McDonalds’a ‘İsrail’ boykotu: ‘Satış hedefleri tutturulamadı’

Fast food devi McDonald’s, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar yüzünden boykot edilen firmalardan biri olduğu için satış hedeflerini kaçırdığını açıkladı. Şirket, yaklaşık dört yıl sonra ilk defa geçen çeyrekte satış hedeflerini uluslararası birimindeki zayıflama yüzünden kaçırdıklarını belirtti. Şirketin hisseleri bu duyurunun ardından yüzde 4 düşüş yaşadı.

YÜZDE 0,7’LİK BÜYÜME PİYASA BEKLENTİLERİNİN ÇOK ALTINDA

ABD merkezli şirket, daha önce de dezenformasyonu suçlayarak Gazze’deki çatışmaların olumsuz etkisi olduğunu kabul etmişti. McDonald’s da Starbucks ve Coca Cola gibi saldırıları sebebiyle İsrail’i eleştirenlerin boykot ettiği Batı şirketleri arasında yer alıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, şirket, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları yüzünden 2023 yılının son çeyreğinde bazı piyasalardaki performansının anlamlı bir şekilde etkilendiğini duyurdu. Orta Doğu, Çin ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu biriminde dördüncü çeyrekte satışların büyümesi yüzde 0,7’de kaldı; bu da piyasa beklentisinin çok altında.

‘SAVAŞ DEVAM ETTİĞİ MÜDDETÇE BU PİYASALARDA İYİLEŞME BEKLEMİYORUZ’

McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski, Malezya, Endonezya ve Fransa’daki satışların etkilendiğini, en büyük etkinin ise Orta Doğu’da görüldüğünü belirtti. Kempczinski, “Savaş devam ettiği müddetçe bu piyasalarda bir iyileşmenin olmasını beklemiyoruz” dedi.

Küresel olarak 40 bin dükkanı olan şirketin şubelerinin yüzde 5’i Orta Doğu’da. McDonald’s, İsrail’deki işletmecisinin İsrail ordusuna binlerce bedava yiyecek dağıtmasının ardından eleştirilerin odağına oturmuştu. Şirketin Kuveyt, Malezya ve Pakistan’daki işletmecileri ise bu birim ile bağlarının olmadığını vurgulayan açıklamalar yayınlamıştı.

Geçen hafta da Starbucks, yıllık satış öngörüsünü düşürdü; şirket, bunda Orta Doğu’daki şubelerine daha az kişinin gelmesinin etkisi olduğunu belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx