Lavrov duyurdu: Ukrayna yeni taslak metin sundu maddeler İstanbul’daki metinden…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın Rusya’ya sunduğunu anlaşma taslağının İstanbul’da sunulan metinden farklı olduğunu belirterek, “Kırım ve Donbas sorunlarının liderlerin görüşmesinde ele alınması teklif ediliyor. Ukrayna, sonraki aşamada askerlerin çıkarılmasını isteyecek. Bu kabul edilemez.” dedi.

Lavrov, yaptığı görüntülü basın açıklamasında, Ukrayna’nın dün Rus tarafına yeni bir anlaşma taslağı sunduğunu belirtti.

Bu taslağı eleştiren Lavrov, “Ukrayna dün, İstanbul’da 29 Mart’ta yapılan toplantıda belirlenen hükümlerden sapan bir anlaşma taslağı sundu.” dedi.

İstanbul’da imzalanan belgede Ukrayna heyetine başkanlık eden David Arakhamia’nın imzasının yer aldığına dikkati çeken Lavrov, “Ukraynalılar, İstanbul’daki belgede, Ukrayna’nın gelecekteki güvenliğinin Kırım ve Sivastopol için geçerli olmadığını kaydetti. Dünkü taslakta ise bununla ilgili formüller yok. Bunun yerine, 23 Şubat itibarıyla bir tür ‘etkili kontrol’ ile ilgili muğlak formüller teklif ediliyor.” şeklinde konuştu.

Rusya tarafından yasa dışı ilhak edilen Kırım ve Donbas konularının üst düzeyde görüşülmesi teklif edildiğini aktaran Lavrov, şunları kaydetti:

“Ayrıca, Kırım ve Donbas sorunlarının Rusya ve Ukrayna liderlerinin görüşmesinde ele alınması teklif ediliyor. (Ukrayna Devlet Başkanı) Zelenskiy’in böyle bir görüşmenin ancak çatışmalar sona erdiğinde mümkün olduğu yönde defalarca açıklama yaptığını hatırlıyoruz. Büyük ihtimal, sonraki aşamada Ukrayna tarafı, askeri birliklerin çıkarılmasını isteyecek ve giderek yeni şartlar koşacak. Bu niyet anlaşılır ancak kabul edilemez.”

“Washington, Kiev yönetimini kontrol ediyor”
Ukrayna’nın ileride askeri tatbikatlara katılması konusuna değinen Lavrov, “Arakhamia’nın imzaladığı belgede, Ukrayna’nın tarafsız, ittifaksız ve nükleer olmayan statüsü bağlamında yabancıların katılımıyla herhangi bir askeri tatbikatın Rusya dahil tüm garantör devletlerin rızasıyla yapılabileceği söyleniyordu. Ancak tarafımıza ulaşan taslakta, bu kesin madde değiştirilmiştir. Şimdi, tatbikatların gerçekleşmesinin garantör devletlerinin çoğunluğunun rızasıyla Rusya’dan söz edilmeden yapılmasının mümkün olduğu belirtiliyor.” dedi.

Ukrayna’nın anlaşabilme kapasitesine sahip olmadığına işaret eden Lavrov, “Bu anlaşmazlık kronik hale geldi. Bu, Kiev’in mutabakata varılan anlayışlardan vazgeçerek müzakere sürecini uzatma ve hatta bozma yönündeki amacını gösteriyor. Kiev rejimi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i çatışmaları devam ettirmeye zorlayan Washington ve müttefikleri tarafından kontrol ediliyor.” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna ile müzakere sürecine devam edeceğiz”
İstanbul’daki toplantı sonrası Rusya Silahlı Kuvvetlerinin başkent Kiev ve Çernigiv kenti yönlerinden çekildiğini hatırlatan Lavrov, bunun, anlaşma konusunda ilerleme amacıyla “iyi niyet jesti” olduğunu belirtti.

Buça kentinde sivillerin ölümü ile ilgili “provokasyon” yapıldığını ileri süren Lavrov, “Batı bunu Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar uygulamak için kullandı.” diye konuştu.

Bakan Lavrov, “Tüm provokasyonlara rağmen, Rus heyeti, tüm önemli pozisyonları ve talepleri açık ve eksiksiz bir şekilde ortaya koyan taslak anlaşmamızı teşvik ederek müzakere sürecini sürdürecektir.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Prof. Dr. Oruç’tan korkutan açıklama! 2 bin 300 yapı bir an önce yıkılmalı

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Bülent Oruç, olası İstanbul depremi nedeniyle Kocaeli’de yapı stoklarının …

Süryaniler, Midyat’ta Meryem Ana’yı anıp dua etti

 Hazreti İsa’nın doğumunun ardından inşa edilen ve dünyanın en eski kiliselerden biri olduğuna inanılan Midyat ilçesine bağlı Anıtlı köyündeki …

Online alışverişi terk etmedik

Hesaplı alışveriş ve promosyon ile indirimler cazip kılıyor Online alışveriş, soru işareti taşıyan bir konu olmaktan çıkalı çok zaman oldu …

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iltica başvurularının çoğu Türkiye’den

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bu sene içerisinde yapılan yaklaşık 13 bin iltica başvurusunun büyük kısmını Türkiye’den geçenlerin teşkil ettiği ifade …

Türkiye Ukrayna’yla hazırlık maçı yaptı: 96-70

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde gayret eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, Ukrayna’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.