DİSK’ten Brezilya Büyükelçiliği önünde ‘asbestli gemi’ protestosu

DİSK, Ankara’da Brezilya Büyükelçiliği’nin önünde, Brezilya’dan gelecek olan asbest yüklü geminin İzmir Aliağa’da sökülmesi kararını protesto etti. “Toksik gemi geldiği üzere gidecek” pankartının açıldığı harekete CHP Ankara milletvekilleri Gamze Taşcıer ve Murat Buyruk de takviye verdi. DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, basın açıklamasında şunları kaydetti:

“Söz konusu gemi geçmişte Fransız donanması tarafından kullanılan ve Eylül 2000’de ismi Nae São Paulo olarak değiştirilip Brezilya’ya satılan savaş gemisi Foch’tur. Kullanılmayan gemi 12 Mayıs 2021’de Türkiyeli SÖK Denizcilik’i temsil eden Rio de Janeiro merkezli Cormack Maritima tarafından açık arttırma yoluyla ve düşük fiyatla satın alınmıştır. Gemi sökülmek üzere Türkiye’ye İzmir Aliağa tersanesine çekilmeye hazırlanmaktadır.

“GEMİNİN 900 TON ASBEST İÇERDİĞİ İDDİA EDİLİYOR”

Gemi, asbest ve yakıt kalıntıları üzere büyük ölçüde zehirli hususlar içermektedir. Bunların ortadan kaldırılması inançlı ve etrafa saygılı bir biçimde gerçekleştirilmelidir. Geminin 900 ton asbest içerdiği kestirim ediliyor. Lakin ne gemide bulunabilecek zehirli unsur ölçüsü ne de alıcının söküm sürecinin gerçek maliyetini hesaplayabilmek için bu bilgiye sahip olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.

Nae São Paulo karkasının hurdaya ayrılmasının planlandığı İzmir Aliağa Tersanesi hali hazırda makus çalışma şartları, düşük fiyatlar, yetersiz personel sıhhati ve iş güvenliği tedbirleriyle gündeme gelmektedir. Türkiye hükümetinin mevzuyla ilgili açıklamaları yetersiz ve kaygı vericidir. İzmir halkı, sendikalar, meslek örgütleri ve ekoloji hareketleri geminin Aliağa’ya gelişine karşı protestolar düzenlemektedir. Bu protestolar, asbestin yasaklanması, halk sıhhati ve İSİG bahisli talepler içermektedir

Bu problemle birinci kere karşılaşmıyoruz. Nae São Paulo’nun kardeş gemisi olan Clemenceau’nun sökümünün etrafa ve insan sıhhatine karşı yarattığı riskler ve ilgili memleketler arası kontratların ihlali nedeniyle yansılarla karşılaştığını hatırlamak değerlidir.

Bu gemilerin sökülmesinin toprağa, suya ve insan sıhhatine önemli ziyanlar verdiği biliniyor. Bu nedenle, Brezilya’da, Türkiye’de yahut insanların ve etrafın korunması için gerekli güvenlik şartlarının bulunmadığı rastgele bir yerde bu tıp bir sökme sürecine müsaade vermemeliyiz.

“TÜRKİYE’YE GÖNDERİLMESİNE KARŞIYIZ”

Geminin Basel Sözleşmesi’ne uygun biçimde zehirden arındırılmadan Türkiye’ye gönderilmesine karşıyız. Geminin sorumlularının ve gemiyi Brezilya’ya satan Fransa’nın geminin, uygun halde elden çıkartılması ve arındırılma sürecinin titizlikle yürütülmesi, halk sıhhatine, etrafa ve emekçilere ziyan vermeden tamamlanması için sorumluluk alması gerekmektedir. DİSK olarak asbestin yasaklanması ve kalıntılarının gerçek formda ortadan kaldırılması konusunda açık bir duruşumuz var. Asbestin ve gemi söküm süreçlerinin emekçilere, halk sıhhatine ve etrafa verdiği ziyanlara karşı gayret edeceğimizi buradan tekrar ilan ediyoruz.

“HURDALIĞA ÇEVİRMEK İSTEMELERİNİ KABUL EDEMEYİZ”

Küresel şirketlerin açgözlülüğüne ve hükümetlerin kayıtsızlığına karşı gayret edeceğiz. Zira asbestin ticarileştirilmesini durdurmak ve mevcut kalıntılarını gerçek bir biçimde ortadan kaldırmak, insanın ömür hakkını garanti altına almak ve çevreyi korumak manasına gelmektedir.

Uluslararası denizcilik şirketlerinin ve birtakım ülkelerin zenginleşmek için Türkiye’yi ve Brezilya’yı, halk sıhhati, çalışanların hayatı ve tabiatın tahribatı kıymetine hurdalığa çevirmek istemelerini kabul edemeyiz. Bu bağlamda ilgili hükümetleri tarafsız, şeffaf kontroller yürütmeye ve memleketler arası kontratlara uymaya çağırıyoruz. Brezilya ve Türk hükümetinden zehir gemisi Nae Sao Paulo’nun Türkiye’ye gelmesine müsaade verilmemesini istiyoruz.”

TAŞCIER: 3-5 KURUŞ PARA ALABİLMEK İÇİN TÜRKİYE’NİN PRESTİJİNİ YOK ETTİLER

Görgün’ün akabinde kelam alan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer şöyle konuştu:

“Maalesef AKP iktidarının 20 yılda ülkeyi getirdiği ekonomik durum 3-5 kuruş alabilmek için halk sıhhatini hiçe sayan, Türkiye’yi dünyanın çöplüğü haline getiren, adeta zehir ticaretine onay veren bir anlayışıyla Türkiye’nin prestijini yok ettiler. Almanya’da Hans’ın çöpe attığı çöp Adana’dan çıkıyor. Hiçbir dünyanın ülkesinde kabul etmediği Brezilya donanmasının gemisinin sökümü Türkiye’de yapılmak isteniyor. Neden? Zira 3-5 kuruş para alabilmek için İzmir halkının 50 yılı zehir ticaretine teslim edilmeye çalışıyor.

Daha evvel tıpkı geminin gibisi hiçbir ülkenin kabul etmemesi sonucunda İngiltere’de yapılmış ve 760 ton asbest çıkmıştı. Artık bakanlık yetkilileri diyorlar ki, ‘760 ton değil, bu 9 ton’. Sayın bakan, 9 ton asbest kanser etmiyor mu? 9 ton asbest bu ülkenin insanlarının sıhhatini bu ülkenin tabiatını yok etmiyor mu? Buradan bir davet yapıyoruz: Ülkeye daha fazla prestij kaybına sebep olmadan, daha fazla tabiat katliamına, halk sıhhati katliamına sebep olmadan bir an evvel bu uygulamadan vazgeçin. Bugün DİSK’in önderliğinde yapılan bu hareketle birlikte bu karardan vazgeçilmesini, Türkiye’nin prestijini Türkiye’de yaşayan yurttaşların sıhhatinin daha fazla hiçe sayılmamasını tekrar davette bulunuyoruz. Hem bir milletvekili olarak hem sağlıkçı bir milletvekili olarak bu zehrin yalnızca bu ülkenin 3-5 yılını değil, 50 yılını, kuşaklarını etkileyeceği vurgusunu yaparak bu katliamdan vazgeçmeleri davetini bir defa daha yeniliyoruz.”

EMİR: KAÇINILMAZ OLARAK AKCİĞER KANSERİ OLURSUNUZ

CHP Ankara Milletvekili Buyruk ise şunları söyledi:

“Asbest soluyan herkeste günün birinde akciğer kanseri gelişmesi ihtimali son derece yüksek. Üstüne üstlük, bu doza bağımlı değildir. Yani asbesti soluduğunuz vakit günün birinde kaçınılmaz olarak akciğer kanseri olursunuz. Pekala bu gemi niçin Türkiye’de sökülüyor? Neden Brezilya’da sökülmüyor? Brezilya’dan Türkiye’ye gelene kadar onlarca ülkelerden geçiyor lakin her ne hikmetse Türkiye’de sökülüyor. Zira Türkiye’de Türkiye’ye ihanet etmekten çekinmeyen bir iktidar kelam konusu.

“MÜCADELEYE GEMİNİN GELMESİNİ KESİNLİKLE ENGELLEYENE KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Türkiye’yi asla ve asla dünyanın çöplüğü yapmayız. Türkiye dünyanın çöplüğü olmayacak. Geleceğimize, gençliğimize, çocuklarımıza bu toprakları bu çevreyi aldığımız üzere emanet etmek üzere bir borcumuz var. İktidarları bitiyor lakin ihanetleri bitmiyor. Buradan sesleniyoruz: Bundan vazgeçin Türkiye’yi asla bu gemilerin çöplüğü haline getirmeyeceğiz. Uğraşa geminin Türkiye’ye gelmesini kesinlikle engelleyene kadar da devam edeceğiz.”

Related Posts

Türkiye Ukrayna’yla hazırlık maçı yaptı: 96-70

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde gayret eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, Ukrayna’yı …

Azez’de canlı bomba yakalandı

Son dakika haberi! Azez’de PKK’lı Hasan Najjar plastik patlayıcı, canlı bomba yeleği ve çok sayıda mühimmat ile birlikte yakalandı. Açıklama …

Michy Batshuayi, Fenerbahçe’ye transferi için İstanbul’a geliyor savı

Aradığı 9 numarayı bir türlü bulamayan Fenerbahçe’de gündeme son olarak Michy Batshuayi geldi. 2021-2022 Ahmet Çalık Futbol Dönemi’ni Beşiktaş’ta …

Ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına takımların müdahalesi sürüyor. Yangın, saat 14.00 sıralarında Tavşanlı Mahallesi’nde …

Balıkçıların umudu palamut! Şimdiden yarım kilograma ulaştı

Ordu’da son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, geçen dönem avlanılmayan palamut balığının bu sene bol olduğunu belirtiyor. Denizlerde 15 …

Avrupa’daki 21 ligin 19’unda 4’lü oynayanlar şampiyonluğa ulaştı

Geçen sezon Avrupa’da 21 ülkenin birinci liglerinde şampiyon olan takımların 19’u, 4’lü savunmayla sahaya yayılırken, 3’lü oynayarak zirveye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.