Maymun Çiçeği virüsü 2 ülkede daha görüldü (Maymun Çiçeği virüsünün belirtileri nedir, nasıl tedavi edilir?)

İtalya ve İsveç, corona virüs salgının ortasında maymun çiçeği hadiselerini kaydeden en son ülkeler oldu. İtalyan hastanın Kanarya Adaları’ndan döndükten sonra Roma’daki bir hastanede yaptığı test müspet çıktı, İsveçli hastaya da Stockholm’de maymun çiçeği virüsü teşhisi konuldu.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ 7 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Afrika dışında teyitli yahut kuşkulu olay gösteren ülke sayısı 7’ye yükseldi.

Birleşik Krallık’taki dokuz hadiseden altısı Londra’da, ikisi İngiltere’nin Güney Doğusunda ve biri Kuzey Doğu’da bulunuyor.

Nijerya’dan gelen birinci hasta olan Birleşik Krallık hastalarından biri hariç tümü, Birleşik Krallık’ta enfekte olmuş üzere görünüyor ve birden fazla ilişkili değil.

ABD, kısa müddet evvel Kanada’dan dönen Massachusettsli bir adamda birinci maymun çiçeği olayını bir gecede bildirdi.

Kanada’da en az on üç muhtemel hadise araştırılıyor ve virüsü doğrulamak için testler yapılıyor.

İspanya’da yedi şahsa teşhis konuldu ve onlarca kişi daha hastalık için izleniyor ve test ediliyor. Portekiz, dokuz hadisenin doğrulandığını söyledi.

BİLİNEN OLAYLAR BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI MI?

Uzmanlar, bilinen hadiselerin buzdağının görünen kısmı olmasından korkuyorlar ve hastaların birçok birbiriyle ilişkili değil, bu da daha geniş bir alana yayıldığını gösteriyor.

DSÖ’DEN MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ AÇIKLAMASI

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), önümüzdeki haftalarda daha fazla ülkede daha fazla hadise beklediği konusunda uyardı.

Maymun çiçeğinin bireyden şahsa bulaşmasının son derece ender olduğu düşünüldüğünden, salgın uzmanlar tarafından ‘olağandışı’ olarak tanımlandı.

Şimdiye kadar virüs, Batı yahut Orta Afrika dışında sadece dört ülkede tespit edilmişti ve tüm olayların kıtayla direkt seyahat kontakları vardı.

Maymun Çiçeği virüsü, insanların ekseriyetle batı ve orta Afrika’nın tropik bölgelerinde kaptığı ender bir viral enfeksiyondur.

Ekseriyetle virüsü barındırdığı bilinen sincap üzere hayvanlarla direkt temas yoluyla yayılır.

Bununla birlikte, enfekte bir bireyle çok yakın temas yoluyla da bulaşabilir.

Maymun Çiçeği virüsü birinci olarak 1958’de araştırma için tutulan maymunlarda çiçek gibisi bir hastalık salgını meydana geldiğinde keşfedildi.

Birinci insan olayı 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kaydedildi ve enfeksiyon o vakitten beri bir dizi Orta ve Batı Afrika ülkesinde rapor edildi.

Şimdiye kadar Afrika dışında yalnızca bir avuç olay bildirildi ve bunlar kıtayla seyahat ilişkileri olan beşerlerle hudutlu kaldı.

Maymun Çiçeği virüsü ekseriyetle hafiftir ve birden fazla hasta tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde düzgünleşir. Tekrar de, hastalık ölümcül olabilir. Lakin, bulaştığı insanların yüzde 10’unu öldürebilir.

Mevcut salgına neden olan daha hafif suş, 100’de birini öldürür. Covid’in birinci vurduğu vakte misal.

Maymun Çiçeği virüsü, bedeninizin enfeksiyonlarla savaşma yeteneğinin kimi taraflarını kapatır.

Bedeninizin savaşamayacağı öbür virüslerin ve bakterilerin varlığı nedeniyle, en makûs durumlarda hastalar bedende ölümcül bir şoka ve kan zehirlenmesine yenik düşebilir.

Vefat, genç hastalarda daha muhtemeldir. Deri lezyonları ağrılı ve form bozucudur ve öteki enfeksiyonların kaynağı olabilir.

Maymun çiçeği, çiçek hastalığına neden olan virüsle yakından bağlantılı olduğundan, çiçek hastalığı aşıları da insanları maymun hastalığına yakalanmaktan koruyabilir.

Bir aşı olan Imvanex’in maymun çiçeği enfeksiyonunu önlemede yüzde 85 civarında tesirli olduğu gösterildi.

Şiddetli olayları tedavi etmek için çiçek hastalığına karşı aşılanmış bireylerden alınan antiviraller ve birikmiş kan kullanılabilir.

Maymun Çiçeği virüsü, tabiatı gereği cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir, fakat cinsel bağ sırasında direkt temas yoluyla bulaşabilir.

Enfeksiyonların bulaşma mümkünlüğünün en yüksek olduğu bulaşıcı lezyonlar bedenin rastgele bir yerinde görünebilir.

Enfeksiyon, enfekte bir kişi tarafından kullanılan giysiler yahut çarşaflarla temas yoluyla da bulaşabilir.

Şimdiye kadar, maymun çiçeği Afrika dışında sadece dört ülkede (İngiltere, ABD, İsrail ve Singapur) tespit edilmişti.

Ve tüm bu olayların Nijerya ve Gana ile seyahat kontakları vardı.

Maymun çiçeği hastalığının birinci belirtileri ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri, titreme ve bitkinliği içerir.

Lakin en sıra dışı özelliği, ekseriyetle yüzde başlayan ve daha sonra bedenin başka bölgelerine, ekseriyetle cinsel organlara, ellere yahut ayaklara yayılan bir döküntüdür.

Döküntü değişir ve sonunda bir kabuk oluşturmadan evvel farklı kademelerden geçer ve bu daha sonra düşer.

Related Posts

Diş beyazlatma nedir? Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma nedir? Diş estetiği hakkında daha önce bilgi sahibi olmayanlar veya ilk kez duyanlar için diş estetiği seçenekleri merak edilmekte …

Bu türlü Oturuyorsanız Büyük Risk Altındasınız! Damarlarınızı Tıkıyor, Yüksek Tansiyona Neden Oluyor

Günlük hayatımızda birtakım alışkanlıkları istemeden yaparız. Mesela göz kırpma ya da muhakkak el hareketleri. Bunlardan en sık görülen ise …

Covid-19’a yakalanan Biden’ın sağlık durumu iyiye gidiyor

ABD Başkanı Joe Biden, 21 Temmuz’da Covid-19’a yakalanmış ve kendisini izole etmişti. Biden’ın doktoru Kevin O’Connor yayınladığı mektup ile …

DSÖ duyurdu: Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi

Dünya Sıhhat Örgütü, maymun çiçeği salgınını “küresel acil durum” ilan etti. Türkiye’de de görülen maymun çiçeği virüsü için Dünya Sıhhat …

Zayıf Kan Sirkülasyonunu Fark Edebilmek İçin Bu İhtar İşaretlerine Dikkat Edin

Oksijen ve besinler bedeninizde kan yoluyla taşınır. Kan sirkülasyonunuz düzgün çalışmadığında bedeninizin kimi kısımları kâfi oksijen ve besin …

DSÖ: Maymun çiçeği global bir halk sıhhati acil durumu oluşturmuyor

Açıklama, DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus’un artan olay yükünü ele almak için Memleketler arası Sıhhat Tüzüğü (IHR) kapsamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.