Bu türlü Oturuyorsanız Büyük Risk Altındasınız! Damarlarınızı Tıkıyor, Yüksek Tansiyona Neden Oluyor

Günlük hayatımızda birtakım alışkanlıkları istemeden yaparız. Mesela göz kırpma ya da muhakkak el hareketleri. Bunlardan en sık görülen ise otururken bacak bacak üstüne atmak. Pekala bu alışkanlık sağlımız için ne kadar yararlı? Uzmanlar bacak bacak üstüne oturuşla bacaklardaki damarlara ziyan verilebileceğini ve deveran sisteminde zorlanmalara sebep olacağını belirtti.

UZMANLAR UYARDI: SAKIN BU TÜRLÜ OTURMAYIN!

Aslında bu hareket çok sayıda damara ziyan verebiliyor. Uzmanlar bacak bacak üstüne oturuşu tercih etmemiz gerektiğini ve bunun nedeni ise damarların tıkatılması. Bilhassa kasık bölgesinin altından geçen femoral damara aktığını belirtti. Bu halde oturmak, kan basıncının artmasına neden olur.

Özellikle toplum içerisinde bacak bacak üstüne atmanın varisli damarlara yol açabileceğine inanılıyor. Uzmanlar ise bunu yanlışsız olmadığını belirtiyor. Bilhassa bu usul durumlardan korunmak için kimi değişikliklere gidilip antrenmanların yapılması gerektiğini vurguladılar.

PIHTILAŞMA RİSKİ

Buna dair iki açıklama öne sürülüyor. Birincisi, bir dizi oburunun üzerine atma sonucu bacaklardaki kan göğse yönelerek kalpten daha fazla kan pompalanmasına, bu ise tansiyonun yükselmesine neden olur. İkincisi ise bu artışı, eklemleri hareket ettirmeden bacak kaslarının hareket etmesi nedeniyle damarlardan geçen kanın damar üzerindeki baskısını artırmasına bağlıyor.

Hollanda’da yapılan bir deneyde birinci açıklamayı doğrulayan sonuçlar elde edildi. Yani bacak bacak üstüne atıldığında daha fazla kanın kalbe gitmesi nedeniyle tansiyon yükseliyordu.

Fakat bu artış süreksiz oluyor, uzun devirli bir sonuca yol açmıyordu. Lakin kan pıhtılaşması riski olanlara bacak bacak üstüne atılı halde uzun mühlet oturmamaları, aksi halde pıhtılaşma riskinin artacağı uyarısı yapılıyor.

EGZERSİZLER İLE DAHA SAĞLIKLI OLUN

Vücudun hem daha dinç hem de kan deveranını arttırmak için daima olarak antrenman yapmamız gerekli. Uzmanlar direnç antrenmanları üzere şiddetli idmanlar yerine kolay bir yürüyüşün bile bu bahiste tesirli olabileceğini lisana getirdi.

Uzmanlar bedendeki her şeyin aslında hücresel düzey kadar harekete dayandığını, kilo aralığını düşük tutmanın yüksek tansiyon mümkünlüğünü azaltarak damarlara daha az baskı uyguladığı için damar sıhhatini da güzelleştirdiğini vurguladı.

HEM ZAYIFLATIYOR HEM DE TANSİYON RİSKİNİ AZALTIYOR

Hareket ve antrenmanlar ile yüksek tansiyon riskinin önüne geçildiğini belirten uzmanlar, şayet müdahale edilmezse yüksek tansiyonun vakitle damar duvarlarını zayıflattığını belirtti. Üstelik iç organ yağlanması, vakitle damarlara baskı uygulayarak kan akışını kısıtlayabilir ve damarlar üzerindeki baskıyı artırabilir.

SİNİR SIKIŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Genellikle geceleri artan ağrılarınız varsa, makul bir bölgede uyuşma hissi varsa, karıncalanma hissi duyuyorsanız, duyu kaybınız varsa, makul bölgelerde hassasiyet kaybını kaybettiyseniz, his kayıpları görüyorsanız, ilerleyen devirde kas güçsüzlüğü ve hareket zahmetiniz oluşuyorsa dikkat edilmelidir.”

Related Posts

Çocuklarda ekran mühleti uzadıkça göz sorunları artıyor

Katarakt, glokom, retina hastalıkları üzere önemli göz meselelerini beraberinde getiren bir kırma kusuru olan miyopinin son 30 yılda çocuklarda …

Fatih Belediyesi’nden beste yarışı

Fatih Belediyesi, musikinin kıymetli isimleri İsmail Dede Efendi ile Tanburi Cemil Bey’in anısına beste müsabakası başlattı. Türk Musikisi …

Diş beyazlatma nedir? Diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatma nedir? Diş estetiği hakkında daha önce bilgi sahibi olmayanlar veya ilk kez duyanlar için diş estetiği seçenekleri merak edilmekte …

Covid-19’a yakalanan Biden’ın sağlık durumu iyiye gidiyor

ABD Başkanı Joe Biden, 21 Temmuz’da Covid-19’a yakalanmış ve kendisini izole etmişti. Biden’ın doktoru Kevin O’Connor yayınladığı mektup ile …

DSÖ duyurdu: Maymun çiçeği virüsü için ‘küresel acil durum’ ilan edildi

Dünya Sıhhat Örgütü, maymun çiçeği salgınını “küresel acil durum” ilan etti. Türkiye’de de görülen maymun çiçeği virüsü için Dünya Sıhhat …

Zayıf Kan Sirkülasyonunu Fark Edebilmek İçin Bu İhtar İşaretlerine Dikkat Edin

Oksijen ve besinler bedeninizde kan yoluyla taşınır. Kan sirkülasyonunuz düzgün çalışmadığında bedeninizin kimi kısımları kâfi oksijen ve besin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.