Almanya Federal Meclisi Ukrayna’ya ağır silah gönderilmesini onayladı

Almanya Federal Meclisi (Deutscher Bundestag) Ukrayna’ya ağır silah gönderilmesini öngeren teklifi onayladı.

Hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile ana muhalefetteki Hrıstiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin meclis gruplarının sunduğu teklif, 586 milletvekilinin lehte oyuyla kabul edildi. 100 milletvekili teklife ret oyu verirken 7 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Teklifte Federal Hükümet’ten “Ukrayna’ya gerekli teçhizatın sevkiyatını sürdürme ve mümkünse hızlandırma ve bu esnada sevkiyatı ağır silahlar ve kompleks sistemlerini de değiş tokuş çerçevesinde genişletmesi” talep edildi. Almanya’nın aynı zamanda NATO savunmasına sunduğu katkının ise tehlikeye atılmaması istendi.

ESKİ SOVYET SİLAHLARI GÖNDERİLEBİLİR

Metinde yer alan “değiş tokuş” (Ringtausch) kavramıyla envanterindeki eski Sovyet tipi silahları Ukrayna’ya sevk eden Doğu Avrupa ülkelerinin askeri teçhizatlarının Alman silahlarıyla ikame edilmesi kast ediliyor. Teklifte “Sovyet ya da Rus yapımı silahların” “hızlıca kullanıma sokulabileceği” için gönderilmesine “özellikle” önem verilmesi isteniyor.

Teklifte ayrıca silah sevkiyatlarının, yaptırımlar yoluyla “Rusya’nın kapsamlı bir biçimde ekonomik tecridi ve uluslararası piyasalardan kopartılmasının yanı sıra” “Rusya’nın ilerleyişini durdurmak için en önemli ve etkili araç” olduğu belirtiliyor. Almanya’nın “olabildiğince hızlı bir biçimde Rusya’dan yapılan enerji ve hammadde ihracatlarından bağımsız hale getirilmesi” gerektiği de metinde yer alıyor.

KARARIN SİYASİ AĞIRLIĞI MEVCUT

Teklifin, Federal Hükümet açısından hukuken bağlayıcı bir karakteri bulunmuyor. Tavsiye niteliğindeki kararın siyasi olarak önemi ise oldukça dikkate değer.

Federal Hükümet, böylece Rusya’ya yaptırımlar, savaş suçlarının soruşturulmasına yardım, Rus enerjisine bağımlılıktan kurtulmak için Almanya’da altyapının yeniden şekillendirilmesi gibi Ukrayna savaşı sırasında şimdiye kadar attığı tüm adımlarla ilgili olarak meclisten bir nevi güvenoyu almış oldu.

Kabul edilen teklifte “Alman Federal Meclisi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı vahşi saldırı savaşını en sert dille kınar. Rusya bu şekilde uluslararası ve insancıl hukuku en rezil şekilde ihlal etmiştir ve Avrupa barış düzenini kalıcı bir biçimde tahrip etmeye çalışmaktadır” ifadelerine de yer verildi.

AfD ve SOL PARTİ’DEN ‘HAYIR’ OYLARI

Teklifin tartışıldığı oturumlarda sağcı Almanya için Alternatif (AfD) ile Sol Parti oylamada hayır kullanacaklarını açıklamıştı. AfD’nin 736 sandalyeli mecliste 80, Sol Parti’nin ise 39 milletvekili bulunuyor.

AfD Meclis Grup Başkanı Tino Chrupalla teklifin Ukrayna Savaşı’nın uzatılmasına ve Almanya’nın da savaşın içine çekilmesi tehlikesine neden olduğu gerekçesiyle ret oyu vermeyi savundu. Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch da savaşın tırmanacağı uyarısını yaparak, “Bir nükleer savaş olmamalı” dedi ve nükleer savaşı önlemenin başlıca hedef olduğunu söyledi. (DW Türkçe)

Related Posts

Ormanlık alanda çıkan yangına müdahale sürüyor

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına takımların müdahalesi sürüyor. Yangın, saat 14.00 sıralarında Tavşanlı Mahallesi’nde …

Balıkçıların umudu palamut! Şimdiden yarım kilograma ulaştı

Ordu’da son hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, geçen dönem avlanılmayan palamut balığının bu sene bol olduğunu belirtiyor. Denizlerde 15 …

Avrupa’daki 21 ligin 19’unda 4’lü oynayanlar şampiyonluğa ulaştı

Geçen sezon Avrupa’da 21 ülkenin birinci liglerinde şampiyon olan takımların 19’u, 4’lü savunmayla sahaya yayılırken, 3’lü oynayarak zirveye …

Afrodit Banu Alkan kaç yaşında, nereli? Gürbüz Hanif ve Banu Alkan birlikteliği…

Türk sinemasının ‘Afrodit’ lakaplı oyuncusu Banu Alkan, nişanlandığını duyurdu. Haberin akabinde gündeme oturan Banu Alkan’ın ömür kıssası ve …

Motosikletteki 2 kişinin öldüğü kazada şoförün hür kalmasına reaksiyon

Mersin’deki tali yoldan denetimsiz olarak yola çıkınca hafif ticari aracına çarpan motosikletteki Kamil Yılmaz (29) ile Halil Ata’nın (34 …

CHP gösterilen ilgiden memnun ama temkinli: Vatandaşın ilgisi sandığa yansır mı?

Mehtap Gökdemir – Cumhur İttifakı kanadından yapılan açıklamalara rağmen erken seçim olasılığını gündeminde tutan CHP, TBMM’nin tatile girmesiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.