Kritik İddia: Yatırım Şirketi, O Altcoin’de Spekülasyon Yapıyor!

Blockchain analiz firmaları Nansen ve zincir içi dedektif ZachXBT, Arrington Capital’in potansiyel yanlış yaptığını ima eden bir dizi işlemi ortaya çıkardı. Suçlamalar, Arrington Capital’in, altcoin projesi ETHFI’nin arkasındaki EtherFi ile olan ilişkisi etrafında yoğunlaşıyor.

Arrington Capital ve altcoin ETHFI arasındaki ilişki

Raporlara göre, EtherFi’de özel sermaye yatırımcısı olan Arrington Capital, geçen ay EtherFi’nin yeniden alım tokeni olan 5.000 dolar değerinde eETH gibi önemsiz görünen bir miktar bastı. Ancak bunu, adil oyunla ilgili ciddi soruların ortaya çıkmasına neden olan bir dizi manevra takip etti. Basılan eETH daha sonra şüpheli bir şekilde yuvarlak sayıda 10 farklı cüzdan arasında bölündü ve her biri aynı miktarda 500 eETH aldı.

Görünüşte zararsız olan bu eylemler, görünüşe göre Arrington Capital tarafından kontrol edilen bu 10 cüzdanın, bir airdrop etkinliği sırasında toplu olarak 200.498 ETHFI tokeninden oluşan yüklü miktarda talepte bulunmasıyla farklı bir hal aldı. Tokenları daha geniş bir kitleye dağıtmayı amaçlayan bu airdrop, görünüşte Arrington Capital’e orantısız bir şekilde fayda sağladı.

EtherFi’ın airdrop’unun limiti vardı

Sorunun özü EtherFi’nin airdrop sınırında yatıyor. Herhangi bir kuruluşun aşırı miktarda token biriktirmesini önlemek için platform, cüzdan başına 25.000 ETHFI limiti belirledi. Arrington Capital, varlıklarını birden fazla cüzdana bölerek bu korumayı atlamış gibi görünüyor. Zira airdrop’tan önemli ölçüde daha büyük bir pay elde etti.

Airdrop sınırının aşıldığı iddiası, kripto para birimi topluluğunda öfkeye yol açtı. Arrington Capital’in uyguladığı taktik, Sybil saldırısıyla çarpıcı bir benzerlik taşıyor. Kripto para alanında Sybil saldırısı, kişisel kazanç elde etmek amacıyla bir sistemi manipüle etmek için genellikle cüzdan biçiminde çok sayıda sahte kimlik oluşturmayı içeriyor. Bu örnekte, istismar edilen sistemin EtherFi’nin airdrop mekanizması olduğu görülüyor.

Arrington’ın eylemleri yasadışı mı?

Olası hukuki sonuçlar dikkate alındığında tartışma daha da derinleşiyor. Arrington Capital’in airdrop veya tokenlerin hak kazanma süresi hakkında içeriden herhangi bir bilgiye sahip olması halinde eylemleri yasa dışı sayılabilir. Düzenleyici kurumlar kripto para birimi endüstrisini yakından takip ediyor ve içeriden öğrenenlerin ticaretinin herhangi bir örneği muhtemelen ciddi yansımalarla karşılanacaktır.

EtherFi, kararın airdrop‘tan kısa bir süre önce kesinleştiği için Arrington Capital’in hak kazanma döneminin ayrıntılarından haberdar olmadığını belirterek tartışma alevlerini söndürmeye çalıştı. Ancak bu açıklama Sybil saldırısı suçlamalarına pek çözüm getirmiyor. Diğer yandan Arrington Capital herhangi bir yanlışlık yapıldığını şiddetle reddetti. Protokolün dağıtım metodolojisindeki herhangi bir açıktan yararlanmadıklarını iddia ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx