CHP’li Engin Özkoç’tan AKP’li Ömer Çelik’in Kemal Kılıçdaroğlu’nu gaye alan kelamlarına reaksiyon

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in “Sığınmacıları katillere teslim etmeyiz” kelamları ile CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu amaç alan kelamlarına reaksiyon gösterdi.

Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönüşlerine ait Kılıçdaroğlu’nu gaye alarak “Muhalefet partilerinin Suriyelileri katillere teslim etmeyecek bir projeleri var mı? Sığınmacıları katillere teslim edemeyiz” tabirlerine reaksiyon gösteren Özkoç, Cemal Kaşıkçı cinayetini hatırlattı.

“Türkiye’de konsolosluğa süreç yaptırmak için giren Kaşıkçı’nın katledildiğini biliyordunuz. Haber verildi, istihbaratın haberi vardı. Onu katledenleri, bu ülkeye elini kolunu sallayarak soktunuz” tabirlerini kullanan Özkoç, “Siz katillerin Türkiye’den elini kolunu sallayarak kaçmasına, mağdur ve temizlerin katledilmesine göz yumdunuz. İnandırıcı ve samimi değilsiniz” dedi.

Özkoç, “İki yıl evvel Yunanistan hudut kapısına, binlerce mülteci dayandı. Pazarlık konusu yapıldığı için, ‘siz bize paramızı vermiyorsunuz’ diye İçişleri Bakanı Soylu, ‘biz mültecileri özgür bıraktık’ dedi. Siz parayı vermediler diye sığınmacılara kapıları açtınız, Akdeniz’in karanlık sularında, hudut bölgelerinde kurşunlara amaç haline getirdiniz ve ölümlere neden oldunuz” dedi.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Engin Özkoç, şöyle konuştu:

“ERDOĞAN SEN KAÇ DOLAR BOZDURDUN”

  • Erdoğan ile dolar, AKP iktidarı ile dolar, döviz birlikte anılır oldu. Erdoğan, döviz ile altın bozdurulmasına katkı sağlayacak diye bir müjde açıkladı. 2018’den bu yana bu teşvik ve davetler bitmiyor. Birinci sefer 2018’de vatandaşlara seslendi, dedi ki; ‘yastığınızın altındaki altınları dövizleri çıkartın, bozdurun’ dedi. Vatandaş, ne yaptı? ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin başındaki adam şayet bu türlü diyorsa; vatan, millet için bu yapılır’ dedi. Bir elinde beş lirasını, 10 lirasını bozdurmuş, öteki elinde evrakı. Vatandaş yastığının altında üstelik ‘kötü gün’ diye sakladığı dövizini bozdurmuş, bir tarafında dokümanını tutuyor bir tarafında da 15-20 lirasını tutuyor. Bak vatandaş kuyruğa girmiş, bozdurmak için. Neden? Vatan için demiş, millet için demiş. Artık ben, bu milletin bu fedakarlığına karşı, televizyon kameralarının içine baka baka Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum. Sahi, Erdoğan sen kaç dolar bozdurdun? Bugüne kadar nitekim, millet yastığının altındaki dolarları çıkardılar, sen bugüne kadar kaç dolar bozdurdun?
  • Sakın bana, kalkıp da; ‘benim dolarım yok’ deme. Vatandaşın 15-20 liralık doları var, sen sarayda oturuyorsun, ‘benim dolarım yok’ deme. Sende palavra çok ya kalkıp da; ‘ya ben aslında dolarlarımı bozdurdum, benimki Türk lirasında duruyor’ diyorsan, bak vatandaş dokümanını gösteriyor, sen de çıkar belgeni göster. Hiç olmazsa bu beşerler için, milletimiz için, sana inanıp dolarını, altınını bozduranlar için bunu yap. Ola ki sen yapmıyorsun, lakin ben artık soruyorum: Man Adası ile ilgili Yargıtay kararını verdi, hakikat dedi mi? Gerçek, dedi. İşte evrak elimde. O evraka nazaran oğlun Burak Erdoğan, bir milyon 450 bin doları cebine indirmiş. Enişten, hani bu kalkışmayı haber veren enişten, darbe teşebbüsünde seni uyaran enişten Ziya İlgen; bir milyon 250 bin doları cebine indirmiş. Dünürün Osman Ketenci bir milyon doları cebine indirmiş. Kardeşin Mustafa Erdoğan, iki milyon 500 bin doları cebine indirmiş. Sen millete davette bulundun ya dünürün, oğlun, damadın, müdürün, enişten, dolarlarını bozdurdular mı? Dolarlarını bozdurdular ise evrakları ellerinde var mı, göstersinler. Ben görüyorum ki palavra söylerken, milletten her şeyi isterken, yoksulun fukaranın üç-beş kuruşuna göz dikerken yüzünüz kızarmıyor da Allah’tan da mı kaygınız yok? Milyarlarca dolara ihaleye çıkardığın beşli çeten dolarlarını bozdurdu mu? İki-üç maaş alan kamuda, idare heyetlerinde çalıştırdığın saray yandaşları dolarlarını bozdurdu mu? Vatandaş dolarını bozdurdu.

“ERDOĞAN’IN UYGULADIĞI EKONOMİK SİYASETLERLE TÜRK LİRASINI TABANA VURDURUYOR”

  • Bugün dolar 15 lirayı aştı. Türk lirası, neden bu kadar bedel kaybediyor? Türkiye’de savaş mı var, afet mi var, inanılmaz yaşanan bir durum mu var? Savaşta olan Rusya ve Ukrayna’daki durum nedir? Ona bakalım. 24 Şubat’ta Rusya, Ukrayna’ya saldırdı. Rus parası ruble, evvel biraz sarsıldı, bir dolar 133 rubleyi gördü. Ambargoya, savaşa ve FED’in faiz artırımına karşın toparlandı, bir dolar bugün 67,9 ruble. Ukrayna, savaşın başında bir dolar, 29,7 Ukrayna grivnasıydı; bugün 29,2 grivna. Pekala siz; 24 Şubat’ta bir dolar 13,7 liraydı, bugün 15 lirayı aştı. Hani diyorsunuz ya dış güçler, dış güçler diye. Ukrayna açısından Rusya dış güçtür, saldırdı yerle bir etti, taş üstünde taş bırakmadı. Pekala onların parasının pahası düştü mü? Düşmedi.

“DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE KREDİ DÜŞÜRÜLEREK KONUT FİYATLARI AŞAĞI ÇEKİLMEMİŞTİR”

  • Türkiye’ye saldıran var mı, savaş var mı, afet var mı, iç savaş var mı? Türkiye’de neden Türk lirası paha kaybediyor. Vatandaşın gözünün içine baka baka bunu açıkla. Bunun bir tek nedeni var. Kendini ekonomist sanan Erdoğan, artan konut fiyatlarına karşı da bir deva üreten Erdoğan, kendisini Türkiye’de tek bir adam olarak her söylediğinin karşılığı olduğuna inanan Erdoğan; uyguladığı ekonomik siyasetlerle Türk lirasını tabana vurduruyor. Dünyanın hiçbir yerinde kredi düşürülerek konut fiyatları aşağı çekilmemiştir. Tıpkı faiz düşürülerek enflasyonun aşağı çekilemeyeceği üzere. Erdoğan’ın muştusu her paket üzere bir avuç zengini kapsıyor. Bir milyon kredi çekip aylık 14 bin lira para ödeyecek vatandaş var mı, nitekim? Vatandaş süt alamıyor, ekmek alamıyor. Akşama meskene nasıl gideceğini bilmiyor. Pekala bu konut kredisi ile ilgili, döviz açıklaması ile ilgili bu durum kime yarayacak? Bir, müteahhitlere; iki yatırım yapan zenginlere yarayacak. Bu paket alt  ve orta gelirli vatandaşı, milyonlarca insanımızı yok sayan pakettir. Bu paket, tıpkı vakitte; kamu bankaları aracılığı ile uygulanacak. Şayet buradan doğan ziyanlar olursa, bütün vatandaşların sırtından bu paralar ödenecek.

“TOPRAKLARINI DOLAR KARŞILIĞINDA SATAN BİR ÜLKE POZİSYONUNA GELDİK”

  • Bakan Nebati, gözleri ışıldayarak Türk lirası için şöyle diyor, skeçlere bile bahis olmuş: ‘Türk lirası artık vurabildiği kadar tabana vurdu’ diyor. ‘Bundan sonra daha da aşağı gitmez’ diyor. E gitti. Bugün dolar 15 liranın üzerine çıktı. Bulgaristan, yılın birinci ayında 238 bin Bulgar, Türkiye hudutları içine girip alışveriş yapıyor. Neden? Türkiye kendi paraları açısından paha kaybeden Türk lirasına karşı, Türkiye; onlar için alışveriş cennetine dönüştü. Hatırlayın yıllar öncesini. Türkiye’de yaşayan insanlarımız Bulgaristan ve ona emsal öbür hudut ülkelerine gidip, milyonlarca liralık alışveriş yapıyorlardı. Zira o vakit Türk lirası kıymetliydi. Ne oldu? Artık yer değiştirdik. Kendisini kasvete sokan, kendi komşu ülkeleri ortasında uyguladığı ekonomik siyasetlerle artık Türkiye’nin öbür hudut ülkeleri tarafından gelip de alışveriş cennetine döndürdüğü Türkiye, birebir vakitte kendi toprakları için de tıpkı şeyi yapıyor. Topraklarını dolar karşılığında satan bir ülke pozisyonuna geldik. Dünyada üç dört tane ülkeden bir tanesi. Ucuza dolar karşılığında kendi vatandaşlık hakkını veren toprağını satan bir ülke pozisyonundayız şu anda. Bunun yaratıcısı kim? Recep Tayyip Erdoğan.

“SİZ PARAYI VERMEDİLER DİYE SIĞINMACILARA KAPILARI AÇTINIZ”

  • İki yıl evvel Yunanistan hudut kapısına, binlerce mülteci dayandı. Pazarlık konusu yapıldığı için, ‘siz bize paramızı vermiyorsunuz’ diye İçişleri Bakanı Soylu, ‘biz mültecileri hür bıraktık’ dedi. Hani bunlar ‘biz mülteciyi kimseye ezdirmeyiz’ diyorlar ya. Hani AKP’nin Sözcüsü Çelik, ‘biz insani olarak bakıyoruz’ diyor ya. Hani, ‘biz katillere sığınmacıları teslim etmeyiz’ diyor ya. Ya siz parayı vermediler diye sığınmacılara kapıları açtınız, Akdeniz’in karanlık sularında hudut bölgelerinde kurşunlara gaye haline getirdiniz ve ölümlere neden oldunuz. Artık Ömer Çelik diyor ki ‘biz sığınmacıları katillere teslim etmeyiz’ diyor. Ben de diyorum ki, Ömer Çelik’e; siz Türkiye’de konsolosluğa gelip de süreç yaptırmak için konsolosluğa giren Kaşıkçı’nın katledildiğini biliyordunuz. İstihbaratın haberi var mıydı, vardı. Onu katledenleri bu ülkeye elini kolunu sallayarak soktunuz. Ondan sonra ellerini kollarını sallayarak ayrılıp gittiler. Açılan davayı da siz Suudi Arabistan’a iade ettiniz. Siz Türkiye’nin adalet açısından egemenliğini öbür bir ülkeye teslim ettiniz. Siz katilleri Türkiye’de, elini kolunu sallayarak kaçmasını, mağdur ve günahsızların katledilmesine göz yumdunuz. Siz hakikaten bunu tüm dünyaya inandırabileceğinizi mi sanıyorsunuz. Siz inandırıcı değilsiniz, samimi değilsiniz. Her siyasetiniz bu türlü, her yaptığınız bu türlü. Türkiye’de huzur olsun istemiyorsunuz, beşerler nefes alsın istemiyorsunuz.

“BÜTÜN ŞENLİKLERİ YASAKLAYACAK MISINIZ?”

  • Eskişehir’de, şenlikler yapılacak, müzikler türküler söylenecek. Vali ‘bunu yapamazsınız’ demiş. Şenlikte ne şiddet çıkacak? Siz bundan sonra Türkiye’de bütün şenlikleri yasaklayacak mısınız? Dışarıya beşerler çıkmasın, çıkarlarsa asayiş bozulur diye, insanları meskende mi tutacaksınız? Siz müziğe düşman mısınız, beşere düşman mısınız, huzura düşman mısınız, gülmeye düşman mısınız? Türkiye’de yarattığınız ortam işte tam da bu.”

Özkoç, açıklamalarının akabinde soruları yanıtladı.

Muğla’da MHP Menteşe İlçe Lideri Talat Uğurlu’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik tenkitleri karşısında, kendisini kılıçlı bir fotoğraf paylaşımı ile tehdit etmesinin anımsatılması üzerine Özkoç, şunları söyledi:

  • Mevlana’nın kelamıyla karşılık vereyim. ‘Tut ki Ali’nin Zülfikar’ı sana miras kaldı, Ali’nin yüreği sende olmadıktan gayrı Zülfikar ne işe yarar’ demiş. Biz bu yola çıktığımız günden beri tehditlerden çekinmiyoruz, korkmuyoruz. Allah’a verilecek bir can borcumuz var, vakti geldiği vakit onu da veririz.

Related Posts

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Prof. Dr. Oruç’tan korkutan açıklama! 2 bin 300 yapı bir an önce yıkılmalı

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Bülent Oruç, olası İstanbul depremi nedeniyle Kocaeli’de yapı stoklarının …

Süryaniler, Midyat’ta Meryem Ana’yı anıp dua etti

 Hazreti İsa’nın doğumunun ardından inşa edilen ve dünyanın en eski kiliselerden biri olduğuna inanılan Midyat ilçesine bağlı Anıtlı köyündeki …

Online alışverişi terk etmedik

Hesaplı alışveriş ve promosyon ile indirimler cazip kılıyor Online alışveriş, soru işareti taşıyan bir konu olmaktan çıkalı çok zaman oldu …

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iltica başvurularının çoğu Türkiye’den

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bu sene içerisinde yapılan yaklaşık 13 bin iltica başvurusunun büyük kısmını Türkiye’den geçenlerin teşkil ettiği ifade …

Türkiye Ukrayna’yla hazırlık maçı yaptı: 96-70

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri’nde gayret eden ve FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası’na katılacak A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, Ukrayna’yı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.