EGM’den polislerin maaş promosyonlarıyla ilgili açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü, 3-5 bin kişilik kurumlarda memurlar 35 bin liraya varan toplu ve peşin promosyon alırken, 330 bin kişilik teşkilatın mensubu olmalarına karşın aylık 300 TL promosyona isyan eden polislere yanıt verdi. EGM açıklamasında polislerin şikayet ettiği durumu doğruladı ancak polise müjde çıkmadı.

Binlerce polisin reaksiyonları üzerine SÖZCÜ’nün gündeme taşıdığı maaş promosyonları konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü bir açıklama yaptı.

Açıklamada özetle, maaş promosyonları için bir ihale düzenlendiği, 4 bankanın davet edildiği ve en yüksek teklifi veren Vakıfbank’ın kazandığı belirtildi.

Sonuçta SÖZCÜ’nün haberleriyle gündeme getirdiği, diğer kurumlarda çalışanların 35 bin TL’ye varan peşin toplu promosyon almasına karşın, polislerin aylık 300 TL promosyon verildiği kabul edilmiş oldu.

TAŞIT BAĞIŞI İDDİASI 

Açıklamada, EMNİYET SEN Genel Lideri Faruk Sezer’in çarpıcı tezine da karşılık verildi. Sezer’in Emniyet Genel Müdürlüğü ve Vakıfbank’a sorduğu, “Miktarı düşük tutup üstüne çok çok çok sayıda bağış olarak araç alımı yapıldı mı?” sorusuna şöyle karşılık verildi:

“Promosyon ödemelerinin tamamı çalışana dağıtılmakta olup taşıt vb. alımı üzere farklı bir alanda kullanımı asla kelam konusu değildir.”

İşte EGM’nin açıklaması:

Maaş Promosyonlarına Ait Tezlerle İlgili Açıklama

20.08.2022

FETÖ ile birebir lisanı kullanan ve uzun vakittir teşkilatımıza yönelik dezenformasyon faaliyeti yürüten birtakım toplumsal medya hesapları tarafından gündeme getirilmeye çalışılan teşkilat mensuplarımızın maaş promosyonlarına ait temelsiz argümanlarla ilgili açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Personelimizin, 2022-2027 periyodunu kapsayan 5 yıllık maaş promosyon protokolü, 18.03.2022 tarihinde Türkiye Vakıflar Bankası A.Ş ile imzalanmış, promosyon ödemeleri 104 TL’den 300 TL’ye çıkarak yüzde 188 artış sağlanmıştır.

Promosyon ihalesine, ilgili teknik şartnamenin “bankanın her vilayet merkezinde taban bir şubesi bulunacaktır” koşulunu sağlayan 3’ü kamu, biri özel olmak üzere toplam 4 banka davet edilmiş; Ziraat Bankası iştirak sağlamamış, Halkbank teşekkür mektubu göndermiş, İş Bankası 129 TL teklif sunmuş, Vakıfbank ise 225 TL’lik teklifini daha sonra 300 TL’ye çıkararak en yüksek teklifi vermiştir.
Tüm taraflar ve yetkililerin bulunduğu kurulca, Vakıfbank’ın 300 TL’lik teklifi, en güzel teklif olarak değerlendirilmiş ve protokolün imzalanmasına müteakip çalışana ödenmeye başlamıştır.
Promosyon ödemelerinin, enflasyon karşısında bedel kaybetmemesi için her 6 ayda bir yapılacak memur maaş artırımı oranında artırılması koşulu getirilmiştir. Bu kapsamda Ocak 2023 tarihinde birinci artırımlı ödeme gerçekleştirilecek ve aylık 300 TL’lik ödeme memur maaş artırımı oranında artacaktır.
Promosyon ödemelerinin tamamı işçiye dağıtılmakta olup taşıt vb. alımı üzere farklı bir alanda kullanımı asla kelam konusu değildir.

Maaş protokolü, vilayet emniyet müdürlükleri mevcut protokollerinin mühleti bittikçe dahil olabilecek formda düzenlenmiştir.

Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

Related Posts

Kanal İstanbul’un birinci köprüsünün ayakları yükseliyor

İstanbul’da yeni bir devir açacak Kanal İstanbul projesinin temelleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan …

Casuslukla suçlanan savcı meslekten ihraç edildi

HSK İkinci Dairesi, hakkındaki argümanlar nedeniyle daha evvel tedbiren süreksiz olarak meslekten uzaklaştırılan Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz …

İş adamını öldürmekten yargılanan sanık, sevgilisinin tahliyesini istedi

Olay, 2 Ekim 2021 tarihinde Başiskele ilçesi Servetiye Mahallesi Soğuksu mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, gurbetçi iş adamı Cahit …

Erdoğan-Lapid buluşması: 14 yıl sonra ilk görüşme

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul toplantıları için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile …

AYM, aksiyoncu öğrencilere ceza öngören kanun hususunu iptal etti

Anayasa Mahkemesi, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilere uzaklaştırma ve okuldan atma cezalarını öngören 54’üncü unsurunu iptal etti. Yüksek …

Erdoğan’ın ‘enflasyon’ açıklamalarına vatandaşlardan reaksiyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun düşeceği tarihi daima revize ediyor! Yaz ayları geride kalırken enflasyon düşmek yerine rekor düzeylere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.