MEB: Uzman öğretmen eğitimleri 9 Eylül’e kadar uzatıldı

Uzman öğretmen eğitimleri 9 Eylül’e kadar uzatıldı.

Bakanlığın yazılı açıklamasına nazaran, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği kapsamındaki duyuru sonucu, resmi ve özel öğretim kurumları ile MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında vazife yapanların uzman ve başöğretmenlik eğitim programı 18 Temmuz’da başlamıştı.

Program kapsamda, uzman öğretmenlik eğitimlerinin daha evvel 5 Eylül prestijiyle tamamlanması belirlenirken, alınan yeni kararla 9 Eylül 23.59’a kadar uzatıldı.

Eğitimlerin bilgilerine bakıldığında, uzman öğretmenlik eğitimlerine toplam 540 bin 66 kişi katıldı. Toplam sayının 529 bin 330’unu Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında vazife yapan öğretmenler, 9 bin 318’ini özel öğretim kurumları öğretmenleri, 1418’ini ise MEB dışı kurumlarda misyon yapan öğretmenler oluşturdu.

Uzman öğretmenlik eğitimlerine alınanlardan, Bakanlık bünyesinde misyon yapan öğretmenlerden 529 bin 330’u eğitimlere başlarken, yüzde 98,79 ile 522 bin 932 öğretmen eğitimleri tamamladı.

Özel öğretim kurumlarında vazife yapan ve eğitime başlayan 9 bin 318 öğretmenden yüzde 91,01 ile 8 bin 480 öğretmen; MEB dışı kurumlarda misyon yapanlardan ise 1418’i eğitimlere başladı ve yüzde 95,91 ile 1360 öğretmen eğitimleri tamamladı. Toplamda yüzde 98,65’lik oranla 532 bin 772 öğretmen uzman öğretmenlik eğitimlerini tamamlamış oldu.

BAŞÖĞRETMENLİK EĞİTİMLERİNE KATILANLARIN DAĞILIMI

19 Eylül saat 23.59’a kadar devam edecek başöğretmenlik eğitimlerine ise bugüne kadar toplam 70 bin 354 öğretmen katıldı. Toplam sayının 69 bin 868’ini Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmenler, 301’ini özel öğretim kurumları öğretmenleri, 185’ini ise MEB dışı kurumlarda vazife yapan öğretmenler oluşturdu.

Başöğretmenlik eğitimlerine katılanlardan şu ana kadar Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında misyon yapan öğretmenlerden 69 bin 868’i eğitimlere başladı, yüzde 93,44 ile 65 bin 287 öğretmen, eğitimleri tamamladı.

Özel öğretim kurumlarında misyon yapan öğretmenlerden 301’i eğitimlere başladı, yüzde 76,41 oranla 203 öğretmen, eğitimleri tamamladı. MEB dışı kurumlarda misyon yapan öğretmenlerden 185’i eğitimlere başlarken, yüzde 92,43 tamamlama oranıyla 171 öğretmen, eğitim aldı.

Toplamda yüzde 93,37’lik oranla 65 bin 688 öğretmen, 19 Eylül takvimi gelmeden eğitimlerini bitirdi.

YAKLAŞIK 600 BİN ÖĞRETMEN MESLEK EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADI

Uzman ve başöğretmenlik eğitimlerinin genel bitirilme oranlarına bakıldığında toplam iştirak 610 bin 420 oldu ve yüzde 98,04 bitirme oranıyla 598 bin 460 öğretmen meslek eğitimlerini tamamladı.

Uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaat yapan ve gerekli kaideleri taşıyan öğretmenler, kelam konusu eğitim programlarına katılmaya hak kazanmıştı.

Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan resmi eğitim kurumlarında vazife yapan öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapan öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak oba.gov.tr adresi üzerinden eğitimlere katıldı.

Eğitimlerin sağlıklı yürütülebilmesi ve rastgele bir ıstırap yaşanmaması için adayların, MEBBİS yahut e-Devlet şifreleri ile ferdi giriş yapması ve eğitimlerin tamamını eksiksiz izlemeleri kaidesi getirildi.

İÇERİKLER ÖĞRETMEN BİLİM AĞI’NDA

Video eğitimlerinin yanı sıra görüntü eğitimlerde vazife alan akademik takım tarafından hazırlanan yazılı içerikler ayrıyeten ÖBA’da paylaşıldı.

Eğitim başlatıldığında yahut “eğitime devam et” seçildiğinde eğitim görseli altında yer alan “eğitim hakkında” kısmında bu dokümanlara ilişkin açıklamalar ve linkler yer aldı. Görüntü içeriklerinin tamamının izlenmesi durumunda “eğitimi tamamlama şartı” yerine getirildi.

Related Posts

Kanal İstanbul’un birinci köprüsünün ayakları yükseliyor

İstanbul’da yeni bir devir açacak Kanal İstanbul projesinin temelleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Casuslukla suçlanan savcı meslekten ihraç edildi

HSK İkinci Dairesi, hakkındaki argümanlar nedeniyle daha evvel tedbiren süreksiz olarak meslekten uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz …

İş adamını öldürmekten yargılanan sanık, sevgilisinin tahliyesini istedi

Olay, 2 Ekim 2021 tarihinde Başiskele ilçesi Servetiye Mahallesi Soğuksu mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, gurbetçi iş adamı Cahit …

Erdoğan-Lapid buluşması: 14 yıl sonra ilk görüşme

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile …

AYM, aksiyoncu öğrencilere ceza öngören kanun hususunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilere uzaklaştırma ve okuldan atma cezalarını öngören 54’üncü unsurunu iptal etti. Yüksek …

Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlardan reaksiyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşeceği tarihi daima revize ediyor! Yaz ayları geride kalırken enflasyon düşmek yerine rekor düzeylere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.