Entübe edilen hasta, yürüyerek meskenine gitti!

Burdur’da yaşayan 30 yıllık kalp hastası, 12 yıllık baypaslı İbrahim Kaleci, son aylarda aort darlığı nedeniyle sıhhat durumunun kötüleşmesiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’ne başvurdu.

Hastanın aort kapağının değişmesi gerektiğini belirleyen hekimi, kalp ve böbrek yetmezliği, karaciğer kıymetlerinin makus olması ve akciğer enfeksiyonu nedeniyle açık cerrahi yapılamayacağına karar verdi.

Durumu ağırlaşan Kaleci, ağır bakıma alındı. 3 hafta boyunca entübe edilip, teneffüs aygıtına bağlanan Kaleci’nin durumunun her geçen gün kötüleşmesiyle ailesinin de umudu kestiği belirtildi.

Kardiyoloji Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Şakir Arslan, hastanın kapalı formül olan TAVI ile aort kapağının değişebileceğini lakin önemli riskleri olabileceğini aileye anlattığı. Aile ise ‘Allah’tan ümit kesilmez’ diyip operasyonu kabul etti. Entübe halde teneffüs aygıtına bağlı olarak anjiyo laboratuvarına alınan hasta, sıhhatine kavuştu. İbrahim Kaleci, taburcu edildiği hastaneden ise yürüyerek çıktı.

“Bazı beşerler ‘Yaşlıyım’ diyerek kendini yatağa bağlıyor” diyen İbrahim Kaleci, teşekkür ettiği tabibinin söylediği her şeyi yapıp hayata bağlandığını belirtti. Kaleci, “Çok şükür güzelleştim. Kontrollerime gelip gidiyorum. Allah’a şükür” dedi.

‘BABAMI KAYBETMEYE NİYET OLARAK HAZIRDIK’

Muharrem Kaleci (49) de babasının kalp, böbrek, karaciğer bedellerinin makûs olduğunu ve durumunun berbata gittiğini belirterek, “Biz umudu kesmek üzereydik” diye konuştu.

TAVI sürecinin riskli de olsa tek çıkar yol olduğunu kaydeden Kaleci, “İşlem olana kadar ince bir kola tutunuyorduk. Allah’tan ümit kesilmez diyorduk fakat babamı kaybetmeye niyet olarak hazırdık” dedi. 

Süreç sonrası babasının süratle düzeldiğine değinen Kaleci, ağır bakımdan sonraki servis sürecini ise “Adım atamayacak ve ayakta duramayacak halde olan babamı ayağa kaldırabildik. İkinci gün adım atmaya başladı. Artık ise biz takviye olmadan yürüyebilir hale geldi. Büsbütün umudumuzun olmadığı yerden buralara kadar gelindi” diye anlattı.  

Prof. Dr. Şakir Arslan, anestezi grubu ve hastane işçisine teşekkür eden Kaleci, “Allah hepsinden razı olsun” dedi. 

‘ENTÜBE HALDE AMELİYATA ALDIK’

Prof. Dr. Şakir Arslan, ağır bakımda izledikleri hastanın durumunun kötüleşmesinin devamında ameliyata karar verdiklerini anlattı. Hastayı entübe halde teneffüs aygıtına bağlı olarak anjiyo laboratuvarına alıp TAVI süreciyle aort kapağını değiştirdiklerini söyleyen Arslan, “Tabi burada anestezi grubunun süreç esnasında ve sonrasında bize dayanağı çok kıymetliydi. Yarım saatlik sürecin akabinde hastamız kısa mühlet daha ağır bakımda kaldı. Sonra servise aldık” dedi.

Aort darlığı hastalarının tedavisinin açık kalp cerrahisi olduğunu belirten Prof. Dr. Arslan, İbrahim Kaleci’nin ise kalp ve böbrek yetersizliği, akciğer enfeksiyonu üzere önemli ek hastalıkları olduğundan TAVI formülü uyguladıklarını söyledi. Prof. Dr. Arslan, “Bu metot bütün dünyada 15 yıldır uygulanıyor. Türkiye’de son 10 yıldır yapılıyor. Hastanemiz bu formülü birinci uygulayan merkezlerden biri. Bu sistemde anjiyo üzere kasıktan girilerek aort kapağı yerleştiriliyor” dedi.

Hastanın sıhhatine kavuşmasından ötürü keyifli olduklarını kelamlarına ekleyen Prof. Dr. Arslan, “Yoğun bakımdan çıkaramayacağımız, durumu berbatlaşan ve hatta kaybedebileceğimiz bir hastayı tedavi edip yürüyerek meskenine gönderdik” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Prof. Dr. Oruç’tan korkutan açıklama! 2 bin 300 yapı bir an önce yıkılmalı

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Bülent Oruç, olası İstanbul depremi nedeniyle Kocaeli’de yapı stoklarının …

Süryaniler, Midyat’ta Meryem Ana’yı anıp dua etti

 Hazreti İsa’nın doğumunun ardından inşa edilen ve dünyanın en eski kiliselerden biri olduğuna inanılan Midyat ilçesine bağlı Anıtlı köyündeki …

Online alışverişi terk etmedik

Hesaplı alışveriş ve promosyon ile indirimler cazip kılıyor Online alışveriş, soru işareti taşıyan bir konu olmaktan çıkalı çok zaman oldu …

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iltica başvurularının çoğu Türkiye’den

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bu sene içerisinde yapılan yaklaşık 13 bin iltica başvurusunun büyük kısmını Türkiye’den geçenlerin teşkil ettiği ifade …

Türkiye Ukrayna’yla hazırlık maçı yaptı: 96-70

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde gayret eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, Ukrayna’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.