Bayana ve sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ait kanun Resmi Gazete’de

Kanuna nazaran, Türk Ceza Kanunu’ndaki takdiri indirim nedenleri sonlandırılacak. Failin pişmanlık içermeyen davranışları, takdiri indirim nedeni olarak kabul edilmeyecek.

Failin salt indirim almaya yönelik kılık ve kıyafetine itina göstermesi, grup elbise giymesi, kravat takması üzere duruşmadaki formu tavır ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak. Takdiri indirim uygulanması halinde ise münasebetleri kararda kesinlikle gösterilecek.

Bayana karşı şiddetle daha faal uğraş edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi emeliyle taammüden öldürme, taammüden yaralama, tehdit, azap ve eziyet hatasının bayana karşı işlenmesi halinde cezası artırılacak.

Taammüden öldürme cürmünün bayana karşı işlenmesi hali bu kabahatin nitelikli halleri ortasına alınacak. Taammüden öldürme hatasında ceza müebbet mahpus iken bu kabahatin bayana karşı işlenmesi halinde verilecek ceza ağırlaştırılmış müebbet mahpusa çıkarılacak.

Kolay tıbbi müdahale ile giderilebilecek taammüden yaralama cürmünün bayana karşı işlenmesi halinde cezanın alt sonu 4 aydan 6 ay mahpusa yükseltilecek.

Azap cürmünün bayana karşı işlenmesi halinde cezanın 3 yıl olan alt hududu 5 yıl mahpusa çıkarılacak.

Eziyet hatasının bayana karşı işlenmesi halinde cezanın 2 yıl olan alt hududu 2 yıl 6 ay mahpusa yükseltilecek.

Hayata, beden yahut cinsel dokunulmazlığa yönelik bir taarruz gerçekleştirileceğinden bahisle işlenen tehdit kabahatinin mağdurunun bayan olması halinde cezanın 6 ay olan alt hududu 9 ay mahpusa çıkarılacak.

Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi hatasının konusunun sıhhat hizmetleri olması durumunda verilecek ceza altıda biri oranına kadar artırılacak.

“Israrlı takip” hata olacak

Israrlı takip olarak nitelendirilen fiiller müstakil bir kabahat haline getirilecek. Israrlı bir biçimde fiziken takip etmek ya da haberleşme ve irtibat araçlarını, bilişim sistemlerini yahut üçüncü şahısları kullanarak temas kurmaya çalışmak suretiyle bir kimse üzerinde önemli bir huzursuzluk oluşmasına ya da kendisinin yahut yakınlarından birinin güvenliğinden telaş duymasına neden olan faile 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

Israrlı takip hatasının, çocuğa ya da ayrılık kararı verilen yahut boşandığı eşe karşı işlenmesi; mağdurun okulunu, iş yerini, konutunu değiştirmesine ya da okulunu yahut işini bırakmasına neden olması; hakkında uzaklaştırma ya da konuta, okula yahut iş yerine yaklaşmama önlemine karar verilen fail tarafından işlenmesi halinde faile 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verilecek. Bu cürmün soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olacak.

Bayana ve sıhhat çalışanlarına karşı taammüden yaralama katalog hatalar ortasında yer alacak

Kanunla bayana karşı işlenen taammüden yaralama hatası ile sıhhat kurum ve kuruluşlarında vazife yapan işçiye karşı misyonları sırasında yahut vazifeleri münasebetiyle işlenen taammüden yaralama hataları tutuklamaya ait katalog kabahatler ortasına alındı.

Taammüden yaralama hatasının, vücut yahut ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan şahsa karşı işlenmesi ya da canavarca hisle işlenmesi halleri de katalog cürüm olacak.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “Mağdur ile şikayetçinin hakları” başlıklı hususunda değişiklik yapılacak. Düzenlemeyle, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan çocukların cinsel istismarı yahut ısrarlı takip cürmü ile bayana karşı işlenen taammüden yaralama, azap yahut eziyet cürümleri husus kapsamına dahil edilecek. Böylece soruşturma ve kovuşturma evrelerinde bilhassa şiddet mağduru bayanların, istemleri halinde baro tarafından görevlendirilecek avukatın türel yardım ve takviyesinden fiyatsız formda faydalanmaları sağlanacak ve hak arama yollarını faal bir halde kullanabilmelerine imkan tanınacak. Israrlı takip hatasında uzlaştırma kararları uygulanmayacak.

Sıhhat çalışanlarıyla ilgili Mesleksel Sorumluluk Konseyi oluşturuluyor

Kanuna nazaran, kamu yahut özel sıhhat kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde misyon yapan tabip ve diş tabipleri ile öbür sıhhat meslek mensuplarının sıhhat mesleğinin icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ait tıbbi süreç ve uygulamalar nedeniyle yapılan soruşturmalar hakkında Memurlar ve Öteki Kamu Vazifelilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kararları uygulanacak. Soruşturma müsaadesi, Sıhhat Bakanlığı bünyesinde kurulan Mesleksel Sorumluluk Heyeti tarafından verilecek. Heyet, özel sıhhat kurum ve kuruluşları ve vakıf üniversitelerinde vazife yapan doktor ve diş doktorları ile başka sıhhat meslek mensupları bakımından vilayet sıhhat müdürlüklerinde misyonlu lider yahut yardımcılarını da ön inceleme yapmak üzere görevlendirebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları ve devlet üniversitelerinde vazife yapan tabip ve diş tabipleri ile öbür sıhhat meslek mensuplarının sıhhat mesleğinin icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ait tıbbi süreç ve uygulamalar nedeniyle yönetim tarafından ödenen tazminattan ötürü ilgilisine rücu edilip edilmeyeceğine ve rücu ölçüsüne, ilgilinin misyonunun gereklerine muhalif hareket etmek suretiyle misyonunu berbata kullanıp kullanmadığı ve kusur durumu gözetilerek Mesleksel Sorumluluk Kurulunca 1 yıl içinde karar verilecek.

Kanunla ayrıyeten Mesleksel Sorumluluk Heyeti’nin üyeleri ve karar alma süreçleri de düzenlenecek.

Bu düzenleme, haklarında mutlaklaşmış bir soruşturma müsaadesi verilenler bakımından uygulanmayacak ve soruşturma yahut kovuşturmalara devam edilecek.

Kamu kurum ve kuruluşları ve devlet üniversitelerinde misyon yapan doktor ve diş tabipleri ile öteki sıhhat meslek mensuplarının sıhhat mesleğinin icrası kapsamında yaptıkları muayene, teşhis ve tedaviye ait tıbbi süreç ve uygulamalar nedeniyle yönetim tarafından ödenen tazminattan ötürü açılan rücu davalarından, bu unsurun yürürlüğe girdiği tarih prestijiyle yargılaması devam edenler bakımından karar verilmek üzere Mesleksel Sorumluluk Şurası’na başvurması için davacıya iki aylık müddet verilecek. Müracaat yapılmaması halinde dava tarzdan reddedilecek. Bu durumda yargılama masrafı taraflar üzerinde bırakılacak ve davacı aleyhine vekalet fiyatına hükmedilmeyecek.

KAYNAK: AA

Related Posts

Ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına takımların müdahalesi sürüyor. Yangın, saat 14.00 sıralarında Tavşanlı Mahallesi’nde …

Balıkçıların umudu palamut! Şimdiden yarım kilograma ulaştı

Ordu’da son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, geçen dönem avlanılmayan palamut balığının bu sene bol olduğunu belirtiyor. Denizlerde 15 …

Avrupa’daki 21 ligin 19’unda 4’lü oynayanlar şampiyonluğa ulaştı

Geçen sezon Avrupa’da 21 ülkenin birinci liglerinde şampiyon olan takımların 19’u, 4’lü savunmayla sahaya yayılırken, 3’lü oynayarak zirveye …

Afrodit Banu Alkan kaç yaşında, nereli? Gürbüz Hanif ve Banu Alkan birlikteliği…

Türk sinemasının ‘Afrodit’ lakaplı oyuncusu Banu Alkan, nişanlandığını duyurdu. Haberin akabinde gündeme oturan Banu Alkan’ın ömür kıssası ve …

Motosikletteki 2 kişinin öldüğü kazada şoförün hür kalmasına reaksiyon

Mersin’deki tali yoldan denetimsiz olarak yola çıkınca hafif ticari aracına çarpan motosikletteki Kamil Yılmaz (29) ile Halil Ata’nın (34 …

CHP gösterilen ilgiden memnun ama temkinli: Vatandaşın ilgisi sandığa yansır mı?

Mehtap Gökdemir – Cumhur İttifakı kanadından yapılan açıklamalara rağmen erken seçim olasılığını gündeminde tutan CHP, TBMM’nin tatile girmesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.