İngiliz basınından yıllar sonra itiraf: Ukrayna’ya verilen destek Bosna’ya verilmedi

1992’de Bosna-Hersek’te gerçekleşen katliamın 30. yıldönü yaklaşırken, İngiliz basınından The Guardian’daki analiz yazısında, Ukrayna’ya sağlanan desteğin Bosna Hersek’e verilmediğine dikkat çekti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş 1 ayı geride bırakırken bölgeden çok sayıda ölüm haberleri geliyor. Batılı devletlerin Rusya’ya karşı tüm yaptırımlarına rağmen, savaş devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı barış müzakerelerinde, iki taraftan da olumlu açıklamalar geldi. Müzakereler sonucu Rusya insani koridor için ateşkes ilan edileceğini açıkladı.

Sırpların, Bosna-Herkes’te 30 yıl önce gerçekleştirdiği katliamının yıl dönümü yaklaşırken İngiliz gazete The Guardian’dan çarpıcı bir analize yer verdi.

The Guardian gazetesi, uluslarası toplumu eleştirdi ve Ukrayna’ya gösterilen dayanışmanın 30 yıl önce Bosna-Herkes’te yaşanan benzer olaya gösterilmediğini yazdı.

 6 Nisan 1992’de Saraybosna’nın kuşatılmasının ardından 100 binden fazla insan katledildi. Keskin nişancılar Saraybosna’ya ateş açarak şehri büyük yıkıma uğrattı.

İngiliz basınından The Guardian gazetesi, uluslarası toplumu eleştirdi ve Ukrayna’ya gösterilen dayanışmanın 30 yıl önce Bosna-Herkes’te yaşanan benzer olaya gösterilmediğini yazdı.

“Ukrayna önemli, ancak 30 yıl önce Bosna da önemliydi. O zaman haykırış neredeydi?”başlıklı yazıda, Rus lider Putin’in başlattığı işgalin, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupada’ki en şiddet olarak kınandı.

Benzer vahşet Bosna’da
“Ancak 30 yıl önce benzer bir vahşet, Bosna Hersek’te de patlak verdi” denilerek, Batı’nın, Ukrayna’yı silahlandırırken, Bosna Hersek’e uygulanan silah ambargosunun ise söz konusu ülkeye karşı askeri avantaj sağladığını ifade edildi. Ed Vulliamy imzalı yazıda, “Doğu Bosna’nın hemen hemen her Müslüman sakini ya öldürüldü ya da yerinden edildi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ‘güvenli alanlar’ olarak ilan edilen izole bölgelerde köyler ve camiler ya yakıldı ya da amansız kuşatma altında kaldı. Öyleyse, Bosna neden Ukrayna gibi önemli değildi?” denildi.

Ukrayna’daki desteği onda birine sahip olsaydık…
Savaş sırasında Bosna’da ordu rehberi olan Damir SAgolj, “Ukrayna için halk desteğinin onda birine ve askeri desteğin yirmide birine sahip olsaydık, savaş durdurulur, yüz bin hayat ayrıca üç kayıp yıl ve milyonlarca ev kurtarılırdı” diyor.

Bosna’da ölen 100.000 ve yerinden edilen iki milyonun çoğu Slav Müslümanlarıydı ve hayatta kalanların bir kısmı batının göz yummasının sebebinin sadece Müslüman olmaları olduğunu düşünüyor.

Related Posts

Ümraniyespor ile Galatasaray, ilk kez resmi maçta rakip

Spor Toto Süper Lig’in 3. haftasında Galatasaray yarın saat 21.00’de Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Ümraniyespor ile karşılaşacak. Ligde geride …

Şanlıurfa’da, sulama kanalında bayan cesedi bulundu

Olay, akşam saatlerinde Harran’a bağlı Kütüklü Mahallesinde meydana geldi. Argümana nazaran tarladan dönen vatandaşlar, sulama kanalında …

Bu da oldu: Metruk binada güpegündüz uyuşturucu ticareti

Şahinbey ilçesi Suyabatmaz Mahallesi Güllü Sokak’ta bulunan metruk binaları mesken tutan uyuşturucu husus bağımlıları, yurttaşları bezdirdi …

Garo Paylan’dan suikast teziyle ilgili kabahat duyurusu

HDP Milletvekili Garo Paylan, avukat Mehmet Sinan İnce’nin 2016 yılında kendisine yönelik suikast planı yapıldığı teziyle ilgili Ankara …

Kılıçdaroğlu Hacıbektaş’ta Cemevi ve mesire alanı açılışını yaptı

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin 751’inci vefat yıldönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli …

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.