Ahmet Özal Kimdir, Kaç Yaşında? Ahmet Özal Hakkında Merak Edilenler

Ahmet Özal ismi arama motorlarında aratılmaya başlandı. Konuya ilişkin araştırmalarını sürdüren vatandaşlar tarafından Ahmet Özal ismi gündeme geldi. Peki, Ahmet Özal kimdir, kaç yaşında? sorularına yanıt arandı. İşte Ahmet Özal’ın hayatına ilişkin merak edilen sorular ve yanıtları…

Vatandaşlar tarafından Cumhurbaşkanı adaylığına başvuran Ahmet Özal’ın kim olduğu merak edildi.

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı ve 19. Başbakanı Turgut Özal’ın en büyük oğlu Ahmet Özal, arama motorlarında araştırılmaya başlandı.

Ahmet Özal Kimdir?

Ahmet Özal, 3 Aralık 1955 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Aslen Malatya’lıdır. Asıl adı Tevfik Ahmet Özal’dır. Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, annesi Semra Özal’dır. Zeynep (d.1954) adında ablası ve Efe (d.1967) adında kardeşi vardır. ilkokulu Ankara’daki Çankaya İlkokulu’nda tamamladı. Ortaokul ve lise bire kadar Yükseliş Koleji’nde okuduktan sonra lise ikiden itibaren Amerika’da okudu. Üniversiteyi Amerika’da North Carolina State Üniversitesi’nde tamamladı. Sonrada ekonomi konusunda Master yaptı. 1979 yılında iş hayatına atıldı. IMF’de üç sene çalıştı. Turgut Özal’ın ilk kabinesini kurduğu 1983-84 tarihlerinde Türkiye’ye döndü.

Ahmet Özal Siyasi Hayatı

Ahmet Özal, 1999 Türkiye Genel Seçimleri’de Malatya’dan bağımsız milletvekili seçildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2009 Yerel Seçimleri’nde Anavatan Partisi’nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı oldu.[3] Demokrat Parti genel başkan yardımcısı olarak da görev yaptı. 19 Aralık 2014 tarihinde Ana Parti’yi kurdu. 2015 Türkiye Genel Seçimleri’de Saadet Partisi Mardin milletvekili adayı oldu fakat seçilemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir