Eczacıbaşı çalışanlarını taşıyan helikopterin düşmesinden evvel son kare ortaya çıktı

İtalya’da geçen hafta 4’ü Türk 7 kişinin hayatını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. İtalyan medyası, bu helikopter modelinde kara kutu olmadığını yazarken, kazadan evvel çekilmiş fotoğraf yayınlandı. Enkazı tesadüfen keşfeden İtalyan ise yaşadıklarını anlattı.

İtalya’da 9 Haziran’da Toskana bölgesine bağlı Lucca kentindeki Capannori Tassignano Havaalanı’ndan kalkan ve içinde 4’ü Türk 7 kişinin bulunduğu helikopter Modena civarında kaza geçirmişti. Helikopterde bulunan 7 kişinin cesedine hafta sonu ulaşıldı. Apenin Dağları’nda kayıp helikopteri arama çalışmaları da sona ererken soruşturma sürüyor.

İtalyan medyası İtalya, Türkiye ve Lübnan’da gündemden düşmeyen helikopter kazası ile yeni bilgileri ortaya çıkardı. Ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından today.it’de yer alan haberde soruşturmanın devam ettiği belirtilirken, düşen helikopterin bu modellerinde kara kutunun olmadığı belirtildi. Bu durumun olağan olduğu belirtilirken, A119 Koala Agusta tipi helikopterde kara kutu olmamasının kazanın sebebinin bulunmasında çok büyük bir zorluk oluşturacağı da kaydedildi.

“PİLOT HALA BAĞLIYDI”

Olayla ilgili kapsamlı bir raporun olması gerektiği de belirtilirken, İtalyan medyasında yer alan haberlerde deniz düzeyinden 1922 metre yüksek bulunan enkaz alanının ayrıntılı bir tasviri de yer aldı. İtalyan medyası, kurtarma takımlarının olay yerine geldiğinde ağır bir kerosen kokusunun yayıldığını yazdı. Gazeteye konuşan Simone Baroncini, “Olay yerine gittiğimizde her yerde kerosen vardı. Olay yerinde 5 kişinni naaşına ulaştık, pilot hala koltuğunda kemerle bağlıydı, başka iki kişinin cansız vücudunu de metaller ortasından bulduk” dedi.

Öte yandan sabah koşusu yaparken enkazı keşfeden 56 yaşındaki İtalyan Moreno Caprifogli açıklamalarda bulundu. Caprifogli, bölgeyi yakından tanıdığını ve nizamlı olarak dağlık yerde koşu yaptığını söylerken, “İlk evvel yerde birtakım modüller gördüm. Bunların çöp olduğunu düşündükten sonra bu kesimlerin sayısı artmaya başladı. Ben de telefonla aradım” dedi.

Enkazı bulan İtalyan iş insanı, “Önce bunları çöp sandım ancak bunları inceleyince günlerdir aranan helikopter enkazı olduğunu anladım” dedi.

İlk gördüğü şeyin sarı renkli bir helikopter kesimi olduğunu söyleyen Caprifogli, “Bunun herkesin aradığı helikopterin kesimleri olduğunu anladım. Maalesef bu bölgede telefon çekmiyordu ve 112 acil yardımı bile arayamadım. Segheria bölgesine hakikat 3 kilometre daha gittim ve oradan aradım. Yetkililere fotoğrafları gösterdim ve durumu anlattım, gruplar bir an evvel geldi” dedi.

“HER TARAF PETROL KOKUYORDU”

Caprifogli, “Enkaz çok ağır araçların ortasındaydı ve helikopter büsbütün parçalanmıştı, kesim modüldü ve o kadar uzaktan görülmesine imkan yoktu. Sanırım yanmıştı zira her yer petrol kokuyordu” dedi.

Bölgede hava durumunun neredeyse her 5 dakikada bir değiştiğine dikkat çeken İtalyan adam, “Neyse ki uzak gözlüklerim yanımda değildi. Ben miyobum hasebiyle çok berbat bir şey görmedim. Yalnızca yoluma bakmak için koşuya çıkmıştım” sözünü kullandı.

Yerel idarenin kendisine ödül vermek istediğini de söyleyen İtalyan iş insanı, “Bence arama-kurtarma çalışmasını yönetenlere ödül verilmeli” dedi. Caprifogli, “Ben yalnızca telefon ile yardım ettim. Ama bence arama-kurtarma takımlarına ödül verilmeli, onlar iki kat daha fazla kazanmalı. Zira bu insanların bir aileleri var ve onlar bu işi yapıyorlar. Bu işi yaptıkları için şanslıyız” tabirini kullandı.

Related Posts

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Prof. Dr. Oruç’tan korkutan açıklama! 2 bin 300 yapı bir an önce yıkılmalı

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Bülent Oruç, olası İstanbul depremi nedeniyle Kocaeli’de yapı stoklarının …

Süryaniler, Midyat’ta Meryem Ana’yı anıp dua etti

 Hazreti İsa’nın doğumunun ardından inşa edilen ve dünyanın en eski kiliselerden biri olduğuna inanılan Midyat ilçesine bağlı Anıtlı köyündeki …

Online alışverişi terk etmedik

Hesaplı alışveriş ve promosyon ile indirimler cazip kılıyor Online alışveriş, soru işareti taşıyan bir konu olmaktan çıkalı çok zaman oldu …

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iltica başvurularının çoğu Türkiye’den

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bu sene içerisinde yapılan yaklaşık 13 bin iltica başvurusunun büyük kısmını Türkiye’den geçenlerin teşkil ettiği ifade …

Türkiye Ukrayna’yla hazırlık maçı yaptı: 96-70

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde gayret eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, Ukrayna’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.