ABD’li senatörden Türkiye’ye F-16 satışına takviye

Pentagon‘da Memleketler arası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakanı Yardımcısı Celeste Wallander, Türk savunma kabiliyetlerinin NATO‘nun savunmasını güçlendireceği tarafındaki bir davet üzerine gazetecilere verdiği demeçte, “ABD, Türkiye’nin savaş filosunun modernizasyonunu destekliyor zira bu NATO güvenliğine ve münasebetiyle Amerikan güvenliğine bir katkıdır” dedi.

Bu süreç hakkındaki planların hazırlık safhasında olduğunu belirten Wallander, “(Bu planların) bir de bizim muahede süreçlerimizde ayrıntılı bir biçimde ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye, ekim ayında ABD’den mevcut savaş uçakları için 40 Lockheed Martin imali F-16 avcı uçağı ve 80’e yakın modernizasyon kiti satın alması talebinde bulunmuştu. Washington, daha evvel, tüm silah satışlarının gerekli yasal süreçten geçmesi gerektiği dışında, satışla ilgili rastgele bir görüş belirtmemişti.

Mart ayında Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin satışa karşı çıkan kimi üyelerine, Türkiye ile “uygun” savunma ticareti bağlarının ABD çıkarlarına hizmet edeceğini söyleyen bir mektup yazmıştı.

Wallander’ın yorumları, salı günü yapılan dört saatlik görüşmelerin akabinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali karşısında kararlılık göstermeyi amaçlayan 30 NATO başkanının toplantısındaki açmazı tahlile kavuşturan muahedenin çabucak akabinde geldi.

ABD Lideri Joe Biden, Madrid’deki NATO doruğunun oturum ortalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmesindeki konuşmada, Erdoğan’ın İskandinav ülkeleriyle anlaşmak için gösterdiği gayrete övgüde bulundu. Biden, Erdoğan’a “Yaptıklarınız için bilhassa teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Üç ülke, Ankara’nın Finlandiya ve İsveç üyeliği üzerindeki pürüzünü kaldırdığı bir mutabakat imzalarken, FETÖ, PKK ve YPG terör örgütünü desteklememe kelamını verdi.

Reuters’te yer alan habere nazaran, ABD’li yetkililer, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesine yönelik olumsuz halini değiştirmesi için Washington’ın Ankara’nın savaş uçağı talebini desteklediğine yönelik görüşlere karşı çıktılar.

Üst seviye bir idare yetkilisi, Finlandiya ve İsveç ile yapılan mutabakatla ilgili, “ABD Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmedi, Türkiye’den de bir şey talep etmedi” dedi.

Yetkili, Türkiye’nin F-16 savaş uçağı satın alma talebiyle ilgili teknik görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Bu satışla ilgili son kelamı Kongre söyleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü Madrid’e hareket etmeden evvel, fakat Biden ile yaptığı telefon görüşmesinin akabinde, ABD’yi F-16 satışı konusunda Ankara’yı oyaladığını söyleyerek eleştirmişti.

Erdoğan, Biden ile görüşmesi öncesinde yaptığı kısa açıklamalarda F-16 konusunu gündeme getirmedi, lakin “uzun bir mühlet sonra” Biden ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

İki önder en son Ekim 2021’de yüz yüze görüşmüş ve bu yılın başlarında telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

GRAHAM’DAN TÜRKİYE’YE DESTEK

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’ye F-16 satışına dayanak verdiğini ve ortadaki farklılara karşın Türkiye’nin kıymetli bir NATO müttefiki olduğunu kaydetti.

Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Biden idaresinin kıymetli NATO müttefikimiz Türkiye’ye F-16 satışına dayanak verme kararını destekliyorum” dedi.

Aradaki görüş farklılıklarına karşın Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğuna işaret eden Graham, “Bu durum, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet etmektedir. Türkiye’nin havacılık kabiliyetlerini güncellemek, Türkiye’nin, ABD’nin, NATO’nun ve bölgesel güvenliğin faydasına olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Ümraniyespor ile Galatasaray, ilk kez resmi maçta rakip

Spor Toto Süper Lig’in 3. haftasında Galatasaray yarın saat 21.00’de Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Ümraniyespor ile karşılaşacak. Ligde geride …

Şanlıurfa’da, sulama kanalında bayan cesedi bulundu

Olay, akşam saatlerinde Harran’a bağlı Kütüklü Mahallesinde meydana geldi. Argümana nazaran tarladan dönen vatandaşlar, sulama kanalında …

Bu da oldu: Metruk binada güpegündüz uyuşturucu ticareti

Şahinbey ilçesi Suyabatmaz Mahallesi Güllü Sokak’ta bulunan metruk binaları mesken tutan uyuşturucu husus bağımlıları, yurttaşları bezdirdi …

Garo Paylan’dan suikast teziyle ilgili kabahat duyurusu

HDP Milletvekili Garo Paylan, avukat Mehmet Sinan İnce’nin 2016 yılında kendisine yönelik suikast planı yapıldığı teziyle ilgili Ankara …

Kılıçdaroğlu Hacıbektaş’ta Cemevi ve mesire alanı açılışını yaptı

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin 751’inci vefat yıldönümünde Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli …

Kilis’e şehit ateşi düştü

PKK/YPG’li teröristlerin hudut karakoluna yönelik hücumunda şehit olan Topçu Uzman Çavuş Uğurcan Cirnooğlu’nun acı haberi, Kilis Vali Yardımcısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.