Kurbanlıklar 24 Haziran’da İstanbul’a girebilecek

Kurban Bayramı bu yıl 9 Temmuz’da başlayacak. Bayram öncesi kurban pazarları satış ve kesim işlemleri için hazırlanmaya başladı. İstanbul’da kurulan dev pazarların inşası tamamlandı.

Şehre girişlerine 24 Haziran tarihinden itibaren izin verilecek kurbanlıklar, kurulan dev pazarlarda alıcılarını bekleyecek.
Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2022 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğe göre, kesim yerlerinde, ‘Kasaplık Belgesi’ veya ‘Kurban Kesim Elemanı’ kurslarından alınmış ‘Kurs Bitirme Belgesi’ ve ‘Hijyen Eğitimi Belgesi’ olanlar görevlendirilecek. Kurban satış yerleri, İstanbul’da Kurban Bayramı’ndan 15 gün önce, diğer illerde ise Kurban Bayramı’ndan bir ay önce hazır hale getirilecek, bu tarihten önce kurbanlık hayvan girişine izin verilmeyecek.
İstanbul’a kurbanlık hayvan girişleri 24 Haziran 2022’den itibaren başlayacak. Kesim yerine götürülürken, araca bindirilirken, araçtan indirilirken ve kesilirken kurbanlık hayvanlara eziyet edenlere ceza uygulanacak.

 

KURALLARA UYMAYANLARA CEZA

Kurban kesiminde kurallara uymayanlara ceza uygulanacak. Kurban satış ve kurban kesim yerlerinde; karar, yönetmelik, tebliğ, kurul, komisyon kararları, ilgili kanun hükümleri kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar ve denetim esaslarına ilişkin hazırlanan yönetim planı çerçevesinde denetim yapılacak.

Çevre Kanunu’na aykırı hareket edenlerden; park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 1362 lira idari para cezası uygulanacak.

Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 131 bin 516 lira, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 3 bin 267 lira idari para cezası uygulanacak.

Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki “hayvanların kesimi”ne ilişkin düzenlemeye aykırı hareket edenlere hayvan başına 7 bin150 lira idari para cezası uygulanacak.

Related Posts

Anzer Balı 8 bin TL’den alıcı buluyor

Kara kovanlara dışarıdan hiç müdehale edilmeden kovanda bulunan arılar içeride herşeyi kendisi yapıyor. Bu yıl kilosu 2 bin TL olarak açıklanan …

Avrupa Türkiye’den soba siparişi vermeye başladı

Rusya ile yaşadığı karşılıklı yaptırımlar sonucu doğalgaz musluklarının kapanması riskiyle karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, hem güç …

Alman turistler İzmir’den vazgeçmiyor

İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2022 yılının birinci 7 ayında İzmir’e gelen turistlerin sayılarını ve ülkelerine nazaran dağılımını …

BAE’li şirket Kalyon’un yüzde 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, yenilenebilir enerji üretim faaliyetleri yürüten Kalyon Enerji’nin yüzde 50’sini 1.8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon …

20.2 milyar TL konsolide gelir elde etti

Türk Telekom, 2022 yılı ilk yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. FAVÖK’ünü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 2022’nin ilk …

Normetic, hedefine globalleşmeyi aldı

Elektrik, mekanik, metalürjik ürünler ile basınçlı ekipmanlar, endüstriyel tesislerin kontrolleri, patlayıcı ortamlar ve proses güvenliği, çevre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.