İsrail’den kendini aklama çabası: Çoğu izdihamda öldü

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın İsrail’e saldırısından sonra sistematik olarak sivilleri hedef alan İsrail’den yeni bir açıklama geldi.

İsrail ordusunun sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun geçen hafta Gazze’deki bir yardım konvoyunda meydana gelen sivil ölümleriyle ilgili ön incelemeyi tamamladığını, konvoya saldırılmadığını ve Filistinlilerin çoğunun izdiham sırasında öldüğünü tespit ettiğini söyledi.

Sözcü Tuğamiral Daniel Hagari, “IDF, Gazzeli sivillerin yardım konvoyuna hücum ederken ezilerek öldüğü ve yaralandığı talihsiz olayla ilgili ilk incelemesini tamamladı” dedi.

Sahadaki komutanlardan ve güçlerden bilgi toplayan inceleme sonucunda yardım konvoyuna yönelik herhangi bir saldırı gerçekleştirilmediğinin tespit edildiğini söyledi.

Hagari, “Filistinlilerin çoğu izdiham sonucu öldü ya da yaralandı. İzdihamı dağıtmak için yapılan uyarı ateşinin ardından ve kuvvetlerimiz geri çekilmeye başladıktan sonra, birkaç yağmacı kuvvetlerimize yaklaşmış ve onlar için acil bir tehdit oluşturmuştur. Yapılan ilk incelemeye göre askerler birkaç kişiye karşılık vermiştir” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx