Ertesi gün bile lezzetli pizza için pizzayı fırından yeni çıkmış…

Paylaş

Bir pizzayı nasıl yeniden ısıtacağınızı bilmek tüm pizza severlerin bilmek istediği bir şeydir. Pizzayı yeniden ısıtmanın “en iyi” yolu da diliminizden ne beklediğinize bağlıdır. 

Pizzanızı şimdi ve hemen istiyorsanız, mikrodalga fırın muhtemelen pizzayı yeniden ısıtmanın en iyi yoludur. Ancak doğrudan bir restorandan pizza yiyormuş gibi hissetmek istiyorsanız, pizzayı ocakta veya fırında nasıl yeniden ısıtacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Akşamdan kalan pizza fırında nasıl ısıtılır?

Paylaş

Akşamdan kalan pizza fırında nasıl ısıtılır?

Pizzanızı ısıttıktan sonra çıtır çıtır olmasını istiyorsanız, mikrodalga yerine fırın kullanmanız daha doğru olur. Ancak bunun için biraz beklemeniz gerekir. Çünkü öncelikle fırını ısıtmalısınız. Sonuca değeceğini bildiğimiz için “bekleyin” diyoruz. Şimdi pizza ısıtmanın en iyi yöntemini aşama aşama anlatıyoruz.

Pizzayı koyacağınız fırın tepsisini, mümkünse yağlı kağıt ile birlikte fırına yerleştirin.Ardından fırınınızı önceden 230 derede ısıtın. Normalde 180-200 gibi dereceler kullanırız ancak çıtır bir kabuk elde edebilmesi için dereceyi biraz artırıyoruz.Profesyonel pizza fırınları 480-500 derecelere kadar ısınabilir. Ancak biz ev tipi fırın kullandığımız için bunu 230-250 bandında tutuyoruz.Fırın yeterli sıcaklığa ulaştığında tepsiyi fırından çıkarın ve vakit kaybetmeden pizzanızı tepsiye yerleştirin, tepsiyi fırına koyun ve hızlıca fırın kapağını kapatın.Ardından fırının saatini 10 dakikaya ayarlayın.Bu arada pizza dilimlerinizin rahatça yerleşeceği çelik bir tava ayarlayın ve bu tavayı hazır tutun.Pizzanın fırından çıkmasına bir dakika kala tavayı kapağı kapalı olacak şekilde ısıtın.Fırından çıkardığınız pizzayı afiyetle yemeden önce sıcak tavada 5 dakika dinlendirin.

Tavada pizza nasıl ısıtılır?

Paylaş

Tavada pizza nasıl ısıtılır?

Bir pizzayı fırında ısıtmış gibi olsun istiyorsanız ancak beklemek istemiyorsanız, pizzayı tavada da ısıtabilirsiniz. New York’ta yer alan Roberta’s Pizza şeflerinden Anthony Falco’ya göre bu pizzayı yeniden ısıtmak için en iyi yöntem. 

Bunun için dilerseniz dökme demir tava, dilerseniz yapışmaz tava kullanabilirsiniz.Pizzanızı orta-düşük ısıda bir tavada tahminen iki dakika veya alt kısmı çıtır çıtır olana kadar pişirin.Ardından ocağın altını iyice kısın. Tavaya, pizzaya gelmeyecek şekilde iki damla içme suyu ekleyin. Pizzanız peynirliyse, peynirin güzelce erimesi için kapağını 1 dakika kadar kapatın.İşte karşınızda mükemmel bir dilim pizzanız!

Pizza tost makinesinde nasıl ısıtılır?

Paylaş

Pizza tost makinesinde nasıl ısıtılır?

Sadece bir dilim pizza ısıtacaksanız koca bir fırını bunun için kullanmaya gerek yok. Boşuna fırın temizliği ile uğraşmayın, ayrıca büyük bir fırın, küçük bir tost makinesinden daha fazla enerji harcayacaktır. İşte beş kolay adımda ekmek kızartma makinesinde pizza ısıtma yöntemi.

Tost makinenizin ısıtma derecesi ayarı varsa önceden 170 derecede ısıtın.Diliminizi kalınlığına bağlı olarak orta ateşte 3-4 dakika pişirin.Pizzanın üzerindeki peynir eridiyse, dilimi makineden çıkarma zamanı gelmiştir. Pizzanızı ekmek kızartma makinesinden çıkarmak için bir spatula veya maşa kullanın. Çok sıcak olacağından dikkatli olun. Yemeden önce birkaç dakika soğumaya bırakın.

Pizza ızgarada nasıl ısıtılır?

Paylaş

Pizza ızgarada nasıl ısıtılır?

Pizza kabuğunuzda biraz kömür isterseniz, yeniden ısıtmak için ızgara kullanmak size o mükemmel dumanlı tadı verebilir. Dilerseniz döküm tava kullanabilirsiniz.

Izgaranızı orta-yüksek ısıya getirin ve birkaç dakika ısınmasına izin verin.Pizzanızı ızgaraya atın.Yaklaşık 6 dakika pişmesine izin verin.Yeterince gevrek olduğundan ve peynirin köpürdüğünden emin olmak için kabuğu kontrol edin.Maşa veya spatula kullanarak ızgaradan çıkarın, soğumaya bırakın ve tadını çıkarın!

Zamanım yok, çok açım diyenlere: Mikrodalgada pizza ısıtmanın en iyi yolu

Paylaş

Zamanım yok, çok açım diyenlere: Mikrodalgada pizza ısıtmanın en iyi yolu

Zamanınız kısıtlıysa pizzayı mikrodalgada yeniden ısıtabilirsiniz. Ayrıca pizzanız donmuş durumdaysa, mikrodalgadan başka şansınız da olmayabilir. Ancak bu durumda pizzanın kendini çok bırakma ve çıtır çıtır olmama ihtimali yüksek (Biz onun çözümünü de biliyoruz, merak etmeyin!)

Eğer yine de çıtır çıtır bir pizza istiyorsanız, önce donmuş pizzayı mikrodalga fırında çözdürün, ardından az önce saydığımız yöntemlerden birini seçip onunla ısıtın.

Fırın kullanmayacaksanız, pizzayı doğrudan mikrodalga fırında ısıtmanın yolu için şöyle buyrun:

Mikrodalga fırın tepsisine bir yağlı kağıt yerleştirin. Bu sayede pizzanın nemlenmesini önleyeceksiniz.Ardından fırının içine içi su dolu bir bardak su koyun. Seramik bir bardağın yaklaşık üçte ikisi dolu olmalıdır. Bu sayede fırınınız daha uzun sürede ısınır ve pizzanız hemen kendisini salmaz.Tabağınızı bardağa oturacak şekilde yerleştirin.Pizzanız tercih ettiğiniz sıcaklığa gelene kadar bir dakikalık aralıklarla yüzde 50 güçle mikrodalgada fırınlayın.

Paylaş

fırından yeni çıkmış pizza pizza ısıtma pizza ısıtma yöntemleri soğuk pizza akşamdan kalan pizzayı ısıtma

Related Posts

Kanal İstanbul’un birinci köprüsünün ayakları yükseliyor

İstanbul’da yeni bir devir açacak Kanal İstanbul projesinin temelleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Casuslukla suçlanan savcı meslekten ihraç edildi

HSK İkinci Dairesi, hakkındaki argümanlar nedeniyle daha evvel tedbiren süreksiz olarak meslekten uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz …

İş adamını öldürmekten yargılanan sanık, sevgilisinin tahliyesini istedi

Olay, 2 Ekim 2021 tarihinde Başiskele ilçesi Servetiye Mahallesi Soğuksu mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, gurbetçi iş adamı Cahit …

Erdoğan-Lapid buluşması: 14 yıl sonra ilk görüşme

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile …

AYM, aksiyoncu öğrencilere ceza öngören kanun hususunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilere uzaklaştırma ve okuldan atma cezalarını öngören 54’üncü unsurunu iptal etti. Yüksek …

Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlardan reaksiyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşeceği tarihi daima revize ediyor! Yaz ayları geride kalırken enflasyon düşmek yerine rekor düzeylere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.