli bir esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Yurttaşlarla fotoğraf çektirdi. Karpuz memleketi Diyarbakır’da insanların karpuzu dilimle aldığını öğrendi. Esnaftan, “Böyle devam ederse dükkanı kapatacağım” şikayeti dinledi. Ve Muharrem İnce, rüzgar üzere geçti Diyarbakır’dan.

Lakin İnce, bu sıcak havalarda Diyarbakırlıların içini ferahlatan ince bir serinlik yaratabildi mi? Ya da şöyle sormak lazım: İnce, Kürtlerin talepleri kelam konusu olunca yüzyıldır değişmeyen bir akılla refleks gösterdiği sürece Diyarbakır’dan oy devşirebilecek mi? Çok sıkıntı.

Related Posts

Ümraniyespor ile Galatasaray, ilk kez resmi maçta rakip

Spor Toto Süper Lig’in 3. haftasında Galatasaray yarın saat 21.00’de Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Ümraniyespor ile karşılaşacak. Ligde geride …

Şanlıurfa’da, sulama kanalında bayan cesedi bulundu

Olay, akşam saatlerinde Harran’a bağlı Kütüklü Mahallesinde meydana geldi. Argümana nazaran tarladan dönen vatandaşlar, sulama kanalında …

Bu da oldu: Metruk binada güpegündüz uyuşturucu ticareti

Şahinbey ilçesi Suyabatmaz Mahallesi Güllü Sokak’ta bulunan metruk binaları mesken tutan uyuşturucu husus bağımlıları, yurttaşları bezdirdi …

Garo Paylan’dan suikast teziyle ilgili kabahat duyurusu

HDP Milletvekili Garo Paylan, avukat Mehmet Sinan İnce’nin 2016 yılında kendisine yönelik suikast planı yapıldığı teziyle ilgili Ankara …

Kılıçdaroğlu Hacıbektaş’ta Cemevi ve mesire alanı açılışını yaptı

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin 751’inci vefat yıldönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli …

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.