Kök boyasıyla renklendirilip, dokunuyor! Dünyaya gönderiliyor

Trabzon Bayan Eğitim ve İstihdamı Artırma Derneği’nin Maçka Belediyesi, Maçka Halk Eğitim Merkezi, Büyükşehir Belediyesi ve İŞKUR iş birliğiyle hayata geçirdiği proje kapsamında bayanlar, 2014’ten itibaren tezgahlarda klasik usullerle feretiko dokuyor.

Kenevir ipinden dokunan ve renklendirmede kök boyası kullanılan feretiko, yurt dışında Trabzon keteni, yurt içinde ise Rize bezi olarak da biliniyor.

Feretikodan örtü, fular, gömlek, elbise, perde, çanta üzere eserler yapan bayanlar, 2020’de kurdukları İpekyolu Bayan Teşebbüs, Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında ürettikleri eserlerle, yurt içinin yanı sıra yurt dışı pazarlarda da kelam sahibi olmaya başladı.

Toplam 46 bayanın elinden çıkan Karadeniz’in yöresel kumaşı feretikodan eserler, dokumacılık fuarları aracılığıyla Fransa, Lübnan ve Azerbaycan’dan sipariş aldı.

Kooperatif Lideri Bahar Kastan, AA muhabirine, kooperatif olarak 9-11 Şubat’ta dünyaca ünlü markaların iştirak sağladığı IFCO-Istanbul Fashion Connection Hazır Giysi ve Moda Fuarı’na katıldıklarını söyledi.

Fuarda feretiko eserlerinin çok beğenildiğini belirten Kastan, “Siparişler aldık, eserlerimizi sattık. Artık ise Maçka Esiroğlu’ndaki atölyemizde çok değerli firmalara siparişlerimizi hazırlıyoruz. Dünya pazarında kenevir kumaşının ‘dost kumaş’ olduğu maalesef bilinmemekte. Biz de kadınlarımızla bu pazara, kenevir kumaşının yani Karadeniz’e ilişkin yöre kumaşının girişini sağlayacağız.” dedi.

Kastan, yurt dışı pazarında Fransa, Lübnan ve Azerbaycan’dan siparişi aldıklarını söz ederek, “Bu kumaşlarımız ihram ve gömleklere dönüşecek. Hasebiyle yurt dışı ayağında Fransa, Lübnan ve Azerbaycan’a satışlarımızı gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

“KADINLARIMIZ ÜRETİYOR, KAZANIYOR”

Kooperatif İdare Şurası Üyesi Neslihan Çorak da bayanların ürettikleri eserlerin, tasarım atölyelerinde satışa hazır hale getirilerek fuarlara götürüldüğünü söyledi.

Eserlerin hepsinin el emeği göz ışığı olduğunu vurgulayan Çorak, şunları kaydetti:

“Ürünlerimiz doğal olduğu için fuarlarda ilgi görüyor. Bizim kumaşımızdan bebek zıbınından gömlek, fanila, atlete, salon ekiplerine kadar her şey oluyor. Katıldığımız fuarlarda biz bunu tanıttık. Çok da ilgi gördü ve biz şu anda daha hoş işlere imza atmaya başlayacağız. Bayanlarımız üretiyor, kazanıyor.”

“KENEVİR ÜZERİNE DOKUMALAR YAPIYORUZ”

Feretiko el dokuma usta öğreticisi Emine Sarı da eserlerde ekru ve taş rengini kullandıklarını anlatarak, “Ürünlerimiz büsbütün natürel, hiç boya içermiyor. Bunların yanı sıra atölyemizde pamuk keten ve ipek de dokuyoruz ancak temel kenevir üzerine dokumalar yapıyoruz. Salon grupları, çeşitli gömleklik kumaşlar, nevresimler üzere her türlü üretimi yapıyoruz.” dedi.

Evli ve iki çocuk annesi Gültekin Konak ise dokuma atölyesine bir arkadaşının tavsiyesi üzerine geldiğini belirterek, “Gerçekten çok mutluyum. Buraya geldiğimizde gerilim atıyoruz, bir şeyler öğreniyoruz. Çok şeyler ürettik, satışını yaptık. Çocuklarımıza çeyizler yaptık. Çok mutluyuz. Bu sayede aile bütçemize de katkı oluyor. Üretmek çok hoş.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

20.2 milyar TL konsolide gelir elde etti

Türk Telekom, 2022 yılı ilk yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. FAVÖK’ünü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 2022’nin ilk …

Normetic, hedefine globalleşmeyi aldı

Elektrik, mekanik, metalürjik ürünler ile basınçlı ekipmanlar, endüstriyel tesislerin kontrolleri, patlayıcı ortamlar ve proses güvenliği, çevre …

Şehir parkı olarak planlanmıştı, 17 katlı binalar dikecekler!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, sosyal medya hesabından, İstanbul Kartal’daki kamuya ait tam 29 bin 625 …

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Gelişmelere ve Tarihlere Dikkat!

Altın, Ağustos ayına sağlam bir şekilde başladı. Cuma günü haftalık kazançlarının bir kısmını silmeden önce 1.800 dolara yükseldi. Piyasa …

Kongo ve Cibuti’nin Türkiye’ye olan vadesi geçmiş kredi borçları yine yapılandırılacak

Konuya ait milletlerarası antlaşma, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, Türk Eximbank tarafından Kongo ve Cibuti’ye, bu ülkelerde …

Bakan Nebati: Ağustosta enflasyon bir miktar daha düşük olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Geçen haftadan itibaren Türkiye’ye para akışı hızlandı, bundan sonra da devam edecek. Devam eden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.