Kongre baskını soruşturmasında yeni gelişme

6 Ocak Soruşturma Komitesi, bugün Kongre baskınının yaşandığı gün Trump’ın Beyaz Saray’da geçirdiği 187 dakikayı mercek altına aldı.

Temsilciler Meclisindeki oturumda Trump devrinde Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı olarak vazife alan Matthew Pottinger ve eski Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews söz verdi.

Luria, Trump’ın baskın anlarında yaklaşık 2,5 saat boyunca Beyaz Saray yemek odasına kendisini kapadığını ve Fox News’i izlediğini belirtirken, o dakikalarda kendisinin fotoğrafını çekmek isteyen resmi fotoğrafçıyı da reddettiğini kaydetti.

TRUMP, OLAYLARI KINAMASI İÇİN YAPILAN İHTARLARI DİNLEMEMİŞ

Trump’ın baskın anlarında danışmanları tarafından şiddeti kınama konusunda uyarıldığını belirten Luria, “Neredeyse herkes, Trump’ı şiddeti kesin bir lisanla kınaması konusunda uyardı. Fakat eski lider insanların yalvardığı şeyi yapmamayı tercih etti.” dedi.

Ayrıca oturumda konuşan eski Beyaz Saray Avukatı Pat Cipillone, Trump’tan Kongredeki şiddeti kınayan bir açıklama yayımlamasını istediğini lakin Trump’ın bunu reddettiğini belirtti.

Cipillone, Trump’ın danışmanlığını da yapan kızı Ivanka Trump’ın da kendisiyle birebir fikirde olduğunu fakat Trump’ın bu ikazları dinlemediğini söyledi.

TRUMP, GÜVENLİK YETKİLİLERİ İLE İRTİBATA GEÇMEMİŞ

Luria, isminin açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray güvenlik yetkilisinin Trump’ın protestoculara Kongreye yürüyüşlerinde liderlik etmek istediğini söylediğini aktararak, güvenlik kaygıları nedeniyle buna müsaade verilmediğini lisana getirdi.

Trump’ın baskın anlarında hiçbir güvenlik ünitesiyle irtibata geçmediğini söyleyen Luria, “Birçok üst seviye güvenlik gücünden ve askeri yetkiliden teyit ettiğimiz kadarıyla, Lider Yardımcısı Mike Pence’in ofisi ya da Washington DC yetkillieri, hiçbiri Trump ile o gün konuşmamış. Bu hususta kimse aranmamış. Trump kimseye yardım teklif etmemiş.” diye konuştu.

TRUMP’IN BASKIN GÜNÜ YAYIMLADIĞI GÖRÜNTÜDE “SEÇİM BİTTİ” DEMEYİ REDDETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan komite, Trump’ın baskın günü kaydedilen lakin daha evvel hiçbir yerde yayımlanmayan bir görüntüsünü da servis etti.

Söz konusu görüntüde Trump’ın kendisine hazırlanan metinde “seçim bitti” sözünü okumayı reddettiği, bunun yerine “Kongre seçim sonuçlarını onayladı” demek istediği görüldü.

Ayrıca görüntüde Trump’ın kızı Ivanka Trump’ın da babasına yardımcı olduğu ortaya kondu.

Related Posts

Ümraniyespor ile Galatasaray, ilk kez resmi maçta rakip

Spor Toto Süper Lig’in 3. haftasında Galatasaray yarın saat 21.00’de Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Ümraniyespor ile karşılaşacak. Ligde geride …

Şanlıurfa’da, sulama kanalında bayan cesedi bulundu

Olay, akşam saatlerinde Harran’a bağlı Kütüklü Mahallesinde meydana geldi. Argümana nazaran tarladan dönen vatandaşlar, sulama kanalında …

Bu da oldu: Metruk binada güpegündüz uyuşturucu ticareti

Şahinbey ilçesi Suyabatmaz Mahallesi Güllü Sokak’ta bulunan metruk binaları mesken tutan uyuşturucu husus bağımlıları, yurttaşları bezdirdi …

Garo Paylan’dan suikast teziyle ilgili kabahat duyurusu

HDP Milletvekili Garo Paylan, avukat Mehmet Sinan İnce’nin 2016 yılında kendisine yönelik suikast planı yapıldığı teziyle ilgili Ankara …

Kılıçdaroğlu Hacıbektaş’ta Cemevi ve mesire alanı açılışını yaptı

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin 751’inci vefat yıldönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli …

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.