Hollandanın dünyaca ünlü müzesi Van Gogh Müzesi bir günlüğüne…

Paylaş

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği müze, dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müze.

Fotoğraflar: Maurice van der Meijs

Paylaş

Ancak müze uzun zamandır Hollanda’daki diğer tüm müzeler gibi koronavirüs kısıtlamaları kapsamında resmi olarak ziyaretçilere kapalı. Ancak Hollanda’da güzellik salonlarının çalışmasına izin veriliyor.

Müzeden gelen resmi açıklamaya göre müze ülke çapındaki Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle en az 25 Ocak’a kadar kapalı kalacak.

Paylaş

İşte bu nedenle Hollanda’daki kültürel faaliyetlere yönelik adaletsiz uygulamalar nedeniyle müze yönetimi ilginç bir protesto biçimine imza attı.

Paylaş

ve müze Ocak ayı ortasında (iki gün önce) bir günlüğüne güzellik salonuna çevrildi.

Müzenin resmi Instagram sayfasında müze yetkilileri Van Gogh’un bir sözüne de yer verdikleri paylaşımlarında şu açıklamayı yaptı:

Güzellik salonlarının açık olduğu Hollanda’da hâlâ müzelerin açılmasına izin verilmiyor… Bu yüzden korona salgını sırasında kültür sektörünün eşitsiz muamelesine dikkat çekmek için müzemizi bir günlüğüne güzellik salonuna çevirdik.

Paylaş

Müze yönetimi bu sözlerinin ardından Hollandalı izlenimci ressam Van Gogh’un şu sözüne yer verdi:

Daha iyi zamanlar için umut etmek bir duygu değil, şimdiki zamanda bir şeyler yapmak olmalı

BBC Global’da yer alan habere göre de müzenin müdürü Emilie Gordenker, Hollanda’daki diğer protestolarla birlikte bu protestonun da hükümet politikalarındaki tutarsızlığı vurgulayacağını umuyor.

Hollanda’nın resmi olarak uyguladığı kurallara göre müzeler, tiyatrolar, barlar ve kafelerin açılmasına izin verilmiyor. Ancak kuaförler, güzellik salonları ve spor salonları açılabiliyor. Bu yüzden Van Gogh Müzesi yönetimi de güzellik uzmanlarının desteği ile ünlü ressam Van Gogh’dan ilham alarak kiraz çiçeği ve yıldızlı gece tırnak sanatını sundu.

Paylaş

Tırnak sanatı uzmanları Loes Appels ve Robbin Wilms müzenin bu bir günlük protestosu için Van Gogh’un eserlerinden esinlenerek tırnak sanatını icra ettiler.

Paylaş

Müzenin bu ilginç bir günlük protestosunda rol alan saç ekibi de Ferry Seksie Barbier ekibi oldu.

Paylaş

Van Gogh Müzesi gibi başka kurum ve kuruluşlar da uygulamalara karşı benzer protesto hareketleri düzenliyor. Bazı müzeler de protesto için mekanlarını bir günlüğüne spor salonuna dönüştürdü.

amsterdam güzellik salonu kültürel faaliyetler koronavirüs yasakları

Related Posts

Kanal İstanbul’un birinci köprüsünün ayakları yükseliyor

İstanbul’da yeni bir devir açacak Kanal İstanbul projesinin temelleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Casuslukla suçlanan savcı meslekten ihraç edildi

HSK İkinci Dairesi, hakkındaki argümanlar nedeniyle daha evvel tedbiren süreksiz olarak meslekten uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz …

İş adamını öldürmekten yargılanan sanık, sevgilisinin tahliyesini istedi

Olay, 2 Ekim 2021 tarihinde Başiskele ilçesi Servetiye Mahallesi Soğuksu mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, gurbetçi iş adamı Cahit …

Erdoğan-Lapid buluşması: 14 yıl sonra ilk görüşme

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile …

AYM, aksiyoncu öğrencilere ceza öngören kanun hususunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilere uzaklaştırma ve okuldan atma cezalarını öngören 54’üncü unsurunu iptal etti. Yüksek …

Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlardan reaksiyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşeceği tarihi daima revize ediyor! Yaz ayları geride kalırken enflasyon düşmek yerine rekor düzeylere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.