İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya: ‘Ons altın yılın geri kalanında 1.885 dolara hakikat yükselebilir’

Küresel çapta enflasyonda yükselişin ne vakit tepe bulacağına dair belirsizliklerle başlayan 2022 yılında, altının ons fiyatı birinci çeyrekte 2.070 dolar düzeylerine kadar yükseldi.

Bu süreçte devam eden birçok olumsuz faktöre karşın yatırımcıların portföylerinde riskli varlıkların yük kazanması da dikkati çekerken, kelam konusu seyir merkez bankalarının kelamla yönlendirmelerinde agresif para siyaseti adımlarının atılacağı sinyali vermesi ve ikinci çeyrek prestijiyle da bu yönlendirmelerini hayata geçirmesiyle nispeten aksiye döndü.

Sıkı para siyasetleri ve likiditenin geri çekilmesi paralelinde global çapta artan dolar talebi ile altının ons fiyatı ikinci çeyrekte tekrar 1.800 dolar düzeylerine kadar indi. Ons altının fiyatındaki bu düşüş, resesyon mümkünlüğünü güçlendiren gelişmeler ve makroekonomik datalar tarafından da desteklenirken dün prestijiyle 1.785 dolar düzeyleri görüldü.

Bu gelişmelerle altının ons fiyatı, birinci çeyrekte yüzde 5,9 artarak 1.937,32 dolardan kapanmasına rağmen, ikinci çeyrekte bu düzeyden yüzde 6,7 düşüş kaydetti. Böylelikle yıla başladığı 1.830 dolar düzeyinden yüzde 1,2 düşüş kaydeden altının ons fiyatı, haziran sonunu 1.807 dolardan tamamladı.

Analistler, merkez bankalarının sıkı para siyasetleri sonrası artan resesyon kaygılarının dolar talebinin güçlü kalmasını sağladığını belirterek, bu durumun bir mühlet daha yatırımcıların altına yönelik iştahını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

İlk yarıda dalgalı bir seyir izleyen altının ons fiyatının ikinci yarıda birkaç faktörle taraf bulabileceğine işaret eden analistler, bunlardan birincisinin enflasyonun seyri, ikincisinin ise merkez bankaları para siyasetlerinin ekonomik faaliyetler üzerinde ne ölçüde bir sakinlik yaratacağı olduğunu kaydetti.

“ONS ALTIN İÇİN 2022 İNİŞLİ ÇIKIŞLI BİR YIL OLABİLİR”

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer, ons altının yıla yaklaşık 1.800 dolardan başladığını ve birinci yarıda 2.070 dolara kadar yükselse de oyun kurucu merkez bankalarının enflasyonist ortamla baş etmek için faiz artırımlarına gitmesi sonucu buralarda kalıcı olamadığını kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 75 baz puanlık faiz artırımı sonrası yılın geri kalanında da faiz artırmaya devam etmesinin beklendiğini belirten Özer, bunun fiyatlamalara yüksek ölçüde yansıtıldığını düşündüğünü söyledi.

Özen, buna rağmen 2023’te nasıl bir resesyonla baş edilmek zorunda kalınacağının şimdi bilinmediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla ons altın için 2022 inişli çıkışlı bir yıl olabilir lakin değerli olan gelecek yılın belirsizliğinin nasıl fiyatlanacağı olacak. Dolar endeksi 103 düzeyi üzerinde kaldıkça güçlü dolar teması devam edecek. Bir öbür yandan ABD iktisadına ait gelen bilgiler en berbatın geride kalabileceğine yönelik sinyal de vermiyor değil. Daha güçlü bir dolar, altını başka para ünitelerine sahip alıcılar için daha kıymetli hale getiriyor. Bununla birlikte daha yüksek faiz oranları, faiz getirmeyen pahalı metali elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.”

“ONS ALTIN YILIN GERİ KALANINDA YÜKSELEBİLİR”

Seda Yalçınkaya Özer, ons altının fiyatının yılın geri kalanında 1.885 dolara hakikat yükselmesini beklediğini belirterek, fakat bu düzeyin üzerinde kalıcı bir seyir beklemek için mevcut algıların değişmesi gerektiğini söz etti.

Her ne kadar faiz artırım sürecinde olunsa da altın yatırımcısının güçlü bir satış için şimdi ikna olmadığını kaydeden Özer, ekonomik büyüme kestirimlerinin aşağı istikametli güncellenmeye devam ettiğini söyledi.

Özer, Rusya-Ukrayna savaşının da kısa vadede tahlile kavuşacak üzere görünmediğine değinerek, “Hisse senedi piyasalarında güçlü bir volatilite var ve belirsizliklerin varlığı yatırımcıları ons altında tutuyor. Buna rağmen mevcut senaryonun daha da berbatlaşması ve merkez bankalarının daha agresifleşmesi halinde ons altında oluşacak baskının 1.680 dolara yanlışsız sürmesi beklenebilir” diye konuştu.

Related Posts

Avrupa Türkiye’den soba siparişi vermeye başladı

Rusya ile yaşadığı karşılıklı yaptırımlar sonucu doğalgaz musluklarının kapanması riskiyle karşı karşıya kalan Avrupa ülkeleri, hem güç …

Alman turistler İzmir’den vazgeçmiyor

İzmir Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2022 yılının birinci 7 ayında İzmir’e gelen turistlerin sayılarını ve ülkelerine nazaran dağılımını …

BAE’li şirket Kalyon’un yüzde 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, yenilenebilir enerji üretim faaliyetleri yürüten Kalyon Enerji’nin yüzde 50’sini 1.8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon …

20.2 milyar TL konsolide gelir elde etti

Türk Telekom, 2022 yılı ilk yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. FAVÖK’ünü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) 2022’nin ilk …

Normetic, hedefine globalleşmeyi aldı

Elektrik, mekanik, metalürjik ürünler ile basınçlı ekipmanlar, endüstriyel tesislerin kontrolleri, patlayıcı ortamlar ve proses güvenliği, çevre …

Şehir parkı olarak planlanmıştı, 17 katlı binalar dikecekler!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, sosyal medya hesabından, İstanbul Kartal’daki kamuya ait tam 29 bin 625 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.