CHP’den ‘asgari ücret’ yansısı: Millet açlığa terk edildi, rezilsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı yüzde 30’luk minimum fiyat artırımına CHP yöneticilerinden reaksiyon geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Kendilerine ‘ekonomistim’ diyenler, daha dört süreç yapıp taban fiyata yapılan artırımı hesaplayamıyor. Fakat çakma ekonomist, o kadar çaresiz ki minimum ücretliyi enflasyona ezdiren bir artırım oranını bile kendisi açıklıyor. Millet, sandıkta bunun hesabını soracak” dedi. CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Erdoğan, taban fiyatı değil, minimum açlık fiyatını açıkladı” değerlendirmesini yaptı.

CHP’lilerin toplumsal medya hesaplarından verdiği yansılar şöyle:

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Kendilerine ‘ekonomistim’ diyenler, daha dört süreç yapıp minimum fiyata yapılan artırımı hesaplayamıyor. Lakin çakma ekonomist, o kadar çaresiz ki taban ücretliyi enflasyona ezdiren bir artırım oranını bile kendisi açıklıyor. Millet, sandıkta bunun hesabını soracak. Geliyor gelmekte olan.

CHP Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: Açlık hududunun 6 bin 391 TL olduğu bir ülkede minimum fiyatı 5 bin 500 TL olarak açıklamak, milyonlarca yurttaşa ‘açlığınız umurumuzda değil’ demektir.

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi: İşçileri yalnızca enflasyona ezdirmekle kalmayıp bir de kendileri ezdiler. Çarşı, pazara yansıyan enflasyonun yüzde 200’lere dayandığı ülkede minimum fiyat, yapılan artırımla açlık sonuna dahi yaklaşamıyor.

CHP Genel Lider Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: Yılın başında 4 bin 253 TL yapılan minimum fiyat, yeni artırımla 5 bin 500 TL oldu. Açlık hududunun altında kalan taban fiyatla beşerler geçinemez. Yoksulluk sonu ise bu fiyatın kat kat üstünde. Tek bir karar ülkeyi düze çıkarır; çabucak seçim.

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun: Taban fiyata yapılan kelamda artırımla ‘vatandaşı enflasyona ezdirmedik’ diyen, milletin aklıyla dalga geçen bu hükümet gidecek. Saraylarda, bir eli yağda, bir eli balda olan bu hükümetin üstünde, açlığa terk ettikleri milletin ahı var.

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç: Erdoğan enflasyonu durdurulamadıktan sonra maaş artışları işe yaramayacaktır. Açlık hududunun altındaki 5 bin 500 TL minimum fiyat, vatandaşı açlığa terk etmektir. Güçlü demokrasi, güçlü iktisat, güçlü Türkiye için oyunuzu altı oka basın.”

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay: Açlık hududunun 6 bin 391 TL olduğu bir ülkede, 6 bin 770 TL’nin altındaki her sayı zülümdür, emek hırsızlığıdır.

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke: Aç kalmamak için en az 6 bin 400 TL gerekiyor, minimum fiyat 5 bin 500 TL. Rezilsiniz! İşçiyi ezen Saray nizamını değiştireceğiz.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Emek Ofisleri Koordinatörü Veli Ağbaba ise yapılan artırıma ait şu değerlendirmeleri yaptı:

‘ERDOĞAN, TABAN FİYATI DEĞİL MİNİMUM AÇLIK FİYATINI AÇIKLADI’

“Yeni taban fiyat 5 bin 500 TL. Erdoğan’ın ‘Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme kelamımız, kararlığımız var’ dedikten sonra açıkladığı minimum fiyat, açlık sonunun altında kaldı. Erdoğan, minimum fiyatı değil, minimum açlık fiyatını açıkladı. TÜİK’in 5 aylık açıklamış olduğu enflasyon oranı yüzde 35,6. Şayet haziran enflasyonu sıfır bile çıksa artırım oranı yüzde 35,6 olacakken minimum fiyat artırımı yüzde 30 olarak açıklandı. Erdoğan, minimum ücretliye manipülasyon kurumu TÜİK datalarından dahi daha az artırım verdi.

‘YAPILAN ARTIRIM, MİNİMUM ÜCRETLİNİN YILIN GERİ KALAN 6 AYINI TEKRAR AÇLIK SONU ALTINDA YAŞAMASININ İLANI OLDU’

Haziran ayı için açlık hududunu Türk-İş 6 bin 391 TL, Birleşik Kamu İş 6 bin 778 TL olarak açıkladı. Yani ortalama açlık sonu 6 bin 585 TL. Bu artırım, ortalama açlık sonunun tam bin 85 TL altında kaldı. 10 milyon taban fiyatlı ve ailesine Erdoğan’ın verdiği müjde, açlık oldu. Taban fiyata artırım yapılmadı, açıklanan 5 bin 500 TL taban fiyat, 4 bin 253 TL minimum fiyatın de alım gücü olarak gerisinde kaldı. Yapılan artırım, taban ücretlinin yılın geri kalan 6 ayını yeniden açlık hududu altında yaşamasının ilanı oldu.

Erdoğan, 5 bin 500 TL minimum fiyatı ‘Türkiye çalışanların emeği ile büyüyor’ sloganı altında açıkladı. Halbuki bu tabir, ‘AKP işçilerin emeğine el koyarak büyüyor’ olarak değiştirilmeliydi.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına takımların müdahalesi sürüyor. Yangın, saat 14.00 sıralarında Tavşanlı Mahallesi’nde …

Balıkçıların umudu palamut! Şimdiden yarım kilograma ulaştı

Ordu’da son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, geçen dönem avlanılmayan palamut balığının bu sene bol olduğunu belirtiyor. Denizlerde 15 …

Avrupa’daki 21 ligin 19’unda 4’lü oynayanlar şampiyonluğa ulaştı

Geçen sezon Avrupa’da 21 ülkenin birinci liglerinde şampiyon olan takımların 19’u, 4’lü savunmayla sahaya yayılırken, 3’lü oynayarak zirveye …

Afrodit Banu Alkan kaç yaşında, nereli? Gürbüz Hanif ve Banu Alkan birlikteliği…

Türk sinemasının ‘Afrodit’ lakaplı oyuncusu Banu Alkan, nişanlandığını duyurdu. Haberin akabinde gündeme oturan Banu Alkan’ın ömür kıssası ve …

Motosikletteki 2 kişinin öldüğü kazada şoförün hür kalmasına reaksiyon

Mersin’deki tali yoldan denetimsiz olarak yola çıkınca hafif ticari aracına çarpan motosikletteki Kamil Yılmaz (29) ile Halil Ata’nın (34 …

CHP gösterilen ilgiden memnun ama temkinli: Vatandaşın ilgisi sandığa yansır mı?

Mehtap Gökdemir – Cumhur İttifakı kanadından yapılan açıklamalara rağmen erken seçim olasılığını gündeminde tutan CHP, TBMM’nin tatile girmesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.